| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samochodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT?

Mogą Państwo odliczyć pełny VAT od najmu miejsc parkingowych, na których parkujecie służbowe samochody. W tym przypadku nie ma znaczenia, że są to samochody, od których odliczają Państwo tylko 50% VAT.

W związku z wprowadzeniem od 1 kwietnia 2014 r. ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi powstała wątpliwość, czy dotyczą one również wydatków na najem miejsc parkingowych.

Organy podatkowe zajmują obecnie korzystne dla podatników stanowisko, że w przypadku najmu powierzchni biurowych wraz z miejscami parkingowym, na których są parkowane samochody służbowe, jeżeli z umowy nie wynika, że do tych miejsc są przypisane konkretne samochody, to podatnikowi prowadzącemu tylko działalność opodatkowaną VAT przysługuje pełne odliczenie VAT od nabycia usług wynajmu miejsc parkingowych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2014 r. (sygn. IPPP1/443-442/14--4/ISZ) czytamy, że:

Zatem wydatki ponoszone na wynajem nieruchomości biurowych wraz z przynależnymi do nich: siedmioma miejscami postojowymi w podziemnej hali garażowej wraz z jednym miejscem postojowym na parkingu naziemnym w otoczeniu budynku w P., czterema miejscami parkingowymi w garażu podziemnym w K. oraz piętnastoma miejscami parkingowych podziemnych w W. – stanowią koszty ogólne związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością. Wydatki związane z usługami mają związek pośredni z uzyskaniem przez Wnioskodawcę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, z uwagi na wykorzystywanie poniesionych wydatków na wynajem poszczególnych nieruchomości biurowych wraz z przynależnymi do nich miejscami parkingowymi, postojowymi oraz garażowymi, do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego w myśl przepisów art. 86 ustawy.

Kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych samochodów firmowych: Samochód w firmie 2015 – multipakiet

PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Pilikowski

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »