| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Ewidencjonowanie części obrotu na rzecz osób fizycznych przy użyciu kasy fiskalnej

Ewidencjonowanie części obrotu na rzecz osób fizycznych przy użyciu kasy fiskalnej

Podatnik X prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak do tej pory korzystał ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej (ze względu na dokonywanie wyłącznie czynności zwolnionych przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania). 1.10.2017 r. X dokonał sprzedaży przyczepy samochodowej na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT. Transakcja miała charakter jednorazowy i uboczny dla jego działalności. Podatnik nie przewiduje, że podobna transakcja powtórzy się w przyszłości. W związku z czym powstała wątpliwość, czy musi zainstalować on kasę rejestrującą?

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kasy rejestrującej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Niektórzy podatnicy dokonujący transakcji na rzecz ww. podmiotów podlegają jednak zwolnieniu od tego obowiązku. W świetle § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej jako Rozporządzenie), do 31 grudnia 2017 r. zwolnieniem takim objęte są transakcje wskazane w załączniku do Rozporządzenia.

Niezależnie jednak od przysługującego podatnikowi zwolnienia na podstawie § 2 ust. 1 Rozporządzenia, podatnik jest zobowiązany zaewidencjonować przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaż na rzecz osób fizycznych towarów i usług wymienionych w § 4 ust. 1 Rozporządzenia. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli podatnik zwolniony do tej pory z obowiązku ewidencjonowania dokona jednorazowo czynności wskazanej w § 4 ust. 1 Rozporządzenia, musi on zainstalować kasę rejestrującą. W pozostałym zakresie: jeśli będzie dokonywać na rzecz osób fizycznych jedynie czynności wskazanych w załączniku do Rozporządzenia, podatnik ten dalej korzysta ze zwolnienia.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Polecamy: Biuletyn VAT

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji z 25.08.2017 r. znak 0112-KDIL2-2.4012.192.2017.2.AD Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał: „Tym samym § 4 rozporządzenia zawiera katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia przedmiotowe, podmiotowe oraz podmiotowo-przedmiotowe. Oznacza to, że podatnik dokonujący czynności wymienionych w ww. przepisie nie ma prawa do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej. Wyłączenie to dotyczy jednak konkretnych wskazanych przez ustawodawcę czynności. Tak więc, w stosunku do pozostałych czynności, innych niż wymienione w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, podatnik może korzystać z przewidzianych w rozporządzeniu tytułów zwolnieniowych np. przedmiotowych określonych w § 2 ww. rozporządzenia, o ile spełni odrębne warunki. W ramach prowadzonej działalności podatnik dokonuje różnych czynności. Dlatego też w prowadzonej działalności może zaistnieć sytuacja, w której podatnik będzie ewidencjonował przy zastosowaniu kasy rejestrującej jedynie część swojej sprzedaży, a w pozostałym zakresie będzie korzystał ze zwolnienia z tego obowiązku”.

Odnosząc powyższe do problemu przedstawionego na wstępie, należy stwierdzić, że podatnik X powinien zaewidencjonować przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaż przyczepy samochodowej na rzecz osoby fizyczne (nawet jeśli miała ona charakter jednorazowy i uboczny do całej działalności X). Sprzedaż takiego towaru podlega bowiem bezwzględnemu obowiązki ewidencjonowania (stosownie do ust. 1 pkt 1 lit. e Rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:przyczep i naczep; kontenerów sklasyfikowanych w PKWiU 29.20.2). W pozostałym zakresie podatnik X dalej korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych (o ile dalej będzie dokonywać tylko czynności zwolnionych przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania).

Ewelina Kalita

Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich

ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »