reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy

Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy

Przedsiębiorcy, z których działalnością gospodarczą wiąże się konieczność transportu pieniędzy lub innych przedmiotów wartościowych (np. złota, biżuterii) mogą liczyć na pełne odliczenie VAT od ceny zakupu przeznaczonego do tego celu pojazdu. Warunkiem jest, by był to tzw. bankowóz.

Kwestię zasad odliczania podatku od towarów i usług związanego z nabyciem oraz użytkowaniem samochodów osobowych i pojazdów samochodowych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. regulują odpowiednio zapisy art. 3, art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Co do zasady, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Zgodnie jednak z treścią ustawy nowelizującej, ograniczenia tego nie stosuje się do nabywanych pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy, w tym m.in. bankowozów. Ograniczenie to nie dotyczy także odliczenia podatku VAT od paliwa od tych pojazdów.

Ustawa prawo o ruchu drogowym wskazuje, iż  przez pojazd specjalny należy rozumieć pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe takim mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Definicję bankowozu wskazuje natomiast rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. 2010 nr 166 poz. 1128).

Bankowozami są pojazdy samochodowe przeznaczone do transportu wartości pieniężnych, oznaczone w zależności od konstrukcji i zabezpieczenia technicznego jako typy: A, B i C.

Podsumowując powyższe zapisy, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, w ramach której istnieje uzasadnienie transportu wartości pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych (złoto, biżuteria itp.), mogą użytkować pojazdy specjalne – bankowozy typu C, które są tworzone na bazie dowolnego samochodu osobowego.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - bankowozów typu C

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama