Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza
REKLAMA
REKLAMA
Rozważymy dwa warianty: zakup auta w Polsce i za granicą.
REKLAMA
Kupujemy auto w Polsce
Zobacz także: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Najbardziej korzystna opcja dla firmy będącej podatnikiem VAT czynnym jest pełne odliczenie VAT. Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, które determinują ten warunek.
Jeśli jest to auto ciężarowe powyżej 3,5 tony z homologacją to jesteśmy pewni, iż możemy odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturze zakupu oraz wszystkie wydatki z nim związane, chociażby olej napędowy. Nawet jeśli auto jest używane to sprzedający jest zobowiązany naliczyć VAT od takiej sprzedaży.
Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD
Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu
Problem odliczenia VAT pojawia się przy samochodach, które mają ładowność do 3,5 tony. Wtedy, aby dokonać 100% odliczenia należy przyjrzeć się przepisom przejściowym.
Biorąc pod uwagę te przepisy VAT odliczymy w przypadku, gdy nabywane przez nas auto jest samochodem typu VAN lub zamierzamy przeznaczyć je na wynajem (dotyczy to również samochodu osobowego).
Jeśli natomiast nabywamy auto, które jest samochodem osobowym do firmy to zasada jest prosta. Możemy odliczyć 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł - w przypadku gdy auto jest nowe.
Jeśli natomiast jest używane (tzn. nie jest zaliczone od nowych środków transportu wg art. 2 punkt.10 ustawy o VAT) to wystawiona dla nas faktura zakupu niestety będzie zwolniona z VAT. Pamiętajmy, że kupując auto w komisie na tzw. fakturę marżę również nie mamy prawa do odliczenia VAT.
Warto wiedzieć, że biorąc auto osobowe w leasing operacyjny zasada odpisu 60% VAT (do 6000 zł) obowiązuje oddzielnie dla faktur związanych ze spłatą auta jak i później dla jego wykupu.
Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji
Kupujemy auto za granicą
Dokonując zakupu auta w jednym z krajów Unii lub też poza nią należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwość odliczenia VAT w deklaracji ale również wysokość akcyzy, którą będziemy musieli zapłacić w Urzędzie Celnym.
Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy
Najprostsza i najkorzystniejszą formą jest, jeśli auto zakupione przez nas jest samochodem ciężarowym (oczywiście musi być to odpowiednio udokumentowane) nie zapłacimy akcyzy.
Pamiętajmy jednak! To, że nie zapłacimy jej nie zwalnia nas z obowiązku potwierdzenia tego w Urzędzie Celnym (formularz AKC-U).
Natomiast jeśli zakupiony przez nas pojazd zakwalifikowany zostanie jako samochód osobowy zapłacimy akcyzę, której wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika.
Jeżeli chcemy nabyć auto o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 to zapłacimy akcyzę w wysokości 18,6% jego wartości, natomiast poniżej tej pojemności akcyza wyniesie 3,1%.
Po uregulowaniu zobowiązań wobec Urzędu Celnego przychodzi pora na uregulowanie płatności wobec Urzędu Skarbowego. Naliczony VAT powinien być uiszczony w ciągu 14 dni od powstania zobowiązana podatkowego.
Należy również uzyskać potwierdzenie jego zapłaty, lub braku takiej konieczności (jeśli samochód osobowy używany) tzw. VAT 25, który uzyskamy po złożenia formularza VAT 23.
Bez tego dokumentu nie zarejestrujemy pojazdu!
Zapłacony VAT możemy odliczyć w deklaracji. Wysokość odliczenia ustalana jest na podstawie przepisów przedstawionych powyżej.
Podsumowanie
Kupujemy samochód w Polsce? Myślimy tylko o możliwości odliczenia VAT.
Kupujemy samochód poza Polską? Musimy wziąć pod uwagę oprócz możliwości odliczenia VAT również wysokość akcyzy, która zwiększy nam koszt takiego auta i nasze zobowiązanie wobec US.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat