Zakup na raty maszyny – rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie podatnika:
REKLAMA
W rozliczeniu za który miesiąc podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
o kwotę podatku naliczonego, określonego w fakturze za maszynę stolarską, jeżeli płatność jest rozłożona na raty?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.
z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zmianami), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kiedy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów
i usług.
Natomiast art. 86 ust. 10 pkt 1 i art. 86 ust. 11 ww. ustawy stanowią, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, a jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego
w terminach określonych w ust. 10 ww. ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego
w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?
Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 12 ww. ustawy, w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
Z powyższych przepisów wynika zatem, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określonego w fakturze za maszynę stolarską, w deklaracji VAT-7 za październik 2012 r.
Jak rozliczać VAT przy zakupach na raty
Jeśli podatnik nie dokona obniżenia w październiku 2012 r., to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, czyli za listopad albo grudzień 2012 r.
Rozłożenie płatności na raty nie ma żadnego wpływu na termin ww. obniżenia, pod warunkiem, że podatnik dysponuje towarem jak właściciel.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat