REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura korygująca – kiedy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu

Dorota Gaweł
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Faktura korygująca
Faktura korygująca

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o CIT nie reguluje kwestii momentu, w którym należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z wystawieniem przez kontrahenta faktur korygujących. Jak wobec tego powinien postąpić podatnik, który otrzymał taką fakturę?

Do niedawna interpretacje organów podatkowych w takim przypadku jednoznacznie wskazywały na konieczność odwołania się do odpowiednich zasad potrącalności kosztów.

Autopromocja

W zależności więc od uznania określonego wydatku za koszt bezpośrednio bądź pośrednio powiązany z przychodami, zdaniem organów należało zastosować reguły opisane w art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o CIT (dla korekt dotyczących kosztów bezpośrednich) lub 15 ust. 4d ustawy o CIT (gdy korekta dotyczyłaby kosztów innych niż bezpośrednio powiązane z przychodami).

Dla celów rozliczenia faktury-korekty w kosztach uzyskania przychodów istotne było również określenie dnia poniesienia kosztu, za który co do zasady uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust 4e ustawy o CIT).

Polecamy: Czy można anulować fakturę korygującą?

Polecamy: Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższego wynikał wniosek, że w sytuacji, gdy podatnik otrzymał faktury korygujące dotyczące kosztów bezpośrednich po zakończeniu roku podatkowego, ale przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia rocznego zeznania podatkowego, to powinien skorygować koszty podatkowe okresu poprzedniego (roku podatkowego, w którym osiągnięte zostały przychody wygenerowane dzięki tym kosztom).

Zaksięgowanie takiej faktury korygującej po dniu złożenia zeznania podatkowego powodowałoby konieczność uwzględnienia jej w rozliczeniu podatkowym za kolejny rok podatkowy.

Stosując reguły dotyczące kosztów pośrednio powiązanych z przychodami, należało fakturę korygującą takie koszty przypisać do bieżącego okresu tj. do dnia na który została ona ujęta w kosztach dla celów podatkowych. Takie stanowisko odnośnie korekt oby rodzajów kosztów odnaleźć można m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11.03.20011 r., sygn. IPPB5/423-922/10-4/AJ.

Obecnie jednak pojawiło się ryzyko, że przedstawiona zasada korygowania kosztów uzyskania przychodów może zostać zakwestionowana przez organy podatkowe.

Polecamy: Forma wystawienia faktury korygującej do faktury elektronicznej

Polecamy: Czy jest potrzebne potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

Aktualnie bowiem można spotkać się z wykładnią analogiczną jak w przypadku korekty przychodów podatkowych sprowadzającą się do stwierdzenia, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości.

Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zawsze faktura pierwotna, co miałoby oznaczać, że korekta kosztów uzyskania przychodów, wynikających z otrzymanej faktury korygującej, powinna zostać dokonana w okresie rozliczeniowym, którego dotyczyła pierwotna faktura (por. np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26.10.2011 r., sygn IBPBI/2/423-874/11/MS oraz z dnia 18.02.2011 r., sygn. IBPBI/2/423-1648/10/PC.

Na chwilę obecną  trudno jednak stwierdzić czy zapoczątkowana przez Izbę w Katowicach wykładnia będzie kontynuowana także przez pozostałe izby - nie podzielił jej chociażby warszawski organ wydający interpretacje w powołanym wyżej orzeczeniu. Niemniej jednak zalecana jest ostrożność podatników w tej kwestii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA