reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wydatki na wejście spółki na giełdę – czy można odliczyć od nich VAT?

Wydatki na wejście spółki na giełdę – czy można odliczyć od nich VAT?

Wprowadzenie spółki na giełdę wiąże się z licznymi wydatkami, zwłaszcza jeżeli dodatkowo spółka z o.o. ulega przekształceniu w spółkę akcyjną. W takiej sytuacji podatnicy nabywają m.in. usługi prawne, doradcze, audytorskie. Pojawiają się wątpliwości czy od takich wydatków można odliczać VAT naliczony.

W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z przywołaną powyżej regulacją prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odliczyć zatem można w jedynie VAT naliczony, który jest związany z czynnościami opodatkowanymi. Kluczowy jest tym samym związek pomiędzy zakupami a działalnością opodatkowaną prowadzoną przez podatnika.

Ustawodawca w żadnym przepisie ustawy o VAT nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi zostać wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. W konsekwencji należy wskazać, iż związek pomiędzy zakupami, a sprzedażą opodatkowaną może mieć zarówno charakter bezpośredni (np. nabycie towarów handlowych) jak również pośredni (np. ogólne koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa).

Przenosząc powyższe ustalania na analizowany problem należy ustalić, czy wydatki związane z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną i wejściem na giełdę mają związek z czynnościami opodatkowanymi Spółki.

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

W opinii Autora, w niniejszym przypadku występuje pośredni związek rzeczonych wydatków z działalnością opodatkowaną podatnika. Należy bowiem zauważyć, iż mimo że przedmiotowe wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach to z uwagi na okoliczność, iż są to wydatki związane z funkcjonowaniem spółki ich poniesienie warunkuje  uzyskanie opodatkowanych obrotów w przyszłości.

Reasumując, wydatki poniesione na zakup usług związanych z wprowadzeniem spółki na giełdę należy zaliczyć do ogólnych wydatków działalności podatnika, co skutkuje prawem do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich poniesienie.


Ekspert radzi: Jak zadebiutować na giełdzie dzięki unijnej dotacji?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

spółka wchodzi na giełdę; wydatki na wejście na giełda, a odliczenie VAT
spółka wchodzi na giełdę; wydatki na wejście na giełda, a odliczenie VAT

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama