reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów

Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów

Otrzymałam fakturę za monitoring samochodów od firmy ochroniarskiej. Dotyczy samochodów, od których odliczam VAT w 100% oraz w 50%. Czy z tej faktury mogę odliczyć VAT?

Tak, z otrzymanej faktury może Pani odliczyć VAT. Podatku nie może jednak Pani odliczyć w całości. Szczegóły poniżej.

Odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatników towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Związek między zakupami dokonywanymi przez podatników a czynnościami opodatkowanymi nie musi być bezpośredni. Również zakupy pośrednio wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych pozwalają na odliczanie podatku naliczonego (zob. przykładowo wyrok NSA z 29 marca 2011 r., sygn. I FSK 571/10).

W konsekwencji podatek naliczony może być odliczany m.in. z faktur dokumentujących zakupy dotyczące samochodów wykorzystywanych do działalności opodatkowanej. Odnosi się to również do kosztów monitoringu takich samochodów. Nie ulega zatem wątpliwości, że może Pani odliczyć VAT z faktury za monitoring. Warunkiem jest jednak, że monitoring dotyczy samochodów wykorzystywanych przez Panią do działalności opodatkowanej.

Polecamy: Biuletyn VAT

Osobną kwestią jest wysokość podatku podlegającego odliczeniu z takiej faktury. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, 50% kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatników (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Odnosi się to m.in. do wydatków dotyczących towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT), w tym zakupu usług monitoringu pojazdów samochodowych.

Istnieją jednak dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń. Są to pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na:

1) swoją konstrukcję,

2) sposób wykorzystywania przez podatnika, który wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Pojazdy należące do drugiej grupy co do zasady trzeba zgłosić naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT). Ponadto sposób ich użytkowania powinien być określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania oraz dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu.

Podatnik może w całości odliczyć VAT z faktury za usługę monitoringu samochodów, pod warunkiem że dotyczy ona samochodów uprawniających do pełnych odliczeń.

Zatem w całości może Pani odliczyć VAT tylko w części, w jakiej faktura dotyczy monitoringu samochodów uprawniających do pełnych odliczeń. W pozostałej części kwota podatku naliczonego wynikająca z faktury za monitoring jest ograniczona do 50%, a więc w części tej może Pani odliczyć jedynie połowę kwoty podatku z otrzymanej faktury.

Nie jest przy tym wykluczone, że ani z tej faktury, ani z zawartej umowy o monitoring nie wynika, w jakiej części faktura ta dotyczy monitoringu samochodów uprawniających do pełnych odliczeń, a w jakiej części pozostałych samochodów. Według autora w takim przypadku kwota podatku naliczonego wynikająca z tej faktury jest w całości ograniczona do 50%.

Jeszcze inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby samochody były wykorzystywane do działalności mieszanej (tj. częściowo do działalności opodatkowanej, częściowo do działalności zwolnionej). W takim przypadku mogłaby Pani odliczyć z faktury tylko część kwoty podatku naliczonego odpowiadającą obowiązującej Pani firmę w obecnym roku proporcji wstępnej.

Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną i zwolnioną od VAT otrzymał fakturę za monitoring posiadanych samochodów na kwotę 1000 zł netto + 230 zł VAT. Faktura dotyczy zarówno samochodów uprawniających do pełnych odliczeń, jak i samochodów pozostałych. Cena usługi monitoringu ma charakter ryczałtu (niezależnego od liczby monitorowanych samochodów) i ustalenie, w jakiej części faktura dotyczy poszczególnych samochodów, nie jest możliwe. Proporcja wstępna obowiązująca podatnika w 2016 r. to 82%. W tej sytuacji kwota podatku naliczonego z faktury za monitoring wynosi 115 zł (230 zł x 50%), z czego podatnik może odliczyć 94,30 zł (115 zł x 82%).

Podstawa prawna:

• art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 1 pkt 1, art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1, art. 86a ust. 12 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1052

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama