| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Termin do złożenia informacji VAT- 26

Termin do złożenia informacji VAT- 26

Termin do złożenia informacji VAT- 26 wynosi – zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dotyczącymi prawa do odliczenia podatku vat od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – 7 dni. Jakie konsekwencje niesie uchybienie terminowi do złożenia informacji VAT- 26? Jak i kiedy można złożyć korektę nieodliczonego podatku vat?

Uchybienie terminu złożenia VAT - 26

Co się dzieje, w przypadku, gdy podatnik uchybił ustawowemu terminowi do złożenia VAT – 26 bądź nie złożył jej w ogóle, albo niezgodnie ze stanem faktycznym? Podatnik traci prawo do pełnego odliczenia vat od wydatków związanych z tym samochodem do dnia złożenia formularza VAT – 26. Innymi słowy, do czasu złożenia tej informacji uznaje się, że samochód nie jest wykorzystywany przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej, a zatem przysługuje mu jedynie 50% odliczenia podatku vat. Po złożeniu tej informacji, będzie uprawniony do pełnego odliczenia podatku vat, począwszy od dnia, w którym złożył informację.

Czy to oznacza, że podatnik, który dokonał zakupu samochodu po 1 kwietnia 2014 roku i złożył informację VAT – 26 po terminie, nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku vat z tytułu faktur za zakup tego pojazdu (przy założeniu, że będzie wykorzystywał go wyłącznie do działalności gospodarczej)?

Przykład: Podatnik zakupił samochód w dniu 3 kwietnia 2014 r., w tym dniu otrzymał również fakturę a auto odebrał z salonu w dniu 5 kwietnia 2014 r. Informację VAT-26 złożył w dniu 12 kwietnia 2014 roku. Powinien był złożyć informację do dnia 10 kwietnia 2014 roku. Zgodnie z zasadą przedstawioną powyżej, utracił prawo do 100% odliczenia podatku vat od zakupu samochodu. Po dniu 12 kwietnia 2014 roku pełne prawo do odliczenia nabędzie, ale w stosunku do wydatków, które poniósł od dnia 12 kwietnia 2014 r.

Kalkulatory

Korekta nieodliczonego podatku

Ustawodawca przewidział system korekt nieodliczonego podatku, który będzie miał zastosowanie do wydatków związanych z nabyciem, wytworzeniem, importem pojazdu (i tylko do tych)! Korekty podatnik może dokonać w terminie 60 miesięcy (bądź 12 miesięcy, dla samochodów o wartości do 15 tysięcy złotych) od nabycia. Wracając do podanego przykładu, w zasadzie podatnik dokona obniżenia i korekty poprzez zwiększenie podatku do odliczenia w jednej deklaracji VAT – 7 za kwiecień 2014 r. Jeśli podatnik dokonał wydatków za zakup paliwa, opon samochodowych do dnia 11 kwietnia 2014 roku, utracił prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

System korekt nie jest jednak taki oczywisty. W zasadzie, literalnie czytając przepisy o utracie prawa do odliczenia podatku naliczonego (art. 86a ust. 13 ustawy vat) od wydatków związanych z samochodem w przypadku złożenia informacji VAT – 26 po terminie, pojawia się szereg wątpliwości. Ekonomicznie, podatnicy traciliby najwięcej na podatku od zakupu aut (importu, wytworzenia). Na całe szczęście z pomocą przyszedł MF oferując podatnikom broszurę informacyjną do przepisów. 

Dodatkowe badania techniczne samochodów a odliczenie VAT - wyjaśnienia MF

Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »