Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł 96 ust. 4 ustawy o VAT zobowiązuje naczelnika urzędu skarbowego do zarejestrowania podatnika i potwierdzenia faktu zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego. Z dniem 1 stycznia 2011 r. limit uprawniający do zwolnienia będzie wynosił 150 000 zł.
REKLAMA
Należy ponadto podkreślić, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą obejmującą wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców i inne określone w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Polecamy: serwis VAT
Można stwierdzić, że bycie podatnikiem zupełnie nie zależy od tego czy ktoś dokonał obowiązku rejestracji czy też nie.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Warunkiem którego spełnienie daje możliwość podatnikowi skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek dokonywanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Trzeba pamiętać, że w art. 88 ustawy o VAT ustawodawca zawarł listę wyjątków, które powodują utratę prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z przepisu tego wynika więc, że brak rejestracji pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego.
Jednak jeżeli podmiot dokona rejestracji dla potrzeb VAT (złoży formularz VAT-R i uzyska potwierdzenie VAT-5), to może odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat