REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

samochód, firma, VAT
samochód, firma, VAT
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT podejmując decyzje inwestycyjne preferują rozwiązania, które dają możliwości odliczenia VAT naliczonego, a tym samym zmniejszają VAT należny odprowadzany do Urzędów Skarbowych. Mając na względzie ten aspekt zobaczmy jak najkorzystniej nabyć auto dla firmy. Czy lepiej kupić auto osobowe, czy ciężarowe?

Rozważymy dwa warianty: zakup auta w Polsce i za granicą.

REKLAMA

Autopromocja

Kupujemy auto w Polsce

Zobacz także: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej korzystna opcja dla firmy będącej podatnikiem VAT czynnym jest pełne odliczenie VAT.  Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, które determinują ten warunek.

Jeśli jest to auto ciężarowe powyżej 3,5 tony z homologacją to jesteśmy pewni, iż możemy odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturze zakupu oraz wszystkie wydatki z nim związane, chociażby olej napędowy. Nawet jeśli auto jest używane to sprzedający jest zobowiązany naliczyć VAT od takiej sprzedaży.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Problem odliczenia VAT pojawia się przy samochodach, które mają ładowność do 3,5 tony. Wtedy, aby dokonać 100% odliczenia należy przyjrzeć się przepisom przejściowym.

Biorąc pod uwagę te przepisy VAT odliczymy w przypadku, gdy nabywane przez nas auto jest samochodem typu VAN lub zamierzamy przeznaczyć je na wynajem (dotyczy to również samochodu osobowego).

Jeśli natomiast nabywamy auto, które jest samochodem osobowym do firmy to zasada jest prosta. Możemy odliczyć 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł - w przypadku gdy auto jest nowe.

Jeśli natomiast jest używane (tzn. nie jest zaliczone od nowych środków transportu wg art. 2 punkt.10 ustawy o VAT) to wystawiona dla nas faktura zakupu niestety będzie zwolniona z VAT. Pamiętajmy, że kupując auto w komisie na tzw. fakturę marżę również nie mamy prawa do odliczenia VAT.

Warto wiedzieć, że biorąc auto osobowe w leasing operacyjny zasada odpisu 60% VAT  (do 6000 zł) obowiązuje oddzielnie dla faktur związanych ze spłatą auta jak i później dla jego wykupu.

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Kupujemy auto za granicą

Dokonując zakupu auta w jednym z krajów Unii lub też poza nią należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwość odliczenia VAT w deklaracji ale również wysokość akcyzy, którą będziemy musieli zapłacić w Urzędzie Celnym.

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Najprostsza i najkorzystniejszą formą jest, jeśli auto zakupione przez nas jest samochodem ciężarowym (oczywiście musi być to odpowiednio udokumentowane) nie zapłacimy akcyzy.

Pamiętajmy jednak!  To, że nie zapłacimy jej nie zwalnia nas z obowiązku potwierdzenia tego w Urzędzie Celnym (formularz AKC-U).

Natomiast jeśli zakupiony przez nas pojazd zakwalifikowany zostanie jako samochód osobowy zapłacimy akcyzę, której wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika.

Jeżeli chcemy nabyć auto o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 to zapłacimy akcyzę w wysokości 18,6% jego wartości, natomiast poniżej tej pojemności akcyza wyniesie 3,1%.

Po uregulowaniu zobowiązań wobec Urzędu Celnego przychodzi pora na uregulowanie płatności wobec Urzędu Skarbowego. Naliczony VAT powinien być uiszczony w ciągu 14 dni od powstania zobowiązana podatkowego.

Należy również uzyskać potwierdzenie jego zapłaty, lub braku takiej konieczności (jeśli samochód osobowy używany) tzw. VAT 25, który uzyskamy po złożenia formularza VAT 23.

Bez tego dokumentu nie zarejestrujemy pojazdu!

Zapłacony VAT możemy odliczyć w deklaracji. Wysokość odliczenia ustalana jest na podstawie przepisów przedstawionych powyżej.

Podsumowanie

Kupujemy samochód w Polsce? Myślimy tylko o możliwości odliczenia VAT.

Kupujemy samochód poza Polską? Musimy wziąć pod uwagę oprócz możliwości odliczenia VAT również wysokość akcyzy, która zwiększy nam koszt takiego auta i nasze zobowiązanie wobec US.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

REKLAMA

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

REKLAMA