Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową
REKLAMA
REKLAMA
Tak, można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa za pomocą karty paliwowej. Nie ma znaczenia, że nie posiadają Państwo faktury wystawianej przez stacje paliw.
REKLAMA
Odliczanie VAT od zakupu paliwa opłaconego kartami paliwowymi
Odliczanie VAT od zakupu paliwa nabytego za pomocą kart paliwowych od lat budzi wątpliwości. Wynika to z faktu, że rozliczenie transakcji, w przypadku gdy paliwo jest nabywane za pomocą kart paliwowych, odbywa się w następujący sposób:
1) sprzedawca paliwa wystawia fakturę na wystawcę karty (w naszym przypadku leasingodawcę),
2) wystawca karty wystawia fakturę na faktycznego nabywcę paliwa.
Przełomowy w tym zakresie okazał się wyrok NSA z 14 sierpnia 2012 r. (sygn. akt 1 FSK 1177/11), w którym uznano, że nie są to transakcje łańcuchowe, a wystawca kart paliwowych nie nabywa prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, co pozbawia zarówno wystawcę karty, jak i nabywcę paliwa prawa do odliczenia VAT.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
NSA w wyroku z 15 października 2015 r. (sygn. akt I FSK 1478/13) uznał, że możemy mówić, iż wystawca karty nabywa paliwo, gdy z treści umów wynika, że będzie miał wpływ na istotne elementy transakcji. Wówczas należy uznać, że rozporządza on daną rzeczą jak właściciel, czyli jest czynną stroną transakcji, w ramach której kolejna w szeregu dostawa, tj. dostawa na rzecz nabywcy, będzie dokonana (uznana za dokonaną) przez niego. Gdy nie posiada żadnych uprawnień decyzyjnych co do istotnych elementów związanych z dostawą towarów, np. nie kształtuje ceny towaru ani nie ponosi odpowiedzialności za wady produktu, nie nabywa prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, a tym samym nie nabywa paliwa.
Jednocześnie NSA uznał, że:
(...) dostawa łańcuchowa nie oznacza faktycznego wydania towaru na każdym etapie łańcucha, ani nie musi oznaczać, iż podmiot uznany za rozporządzający powinien rzeczywiście rozporządzać rzeczą w tym znaczeniu, iż przykładowo winien być świadomy wszystkich czynności związanych z dysponowaniem towarem, tj. np. kiedy i kto faktycznie obraca (obracał) towarem.
Mimo korzystnych dla organów podatkowych orzeczeń w wydawanych ostatnio interpretacjach nie kwestionują one prawa do odliczania VAT od paliwa kupionego na kartę paliwową. Jest to bardzo istotne, gdyż 1 lipca 2015 r. zakończył się okres przejściowy i każdy podatnik, który wykorzystuje samochód do działalności opodatkowanej, odliczy 50% VAT od paliwa, jeśli nie spełnia warunków do pełnego odliczenia (art. 86a ust. 2 ustawy).
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Organy podatkowe uznają, że dochodzi do transakcji łańcuchowej, o której mowa w art. 7 ust. 8 ustawy. Z regulacji tych wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Dlatego ich zdaniem zarówno wystawca karty, jak i faktyczny nabywca paliwa nabywają prawo do odliczenia VAT od paliwa.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 15 czerwca 2015 r. (sygn. IPPP1/4512-439/15-2/Igo), odpowiadając na pytanie leasingobiorcy, który otrzymuje faktury za paliwo od leasingodawcy, który wydał kartę, uznał, że:
REKLAMA
W związku z tym, na podstawie art. 86a ust. 1 w związku z art. 86a ust. 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Leasingodawcę, dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych, związanych z użytkowanymi samochodami, z wyłączeniem wydatków na paliwa zużywane do samochodów osobowych.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do 30 czerwca 2015 r. nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.
Od dnia 1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych” (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych). Oznacza to, że od dnia 1 lipca 2015 r. podatek VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów mieszanych czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy o VAT.
Zatem od dnia 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50%.
Należy więc uznać, że mogą Państwo odliczać 50% VAT od paliwa z faktur od leasingodawcy. Jednak w związku z rozbieżnością w stanowiskach organów podatkowych i sądów radzimy, by wystąpić o interpretację indywidualną w tej sprawie. Istnieje ryzyko, że organy podatkowe pod wypływem korzystnych orzeczeń powrócą do poprzedniego stanowiska i będą uznawać, iż prawo do odliczenia nie przysługuje od zakupu paliwa na kartę paliwową.
Podstawa prawna:
• art. 5, 7 i 8, art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 978
Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat