REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent
Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta?

Przykład

Podatnik otrzymał fakturę za alkohol, który kupił, by poczęstować nim kontrahenta. Wydatki są uznawane przez podatnika za niestanowiące kosztów uzyskania przychodu (NKUP). Czy jest on uprawniony do odliczenia VAT z takiej faktury?

Jeżeli w analizowanej sprawie podatnik nabył alkohol w innym celu niż przekazanie w prezencie kontrahentowi, to odliczenie VAT może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. W takiej sytuacji rekomendowanym rozwiązaniem będzie nieodliczanie VAT przez podatnika z faktur dokumentujących zakup alkoholu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

 

Autopromocja

Odliczenie VAT jest podstawowym uprawnieniem czynnego podatnika VAT nabywającego towary i usługi służące do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Prawo do odliczenia VAT jest niekiedy ograniczane w sytuacjach enumeratywnie wskazanych w ustawie. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób oraz usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży).

Zatem odliczenie VAT generalnie będzie możliwe jeśli zostaną spełnione pozytywne warunki (w postaci związku nabywanych towarów lub usług z czynnościami opodatkowanymi) oraz niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Zakup alkoholu spożywanego podczas spotkań biznesowych a odliczenie VAT

Każdy przypadek zakupu alkoholu dla kontrahenta należy zatem przeanalizować odrębnie pod kątem wystąpienia ww. przesłanek. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że organy podatkowe często kwestionują prawo do odliczania VAT od zakupu alkoholu nabywanego w ramach usług gastronomicznych czy spożywanego podczas spotkań biznesowych. Odmawiają tego prawa z uwagi na brak związku zakup alkoholu z czynnościami opodatkowanymi.

Przykładowo w interpretacji z 5 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.11.2019.7.KBR) organ podatkowy, analizując zakup alkoholu w celu organizacji imprezy, w której uczestniczyli kontrahenci, jednoznacznie odmówił odliczenia VAT od takich zakupów, stwierdzając przy tym, że:
Nabywanie alkoholu nie jest ani wprost ani pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. (…) W ocenie Organu nie występuje wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego przedsięwzięcia, w szczególności utrzymania i rozwoju współpracy z klientami i kontrahentami a także motywowania pracowników do bardziej efektywnej pracy. W konsekwencji, świadczenie polegające na zakupie alkoholu nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, a jedynie służy celom osobistym, prywatnym uczestników imprez. Zakup alkoholu nie ma związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi. Zatem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia kompleksowej usługi organizacji obu gal oraz imprezy plenerowej w zakresie w jakim usługa ta dotyczy zapewnienia alkoholu.

Podobnie organ wskazał w interpretacjach z: 9 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.528.2018.1.AP), 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.529.2018.2.AP), 17 lipca 2023 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR) oraz w interpretacji zmieniającej wydanej przez szefa KAS 5 maja 2022 r. (sygn. DOP7.8101.157.2020.HEMD).

Ważne

Jak z tego wynika, ugruntowane jest stanowisko organów podatkowych, które restrykcyjnie podchodzą do kwestii odliczania VAT od zakupu alkoholu. Zatem odliczenie VAT z takich faktur może się wiązać z ryzykiem zakwestionowania przez organ podatkowy rozliczeń podatnika.

Zakup alkoholu przeznaczonego do przekazania kontrahentowi jako prezent

Nieco inaczej kształtuje się stanowisko organów w zakresie odliczenia VAT od zakupu alkoholu, który jest następnie przekazywany kontrahentom podatnika jako upominek. W tym bowiem przypadku organy są skłonne zaakceptować prawo do odliczenia VAT od zakupu alkoholu, dostrzegając przy tym chociażby pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (sprzedażą towarów lub usług) na rzecz obdarowanego kontrahenta (por. interpretację z 18 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.235.2017.1.RR).

Podsumowując zatem, jeżeli w analizowanej sprawie podatnik nabył alkohol w innym celu niż przekazanie go w prezencie kontrahentowi, to odliczenie VAT może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe z uwagi na ich restrykcyjne stanowisko w tym zakresie. Rekomendowanym rozwiązaniem będzie nieodliczanie VAT przez podatnika z faktur dokumentujących zakup alkoholu.

POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:

  • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.11.2019.7.KBR)
  • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.528.2018.1.AP)
  • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.529.2018.2.AP)
  • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2023 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR)
  • interpretacja zmieniająca wydana przez Szefa KAS 5 maja 2022 r. (sygn. DOP7.8101.157.2020.HEMD)

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA