Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowy?
REKLAMA
REKLAMA
Istnieje jednak pewna grupa pojazdów samochodowych, do których nie mają zastosowania te ograniczenia. Przy ich zakupie podatnik może odliczyć cały VAT.
REKLAMA
Dotyczy to:
1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy;
6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Również VAT naliczony przy zakupie paliwa do napędu tych pojazdów można odliczyć w całości.
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w wyżej wymienionych pkt. 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu, któregoś z w/w samochodów może być odebrane. Dzieje się tak w przypadku, gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w w/w pkt. 1-4.
W przypadku dokonania takich zmian podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia.
Obowiązujące do końca 2010 r. przepisy ustawy o VAT zobowiązywały podatnika do korekty podatku naliczonego w przypadku dokonania zmian w pojeździe w terminie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny. Nowe, obowiązujące od początku roku przepisy stanowią więc w tym względzie nowym.
Przepis regulujący obowiązek podatnika do skorygowania podatku naliczonego może budzić wątpliwości czy korekcie podlega cały VAT naliczony?
Podatnik w styczniu 2011 r. dokonał zakupu na potrzeby prowadzonej działalności samochodu typu van, z jednym rzędem siedzeń (pkt 1 powyższego wyliczenia). W kwietniu 2011 r. zamierza przekwalifikować samochód na osobowy, związane to jest z dostawieniem dodatkowego rzędu siedzeń. Po zmianie, samochód w dalszym ciągu wykorzystywany będzie do potrzeb prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym dokona korekty podatku naliczonego. Czy w opisanej sytuacji może skorzystać z prawa odliczenia podatku naliczonego przysługującego podatnikom dokonującym zakupu samochodu osobowego w wysokości 60% podatku naliczonego nie więcej niż 6.000 zł?
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
REKLAMA
Na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2010 r., przy zbieżnych regulacjach z obecnymi, zobowiązujących do korekty podatku naliczonego przy przekwalifikowaniu samochodu ciężarowego na osobowy, Minister Finansów w interpretacji z dnia 16 września 2009 r. sygnatura IBPP2/443-503/09/UH zajął stanowisko, iż podatnik jest zobowiązany zwrócić 100% wartości odliczonego podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym dokonał tych zmian.
Czy taka interpretacja przepisów będzie obecnie wiążąca - trudno przesądzić. Niewątpliwie proceder zmiany kwalifikacji samochodów z ciężarowych na osobowe będzie tematem częstszym, niż pod rządami przepisów obowiązujących do końca 2010 r. Jak już wyżej zostało wskazane, obecnie brak jest zawężenia czasowego (wcześniej 12 miesięcy) do wystąpienia skutków podatkowych.
Opisana wyżej zmiana w pojeździe dokonana w 3 miesiące czy w 3 lata po zakupie skutkować będzie obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego.
Do kiedy taki obowiązek będzie ciążył na podatniku?
Wydaje się uprawnione stwierdzenie, że obowiązek taki nie może być nieograniczony czasowo. Wobec faktu, iż regulacja prawna nakładająca obowiązek skorygowania podatku kwestii tej nie określa, właściwym będzie zakreślenie czasu do kiedy obowiązek ten jest wiążący posiłkując się innymi przepisami.
W szczególności należy tu wskazać na treść art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Treść powyższego przepisu może prowadzić do wniosku, że skorygowanie rozliczenia powinno być dokonywane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat