Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię zasad odliczania podatku od towarów i usług związanego z nabyciem oraz użytkowaniem samochodów osobowych i pojazdów samochodowych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. regulują odpowiednio zapisy art. 3, art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Co do zasady, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6.000 zł.
REKLAMA
Zgodnie jednak z treścią ustawy nowelizującej, ograniczenia tego nie stosuje się do nabywanych pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy, w tym m.in. bankowozów. Ograniczenie to nie dotyczy także odliczenia podatku VAT od paliwa od tych pojazdów.
Ustawa prawo o ruchu drogowym wskazuje, iż przez pojazd specjalny należy rozumieć pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe takim mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Definicję bankowozu wskazuje natomiast rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. 2010 nr 166 poz. 1128).
Bankowozami są pojazdy samochodowe przeznaczone do transportu wartości pieniężnych, oznaczone w zależności od konstrukcji i zabezpieczenia technicznego jako typy: A, B i C.
Podsumowując powyższe zapisy, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, w ramach której istnieje uzasadnienie transportu wartości pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych (złoto, biżuteria itp.), mogą użytkować pojazdy specjalne – bankowozy typu C, które są tworzone na bazie dowolnego samochodu osobowego.
Pełne odliczenie VAT od samochodów - bankowozów typu C
Należy przy tym podkreślić, że możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od ceny zakupu pojazdu, paliwa i kosztów serwisowych nie wymaga świadczenia na rzecz osób trzecich usług ochrony związanych z transportem wartości pieniężnych.
REKLAMA
Dla odliczenia tego podatku bardzo istotny jest fakt, że przedsiębiorcy wykorzystują ten pojazd do transportu wartości pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W innej sytuacji jest to de facto łamanie prawa, a organy skarbowe mają pełne prawo dochodzić należności na poczet nienależnego zwrotu podatku VAT. Dlatego spać spokojnie mogą przedsiębiorcy prowadzący działalność jubilerską czy też podmioty, które przewożą utarg samochodami do banków lub innych instytucji finansowych, które w razie ewentualnej kontroli będą mogły wydać zaświadczenie o wpłacie gotówki na konta przedsiębiorców – komentuje Piotr Wesołowski, konsultant podatkowy Grupy ISP, ekspert ds. Ochrony Podatkowej Risk Partner.
Bankowóz typu C, który spełnia warunki i wymagania techniczne przewidziane dla pojazdu specjalnego, pozwala więc przedsiębiorcom na pełne odliczenie podatku od towarów i usług. Należy jednak pamiętać, że podatek może być odliczony jedynie od paliwa, które zostało zużyte do transportu gotówki czy też wartościowych przedmiotów.
Przedsiębiorcy powinni sobie zdawać sprawę, że to oni ponoszą ryzyko w przypadku ewentualnych sporów z fiskusem, a nie firmy motoryzacyjne przystosowujące samochody na pojazdy specjalne – mówi Mirosław Klimas, ekspert ds. ochrony podatkowej w firmie Risk Partner. Polskie prawo podatkowe jest niejednoznaczne, co daje szerokie możliwości interpretacji zarówno podatnikom, ale również fiskusowi. W szukaniu oszczędności i optymalizacji podatkowych należy po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek – dodaje Klimas.
Joanna Kółkowska
Kolko Communications
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat