| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samochodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT?

Mogą Państwo odliczyć pełny VAT od najmu miejsc parkingowych, na których parkujecie służbowe samochody. W tym przypadku nie ma znaczenia, że są to samochody, od których odliczają Państwo tylko 50% VAT.

W związku z wprowadzeniem od 1 kwietnia 2014 r. ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi powstała wątpliwość, czy dotyczą one również wydatków na najem miejsc parkingowych.

Organy podatkowe zajmują obecnie korzystne dla podatników stanowisko, że w przypadku najmu powierzchni biurowych wraz z miejscami parkingowym, na których są parkowane samochody służbowe, jeżeli z umowy nie wynika, że do tych miejsc są przypisane konkretne samochody, to podatnikowi prowadzącemu tylko działalność opodatkowaną VAT przysługuje pełne odliczenie VAT od nabycia usług wynajmu miejsc parkingowych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2014 r. (sygn. IPPP1/443-442/14--4/ISZ) czytamy, że:

Zatem wydatki ponoszone na wynajem nieruchomości biurowych wraz z przynależnymi do nich: siedmioma miejscami postojowymi w podziemnej hali garażowej wraz z jednym miejscem postojowym na parkingu naziemnym w otoczeniu budynku w P., czterema miejscami parkingowymi w garażu podziemnym w K. oraz piętnastoma miejscami parkingowych podziemnych w W. – stanowią koszty ogólne związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością. Wydatki związane z usługami mają związek pośredni z uzyskaniem przez Wnioskodawcę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, z uwagi na wykorzystywanie poniesionych wydatków na wynajem poszczególnych nieruchomości biurowych wraz z przynależnymi do nich miejscami parkingowymi, postojowymi oraz garażowymi, do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego w myśl przepisów art. 86 ustawy.

Kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych samochodów firmowych: Samochód w firmie 2015 – multipakiet

PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »