| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który odmawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług nabywanych z rajów podatkowych, jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. W związku z tym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług pochodzących z Jersey (kraj nazywany rajem podatkowym, wymieniony w Załączniku nr 5 do ustawy o VAT).

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 października 2010 r. (I FSK 1580/09).

Polecamy: serwis Koszty

Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał dla spółki decyzję, w której zakwestionował prawidłowość rozliczeń dokonanych przez nią w zakresie VAT. 

Zdaniem organu, podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur dokumentujących usługi saperskie (nadzór nad rozminowaniem terenu pod budowę fabryki gumy do żucia) nabyte od spółki mającej swoją siedzibę na wyspie Jersey. 

W uzasadnieniu swojej decyzji, organ powołał się na przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z Załącznikiem nr 5 do ustawy, twierdząc, że usługa pochodzi z kraju, dla którego ustawodawca zastrzegł brak możliwości dokonania odliczenia. Decyzja została utrzymana przez organ II instancji, w wyniku czego spółka wniosła skargę do WSA.

Sąd w wyroku z dnia 27 maja 2009 r. (sygn. III SA/Wa 3329/08) uchylił zaskarżoną decyzję, twierdząc, że została ona oparta na art. 88 ust. 1 ustawy o VAT, który narusza prawo wspólnotowe. Od wspomnianego wyroku DIS wniósł skargę kasacyjną do NSA. Sąd zawiesił jednak postępowanie do czasu udzielenia odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytanie prejudycjalne skierowane przez polski sąd, w sprawie zgodności spornego przepisu z prawem wspólnotowym.

TSUE wypowiedział się w tej kwestii 13 września 2010 r. (C 355/09). W związku z powyższym, skarga kasacyjna organu została oddalona.

Zdaniem NSA, WSA zasadnie stwierdził, że art. 88 ust. 1 ustawy o VAT narusza przepisy II i VI Dyrektywy. Potwierdza to stanowisko wyrażone przez TSUE w sprawie C-355/09. Sporny przepis jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. 

W związku z powyższym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług pochodzących z tzw. „rajów podatkowych”. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK