reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z budową infrastruktury kanalizacyjnej, jeżeli ta inwestycja będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2012 r. (nr IPTPP1/443-461/12-4/MH).

Sprawa dotyczyła gminy będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT. Realizowała ona inwestycję budowy kanalizacji sanitarnej, finansowaną częściowo z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Po zakończeniu budowy spółka zamierzała świadczyć usługi na rzecz swojego zakładu budżetowego. W praktyce miało się to odbywać w ten sposób, że gmina zawierałaby z zakładem umowę o odpłatne świadczenie usług przesyłania ścieków na nowo wybudowanym odcinku.

Z drugiej strony zakład świadczyłby usługi ich odprowadzania na rzecz mieszkańców miejscowości na podstawie zawartej z nimi umowy.

Na tle powyższego, gmina zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją inwestycji.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie gmina wskazała, że ponieważ prawo to przysługuje w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, w przedmiotowej sytuacji powinna z niego skorzystać.

Świadczenie usługi przesyłu będzie bowiem podlegało opodatkowaniu VAT. Na poparcie swego stanowiska gmina przytoczyła szereg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, a także interpretacje organów podatkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał tę argumentację za prawidłową.

Odliczanie VAT przez gminy – organy podatkowe coraz bardziej przychylne podatnikom

Według artykułu 15 ust. 6 ustawy o VAT gmina może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim wykonuje czynności na podstawie zawartych przez nią umów cywilnoprawnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego, gmina zawierałaby z zakładem umowę na usługi odpłatnego przesyłania ścieków, a ten świadczyłby usługi na rzecz mieszkańców. Tym samym, będąc uznana za podatnika VAT, gmina spełnia jedną z przesłanek wymienionych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i w zakresie, w jakim nabyte przez nią towary oraz usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z inwestycją.

Ponieważ czynność w postaci świadczenia usług przesyłu ścieków na rzecz zakładu budżetowego stanowi bez wątpienia działalność opodatkowaną, należy uznać, że gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Czy gmina może odzyskać VAT od inwestycji w ramach projektu unijnego?

Czy nieodpłatne przekazanie przez dewelopera drogi gminie podlega VAT?

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama