reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zakup gruntu z zamiarem rozbiórki budynków nie oznacza, że nie można odliczyć VAT od nabycia nieruchomości zabudowanej

Zakup gruntu z zamiarem rozbiórki budynków nie oznacza, że nie można odliczyć VAT od nabycia nieruchomości zabudowanej

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 listopada 2013 r. (sygn. I FSK 1436/13) orzekł, że nie można dostawy zabudowanych gruntów traktować jako czynności wyłączonej spod zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tylko z tych względów, że nabywca zamierza wyburzyć budynki oraz budowle i wznieść na tym terenie nowy budynek.

Sprawa dotyczyła spółki, która kupiła od miasta teren dawnego stadionu żużlowego. Strony zawarły umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. W umowie nie ujawniono żadnych budynków ani budowli. W rzeczywistości jednak na działkach znajdowały się m.in. trybunały, lokal gastronomiczny i budynki kasowe. Spółka nie była zainteresowana wyceną tych obiektów, gdyż miała zamiar je wyburzyć i postawić centrum handlowe.

W sprawie sporna pozostawała kwestia czy transakcja stanowi dostawę budynków i budowli wraz z przynależnym gruntem, czy, ze względu na brak wartości ekonomicznej przeznaczonych do rozbiórki obiektów, dostawę przeznaczonego pod zabudowę terenu niezabudowanego. Od rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii zależało natomiast czy będzie to sprzedaż zwolniona z VAT, czy opodatkowana.

Zastrzeżenie prawa własności na fakturze - kiedy odliczyć VAT

Polecamy: Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT- PDF

Miasto uznało, że sprzedaż zwolniona jest od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT dot. dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Spółka uznała jednak, że podstawa ta jest niesłuszna i miasto powinno jej wystawić fakturę uwzględniającą podatek VAT. Minister finansów stwierdził, że w przedmiotowej sprawie rzeczywiście nie miało zastosowania zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, jednak miasto słusznie wystawiło fakturę bez VAT, zastosowanie miało bowiem zwolnienie z art. 43 ust. pkt 10 ustawy o VAT (Zgodnie z nim wolna od podatku jest dostawa budynków i budowli, pod warunkiem że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a sprzedawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do odliczenia VAT).

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznał rację spółce. Stanowiska tego nie podtrzymał jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który uchylił wyrok WSA. NSA stwierdził, że aspekt ekonomiczny, który nakazuje brać pod uwagę Trybunał Sprawiedliwości UE, nie może być oceniany tylko na podstawie subiektywnej oceny stron sprzedaży, ale obiektywnie. Dlatego też w przedmiotowej sprawie, choć budynki położone na gruncie, który nabyła spółka nie stanowią dla niej żadnej wartości, nie można stwierdzić, że nabyła ona grunt niezabudowany.

Odliczenie VAT z faktur wysyłanych w formie elektronicznej

Zadaj pytanie na Forum

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama