REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży

KUSEK Sp. z o.o.
Biuro Rachunkowe
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często trafiają do mnie osoby, najczęściej młode, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą od dropshippingu. Skuszeni zarabianiem bez wydawania własnych pieniędzy często wchodzą w prowadzenie biznesu bez zastanowienia. Nasi Klienci - Sprzedawcy często rozpoczynają od inwestycji w szkolenia. Jest ich na rynku coraz więcej. Trudno mi zweryfikować faktyczny poziom merytoryczny tych kursów więc oprę się jedynie o informacje uzyskane od Klientów naszego Biura.

Czym jest dropshipping

Dropshipping, to jeden z modeli sprzedaży detalicznej prowadzonej w Internecie. Od standardowego sklepu internetowego różni się tym, iż  sprzedawane produkty nie znajdują się w magazynie stacjonarnym sprzedawcy, a są wysyłane do klienta bezpośrednio od zewnętrznego dostawcy.

Autopromocja

Mity z kursów o dropie

Na kursach, które wcale nie są tanie, można dowiedzieć się oczywiście czym jest dropshipping i jak działa. Jednak przekazywane są także informacje które, w moim mniemaniu, nie do końca są prawdziwe.

Czas to pieniądz

Pierwszy z mitów - nie trzeba inwestować żadnych własnych pieniędzy, bo to kupujący zapłaci od razu za towar. To prawda. Jednak, żeby sprzedawać i zarabiać, trzeba również ponieść koszty – obsługa Allegro, oprogramowanie, księgowość, składki ZUS – trzeba umieć odpowiednio skalkulować cenę sprzedawanego towaru – ale o tym sza.

Drugi z mitów mówi, że dropp, to zajęcie na maksimum 2 godziny dziennie, a kasa sama spływa na konto bez robienia czegokolwiek. Tak niestety nie jest. Oczywiście jest oprogramowanie, które wspomaga system sprzedaży w Internecie np. baselinker czy skyshop, które odpowiednio skonfigurowane ułatwiają pracę. Jednak, żeby dobrze działały trzeba poświęcić wiele godzin pracy na konfigurację właśnie i bieżącą obsługę. Żeby naprawdę zarabiać  trzeba nastawić się na to, że jest to praca na pełen etat.

Co z tą kasą fiskalną fiskalną

Kolejnym mitem jest to, że nie trzeba mieć kasy fiskalnej. Nie zawsze! Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W związku z prowadzeniem sprzedaży wysyłkowej, ustawodawca faktycznie zachował dla tych przedsiębiorców prawo do zwolnienia z posiadania kasy. Jednak trzeba pamiętać, że nawet przy tym zwolnieniu są wyłączenia.

Kiedy korzystamy ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa pozostała jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą kasy fiskalnej. Jednak aby móc korzystać z tej preferencji, trzeba koniecznie spełnić określone warunki, o których mówi poz. 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442) Zgodnie z tym rozporządzeniem, zwolnieniu z kasy fiskalnej do końca 2023 roku podlega:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Koniecznie należy pamiętać o tym, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w 2022 r. obowiązuje po spełnieniu wszystkich wymienionych wyżej warunków.

Kiedy kasa rejestrująca jest obligatoryjna?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w § 4 punkt 1 wskazuje czego nie można sprzedawać bez kasy fiskalnej. Dla przypomnienia:

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:

a) gazu płynnego,
b) części do silników (CN 8409 91 00 i 8409 99 00),
c) silników do napędu pojazdów i motocykli, silników spalinowych tłokowych z zapłonem iskrowym i samoczynnym do różnego rodzaju jednostek, w tym motocykli (CN 8407 i 8408),
d) nadwozi do pojazdów silnikowych (CN 8707),
e) przyczep i naczep (CN 8716 10, 8716 31 00, ex 8716 39, 8716 40 00); kontenerów (CN 8609 00),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (CN 8716 90),
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (CN 8708 i 9401 90 80), z wyłączeniem motocykli, to jest do: ciągników; pojazdów silnikowych do przewozu dziesięciu lub więcej osób z kierowcą; samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-
-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi; pojazdów silnikowych do transportu towarów; pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia, innych niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów, w szczególności: pojazdów pogotowia technicznego, dźwigów samochodowych, pojazdów strażackich, betoniarek samochodowych, zamiatarek, polewaczek, przewoźnych warsztatów, ruchomych stacji radiologicznych,
h) komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów (PKWiU ex 26 i ex 27.11),
i) sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
j) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”,
k) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
l) wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol CN,
m) wyrobów tytoniowych (CN 2401, 2402, 2403), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
n) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% (bez względu na kod CN), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
o) perfum i wód toaletowych (CN 3303 00 10, 3303 00 90), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów

Jak widać sporo tu przedmiotów sprzedawanych w Internecie. Trzeba więc koniecznie pamiętać, że wykonanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

Co z paragonami?

O ile w przypadku sprzedaży własnego towaru wydanie paragonu jest proste, o tyle w przypadku dropshippingu jest sporym problemem.

O to w jaki sposób przekazać Kupującemu paragon zapytałam Krajową Informację Skarbową Identyfikator zapytania: 34863102
0110.KIZ.412.5456.2022
.

Otrzymałam taką odpowiedź:

podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Ustawodawca, co do zasad przesyłania paragonu, dopuścił dowolną możliwość jego przesłania – w sposób uzgodniony z nabywcą. Zatem podatnicy, którzy posiadają kasy on-line nie pozwalające na przesyłanie bezpośrednio paragonów w postaci elektronicznej do konsumenta mogą udostępniać nabywcom cyfrowe odwzorowanie wydrukowanego paragonu (np. w formie jego skanu).”

Jak i Klienci zareagowali na tę odpowiedź?

„To niedorzeczne! Nie będę wysyłał i już, na kursie mówili, że nie trzeba”.

„Przecież jak wyślę skan paragonu mailem wyjdę na jakiegoś nieprofesjonalnego sprzedawcę”.

„Będę wysyłać faktury do paragonów – opiszę to w regulaminie”

„Nabiję na kasę, ale nie będę wystawiać faktur do paragonów, bo to podniesie cenę księgowości”

Dokumentowanie sprzedaży

To kolejny mit - problem, z którym borykają się Sprzedawcy w Dropshippingu. Na wielu kursach „uczą”, że sprzedaży dla osób fizycznych nie trzeba w żadne sposób dokumentować jeśli nie ma się kasy. A jak to się ma do wspomnianego zapisu, że z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności sprzedaż dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Nasi Klienci do każdej sprzedaży wystawiają fakturę. Żeby ograniczyć koszty księgowości wyszliśmy naprzeciw naszym Klientom i wielu z nich przygotowuje dla nas miesięczne zestawienie sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które spełnia wszystkie powyższe wymagania.

dropshipping tabela sprzedaż

Źródło zewnętrzne

Skąd taka cena przecież miałem małą sprzedaż?!

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, która stanowi spory problem dla Przedsiębiorców dropp, to tania księgowość – bo przecież nie trzeba dokumentować sprzedaży.

No cóż. Niektórzy Klienci nie rozumieją, że dokumentem jest wszystko co zostaje zaksięgowane. Faktury zakupu towaru, faktury kosztowe, faktury sprzedaży, faktury korygujące, raport fiskalny, zestawienie, lista płac, amortyzacja, składki ZUS, itp. To wszystko stanowi dokumenty księgowe. W przypadku handlu w modelu dropshippingu często 1 transakcja, to 2 dokumenty – faktura zakupu i faktura sprzedaży. Nawet jeśli zaksięgujemy sprzedaż zestawieniem, to i tak pozostają dokumenty zakupowe. Przy wystawianiu faktur do paragonów, jesteśmy zobligowani do wykazania tych faktur w plikach JPK – a tym samym musimy je zaksięgować. Tak samo jak fakturę sprzedaży wystawioną dla przedsiębiorcy.

To tylko kilka mitów, o których mówią nam rozżaleni Klienci. Spodziewali się całkiem innych rzeczy. Niektórzy naprawdę wierzyli w to, że wszystko będzie dziać się samo i za darmo, a kasa będzie spływać strumieniem. Dla nich było to bardzo bolesne zderzenie z rzeczywistością. Sprawdziło się staropolskie powiedzenie, że bez pracy nie ma kołaczy.

Marta Kusek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA