reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – czy jest niezbędne do odliczenia VAT?

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – czy jest niezbędne do odliczenia VAT?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał niedawno, że jeśli uzyskanie od kontrahenta kopii faktury korygującej w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to podatnikowi nie można odmówić prawa do odliczenia VAT, jeśli wykaże on, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w korekcie. Pojawiają się już pierwsze wyroki sądów polskich, uwzględniające wyrok Trybunału. Jednym z nich jest wyrok WSA we Wrocławiu.

Podatnik, który w związku z wystawieniem faktury korygującej zmniejszającej cenę sprzedaży (w tym również w przypadku odstąpienia od umowy) dochował należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu faktury korygującej, ma prawo do jej uwzględnienia w składanej deklaracji podatkowej dla rozliczenia VAT, w tym obniżenia podatku należnego, w rozliczeniu za okres, w którym wystawił tą fakturę korygującą.

Powyższe wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 8 marca 2012 r. – sygn. I SA/Wr 146/11.

Nie zawsze można uzyskać potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Sprawa dotyczyła spółki, trudniącej się działalnością deweloperską, będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT. W ramach działalności spółka dokonywała na rzecz swoich kontrahentów sprzedaży towarów i usług, co dokumentowała poprzez faktury VAT.

Niektóre z nich wystawiano na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Zdarzało się jednak, iż w związku ze zmianą ceny, w tym jej obniżeniem, bądź też z uwagi na odstąpienie od zawartych umów (przez spółkę lub jej kontrahenta), spółka wystawiała faktury korygujące.

Polecamy: Faktura korygująca - kiedy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu

Polecamy: Czy jedna faktura korygująca może korygować kilka faktur?

Po wystawieniu takiej faktury i przekazaniu jej nabywcy, spółka zabiegała o uzyskanie dowodu potwierdzającego ten fakt. Nie zawsze jednak było to możliwe. Utrudnienia występowały zwłaszcza w sytuacji, gdy kontrahentami spółki były podmioty spoza terytorium kraju, jak również osoby fizyczne.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, w którym momencie, w związku z wystawieniem faktury korygującej zmniejszającej cenę sprzedaży, w tym również w przypadku odstąpienia od umowy, spółka ma prawo do uwzględnienia tej faktury korygującej w składanej deklaracji podatkowej dla rozliczenia VAT, w tym do obniżenia podatku należnego?

W opinii spółki, w związku z wystawieniem faktury korygującej zmniejszającej cenę sprzedaży, w tym również w przypadku odstąpienia od umowy, ma ona prawo do jej uwzględnienia w składanej deklaracji podatkowej dla celów rozliczenia VAT (w tym obniżenia podatku należnego) w rozliczeniu za okres, w którym wystawiła tą fakturę korygującą.

Fiskus: nie masz potwierdzenia – nie odliczysz

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się ze stanowiskiem spółki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama