REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent
Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta?

Przykład

Podatnik otrzymał fakturę za alkohol, który kupił, by poczęstować nim kontrahenta. Wydatki są uznawane przez podatnika za niestanowiące kosztów uzyskania przychodu (NKUP). Czy jest on uprawniony do odliczenia VAT z takiej faktury?

Jeżeli w analizowanej sprawie podatnik nabył alkohol w innym celu niż przekazanie w prezencie kontrahentowi, to odliczenie VAT może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. W takiej sytuacji rekomendowanym rozwiązaniem będzie nieodliczanie VAT przez podatnika z faktur dokumentujących zakup alkoholu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

 

Autopromocja

Odliczenie VAT jest podstawowym uprawnieniem czynnego podatnika VAT nabywającego towary i usługi służące do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Prawo do odliczenia VAT jest niekiedy ograniczane w sytuacjach enumeratywnie wskazanych w ustawie. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób oraz usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży).

Zatem odliczenie VAT generalnie będzie możliwe jeśli zostaną spełnione pozytywne warunki (w postaci związku nabywanych towarów lub usług z czynnościami opodatkowanymi) oraz niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Zakup alkoholu spożywanego podczas spotkań biznesowych a odliczenie VAT

Każdy przypadek zakupu alkoholu dla kontrahenta należy zatem przeanalizować odrębnie pod kątem wystąpienia ww. przesłanek. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że organy podatkowe często kwestionują prawo do odliczania VAT od zakupu alkoholu nabywanego w ramach usług gastronomicznych czy spożywanego podczas spotkań biznesowych. Odmawiają tego prawa z uwagi na brak związku zakup alkoholu z czynnościami opodatkowanymi.

Przykładowo w interpretacji z 5 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.11.2019.7.KBR) organ podatkowy, analizując zakup alkoholu w celu organizacji imprezy, w której uczestniczyli kontrahenci, jednoznacznie odmówił odliczenia VAT od takich zakupów, stwierdzając przy tym, że:
Nabywanie alkoholu nie jest ani wprost ani pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. (…) W ocenie Organu nie występuje wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego przedsięwzięcia, w szczególności utrzymania i rozwoju współpracy z klientami i kontrahentami a także motywowania pracowników do bardziej efektywnej pracy. W konsekwencji, świadczenie polegające na zakupie alkoholu nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, a jedynie służy celom osobistym, prywatnym uczestników imprez. Zakup alkoholu nie ma związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi. Zatem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia kompleksowej usługi organizacji obu gal oraz imprezy plenerowej w zakresie w jakim usługa ta dotyczy zapewnienia alkoholu.

Podobnie organ wskazał w interpretacjach z: 9 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.528.2018.1.AP), 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.529.2018.2.AP), 17 lipca 2023 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR) oraz w interpretacji zmieniającej wydanej przez szefa KAS 5 maja 2022 r. (sygn. DOP7.8101.157.2020.HEMD).

Ważne

Jak z tego wynika, ugruntowane jest stanowisko organów podatkowych, które restrykcyjnie podchodzą do kwestii odliczania VAT od zakupu alkoholu. Zatem odliczenie VAT z takich faktur może się wiązać z ryzykiem zakwestionowania przez organ podatkowy rozliczeń podatnika.

Zakup alkoholu przeznaczonego do przekazania kontrahentowi jako prezent

Nieco inaczej kształtuje się stanowisko organów w zakresie odliczenia VAT od zakupu alkoholu, który jest następnie przekazywany kontrahentom podatnika jako upominek. W tym bowiem przypadku organy są skłonne zaakceptować prawo do odliczenia VAT od zakupu alkoholu, dostrzegając przy tym chociażby pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (sprzedażą towarów lub usług) na rzecz obdarowanego kontrahenta (por. interpretację z 18 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.235.2017.1.RR).

Podsumowując zatem, jeżeli w analizowanej sprawie podatnik nabył alkohol w innym celu niż przekazanie go w prezencie kontrahentowi, to odliczenie VAT może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe z uwagi na ich restrykcyjne stanowisko w tym zakresie. Rekomendowanym rozwiązaniem będzie nieodliczanie VAT przez podatnika z faktur dokumentujących zakup alkoholu.

POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:

 • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.11.2019.7.KBR)
 • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.528.2018.1.AP)
 • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.529.2018.2.AP)
 • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2023 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR)
 • interpretacja zmieniająca wydana przez Szefa KAS 5 maja 2022 r. (sygn. DOP7.8101.157.2020.HEMD)

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Księgowy
  2023-09-22 11:15:28
  Brakuje informacji, że przy odliczeniu VAT od zakupu prezentu należy wykazać podatek należny. Za wyjątkiem prezentów do 100 zł na rok (rejestr obdarowanych) lub do 20 zł/szt. (brak rejestru). Także żadnych korzyści nie ma z obdarowywania kontrahentów alkoholem.
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii 2024. Zamrożenie cen kosztem jednej firmy

Ceny energii 2024. "Jestem za tym, by zamrozić ceny energii, ale nie można tego robić kosztem jednej narodowej firmy" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że wówczas część inwestycji Orlenu mogłaby być zagrożona.

Podejrzenie fałszerstwa faktur na ponad 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych

Podejrzenie fałszerstwa faktur. Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wystawianiem lub posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia nienależnego podatku VAT, zostało zatrzymanych przez CBŚP. Skarb państwa miał stracić na działalności grupy co najmniej 12 mln zł.

Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

REKLAMA