Krótkotrwałe udostępnienie samochodu pracownikowi do celów prywatnych - skutki w VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Powrót do dokonywania pełnych odliczeń od tych wydatków będzie możliwy w związku z powrotem sytuacji, w której sposób wykorzystania tych samochodów, zwłaszcza określony w ustalonych przez pracodawcę zasadach ich użytkowania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (co będzie możliwe najwcześniej po zakończeniu udostępniania samochodów pracownikom do celów prywatnych).
W celu dokonywania takich pełnych odliczeń po raz kolejny należy zgłosić te samochody naczelnikowi urzędu skarbowego, składając informację VAT-26.
Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
Trzeba przy tym pamiętać, że zdaniem Ministerstwa Finansów:
(...) zmiana wykorzystywania pojazdu musi mieć charakter trwały i stały, potwierdzony obiektywnymi okolicznościami, znajdującymi swój wyraz m.in. w zmianie zasad używania pojazdu, określonych przez podatnika. Krótkookresowe (np. tygodniowe) zmiany wykorzystywania pojazdu wskazują na użytek „mieszany” pojazdu od samego początku ponoszenia wydatków związanych z pojazdem – wskazują bowiem na możliwość użytku prywatnego. Dlatego konieczne jest, aby okresy udostępniania pojazdów do celów prywatnych pracowników były okresami stosunkowo długimi (np. 2 miesiące wakacji) oraz aby towarzyszyły im stosowne zapisy w dokumencie określającym zasady ich używania. W przeciwnym razie pracodawca musi się liczyć ze zwiększonym ryzykiem uznania przez organy podatkowe, że udostępnianie samochodów pracownikom świadczy o tym, iż cały czas samochody te mogą być wykorzystywane do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji brak prawa do odliczenia 100% VAT może dotyczyć również okresów zgłoszonych jako okresy, w których pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.
Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat