REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej
Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z budową infrastruktury kanalizacyjnej, jeżeli ta inwestycja będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2012 r. (nr IPTPP1/443-461/12-4/MH).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła gminy będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT. Realizowała ona inwestycję budowy kanalizacji sanitarnej, finansowaną częściowo z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Po zakończeniu budowy spółka zamierzała świadczyć usługi na rzecz swojego zakładu budżetowego. W praktyce miało się to odbywać w ten sposób, że gmina zawierałaby z zakładem umowę o odpłatne świadczenie usług przesyłania ścieków na nowo wybudowanym odcinku.

Z drugiej strony zakład świadczyłby usługi ich odprowadzania na rzecz mieszkańców miejscowości na podstawie zawartej z nimi umowy.

Na tle powyższego, gmina zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie gmina wskazała, że ponieważ prawo to przysługuje w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, w przedmiotowej sytuacji powinna z niego skorzystać.

Świadczenie usługi przesyłu będzie bowiem podlegało opodatkowaniu VAT. Na poparcie swego stanowiska gmina przytoczyła szereg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, a także interpretacje organów podatkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał tę argumentację za prawidłową.

Odliczanie VAT przez gminy – organy podatkowe coraz bardziej przychylne podatnikom

Według artykułu 15 ust. 6 ustawy o VAT gmina może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim wykonuje czynności na podstawie zawartych przez nią umów cywilnoprawnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego, gmina zawierałaby z zakładem umowę na usługi odpłatnego przesyłania ścieków, a ten świadczyłby usługi na rzecz mieszkańców. Tym samym, będąc uznana za podatnika VAT, gmina spełnia jedną z przesłanek wymienionych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i w zakresie, w jakim nabyte przez nią towary oraz usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z inwestycją.

Ponieważ czynność w postaci świadczenia usług przesyłu ścieków na rzecz zakładu budżetowego stanowi bez wątpienia działalność opodatkowaną, należy uznać, że gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Czy gmina może odzyskać VAT od inwestycji w ramach projektu unijnego?

Czy nieodpłatne przekazanie przez dewelopera drogi gminie podlega VAT?

Dosyć skomplikowana sytuacja gmin jako podatników VAT wywołuje w ostatnim czasie spore kontrowersje. Do niedawna praktyka polskich organów podatkowych nakładała na gminy obowiązek ponoszenia ciężaru należnego podatku VAT odmawiając jednocześnie prawa do odliczenia w związku z poniesionymi wydatkami na inwestycje.

Wynikało to z faktu, iż zdaniem MF, gminy wykonując obowiązki związane z działalnością publiczną, nałożone odrębnymi przepisami, nie działają jako podatnicy VAT prowadzący działalność opodatkowaną.

Autopromocja

Ciężko jest jednak zgodzić się z tym stanowiskiem. Inwestycja w kanalizacje opisana w interpretacji jest doskonałym przykładem, że pewne czynności podejmowane przez gminę mają związek z działalnością opodatkowaną, a co za tym idzie, odmówienie prawa do odliczenia VAT w związku z tego typu wydatkami stanowi naruszenie zasady proporcjonalności.

Należy zauważyć, iż wraz ze wzrostem liczby wniosków o interpretacje składanych przez gminy w całej Polsce, widać tendencję do coraz to przychylniejszego podatnikom podejścia organów podatkowych.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej interpretacji potwierdzających prawo gmin do odliczenia podatku naliczonego nie tylko w związku z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi czy sportowymi, lecz również wydatkami bieżącymi.

Rafał Kacprowski, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA