reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zmiana sposobu wykorzystywania samochodu - korekta odliczonego VAT

Zmiana sposobu wykorzystywania samochodu - korekta odliczonego VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. do ustawy o VAT został dodany art. 90b, który przewiduje specjalny system korekt związanych ze zmianą przeznaczenia użytkowanego samochodu. Po zmianie przepisów podatnicy mogą podjąć decyzję, że użytkowany przez nich samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (osobowy lub ciężarowy) będzie wykorzystany wyłącznie do działalności gospodarczej. W takim przypadku mogą odliczać 100% VAT. Gdy samochód będzie wykorzystywany do celów mieszanych – odliczą 50% VAT. Decyzję zawsze mogą zmienić.

Jak wynika z wyjaśnień MF: Zmiana wykorzystywania pojazdu musi mieć charakter trwały i stały, potwierdzony obiektywnymi okolicznościami, znajdującymi swój wyraz m.in. w zmianie zasad używania pojazdu,
określonymi przez podatnika. Krótkookresowe (np. tygodniowe) zmiany wykorzystywania pojazdu wskazują na użytek „mieszany” pojazdu od samego początku ponoszenia wydatków związanych z pojazdem – wskazują bowiem na możliwość użytku prywatnego
.

Gdy podatnik zmieni decyzję, musi złożyć aktualizację VAT-26. Aktualizacji wcześniej złożonej informacji musi obowiązkowo dokonać, jeżeli nastąpi zmiana wykorzystywania danego pojazdu z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie „mieszane” (co wiąże się ze zmniejszeniem wysokości przysługującego odliczenia podatku ze 100% na 50%).

W takiej sytuacji aktualizacja informacji powinna zostać dokonana najpóźniej przed dniem, w którym dokonano zmiany wykorzystywania pojazdu. Gdy podatnik zmieni wykorzystanie z mieszanego na wykorzystanie wyłącznie do działalności, składa VAT-26 w terminie siedmiu dni od dnia, kiedy poniesie pierwszy wydatek, od którego będzie odliczał pełny VAT.

Aktualizację VAT-26 należy złożyć najpóźniej przed dniem, w którym dokonano zmiany wykorzystywania pojazdu.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Poniżej omówimy najważniejsze zasady dokonywania korekt.

1. Prawo do korekty (gdy korekta jest na plus) oraz obowiązek korekty (gdy korekta jest na minus) dotyczy podatników, u których o prawie do odliczenia VAT od samochodów zadecydowało przeznaczenie samochodu lub jego konstrukcja (gdy z powodu zmian w konstrukcji pojazd nie będzie spełniał warunków do pełnego odliczenia VAT lub zacznie spełniać).

Podatnik kupił samochód 15 kwietnia 2015 r. i zadecydował, że będzie on wykorzystywany wyłącznie do działalności. Złożył do urzędu VAT-26. Załóżmy, że w listopadzie 2015 r. zmieni zdanie. W tej sytuacji będzie zobowiązany do korekty odliczonego VAT.

2. Ani obowiązek korekty, ani uprawnienie do korekty nie dotyczy samochodów kupionych przed 1 kwietnia 2014 r., gdy zmieni się ich przeznaczenie. Jak wynika z art. 11 ustawy zmieniającej z 7 lutego 2014 r. przepisy art. 90b ustawy o VAT stosuje się do pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli od 1 kwietnia 2014 r. Wyjątkiem jest sprzedaż samochodów.

3. Korekcie podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco (a nie, jak przy nabyciu „na własność ” – jednorazowo „z góry”), zatem istnieje możliwość weryfikowania odliczania na bieżąco – w miesiącu zmiany przeznaczenia pojazdu dokonywana jest też zmiana zasad odliczania.

4. Podatnik ma prawo lub obowiązek dokonać korekty, ale tylko gdy nie minął okres korekty.

Okres korekty zależy od tego, jaka jest wartość początkowa samochodu. Jeśli wartość początkowa samochodu:
- nie przekracza 15 000 zł – korekty dokonuje się, jeżeli zmiana jego wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy;

Załóżmy, że podatnik wykupi w lipcu 2015 r. samochód z leasingu. Jego wartość początkowa wyniesie 12 000 zł. Okres korekty kończy się 30 czerwca 2016 r. Gdy po tym terminie podatnik zmieni przeznaczenie samochodu, nie będzie zobowiązany ani uprawniony do korekty.

- przekracza 15 000 zł – korekty dokonuje się, jeżeli zmiana jego wykorzystywania nastąpiła w okresie 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy.

Załóżmy, że podatnik kupi w lipcu 2015 r. samochód. Wartość początkowa pojazdu wyniesie 52 000 zł. Okres korekty kończy się 30 czerwca 2020 r. Gdy po tym terminie podatnik zmieni przeznaczenie samochodu, nie będzie zobowiązany ani uprawniony do korekty.

Po upływie okresu korekty wszelkie zmiany wykorzystania pojazdu pozostaną bez wpływu na odliczenie VAT zrealizowane przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

Zdaniem MF miesiąc, w którym dokonano zakupu, jest pierwszym miesiącem korekty. Według zasad liczenia terminów z Ordynacji podatkowej powinien to być następny miesiąc.

5. Z obowiązku złożenia VAT-26 zwolnieni są podatnicy, którzy samochód wykorzystują wyłącznie do działalności gospodarczej, ale jest on przeznaczony do:
- odsprzedaży,
- sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika, lub
- oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Warunkiem jest, że odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Oznacza to zasadniczo, że ci podatnicy mogą od zakupu samochodu odliczyć 100%, ale nie muszą składać do urzędu VAT-26 ani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Jednak jak wyjaśnia MF: Użycie wyrazu „wyłącznie” wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika itp.). Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest przeznaczony do odprzedaży, ale przed jej dokonaniem jest wykorzystywany przez podatnika jako pojazd demonstracyjny, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. Ewidencja dla tego rodzaju pojazdów (jeśli jest to pojazd obiektywnie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej) musi być prowadzona i powinna zawierać wskazane elementy.

Obowiązek złożenia VAT-26 dotyczy również samochodów np. wykupionych z leasingu i przeznaczonych do odsprzedaży, aby od wykupu samochodu można było odliczyć 100% VAT. Gdy wykupiony samochód będzie przeznaczony do celów mieszanych, od wykupu samochodu odliczymy 50% VAT. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji możemy posłużyć się systemem korekt, gdy samochód po wykupieniu jest przeznaczony do odsprzedaży i nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a nie złożono VAT-26? Ustawodawca, określając zasadę korekt, odnosi się do wartości początkowej środków trwałych, co sugeruje, że zasada ta ma zastosowanie do środków trwałych. Nie można jednak się z tym zgodzić. Sposób rozliczenia wydatku w podatku dochodowym nie może decydować o rozliczeniu VAT. W takiej sytuacji, ustalając, jakiemu okresowi
korekty podlega samochód, należy określić jego wartość początkową, tak jakby był zaliczany do środków trwałych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama