REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów

Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów
Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałam fakturę za monitoring samochodów od firmy ochroniarskiej. Dotyczy samochodów, od których odliczam VAT w 100% oraz w 50%. Czy z tej faktury mogę odliczyć VAT?

Tak, z otrzymanej faktury może Pani odliczyć VAT. Podatku nie może jednak Pani odliczyć w całości. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

Odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatników towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Związek między zakupami dokonywanymi przez podatników a czynnościami opodatkowanymi nie musi być bezpośredni. Również zakupy pośrednio wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych pozwalają na odliczanie podatku naliczonego (zob. przykładowo wyrok NSA z 29 marca 2011 r., sygn. I FSK 571/10).

W konsekwencji podatek naliczony może być odliczany m.in. z faktur dokumentujących zakupy dotyczące samochodów wykorzystywanych do działalności opodatkowanej. Odnosi się to również do kosztów monitoringu takich samochodów. Nie ulega zatem wątpliwości, że może Pani odliczyć VAT z faktury za monitoring. Warunkiem jest jednak, że monitoring dotyczy samochodów wykorzystywanych przez Panią do działalności opodatkowanej.

Polecamy: Biuletyn VAT

Osobną kwestią jest wysokość podatku podlegającego odliczeniu z takiej faktury. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, 50% kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatników (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Odnosi się to m.in. do wydatków dotyczących towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT), w tym zakupu usług monitoringu pojazdów samochodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją jednak dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń. Są to pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na:

1) swoją konstrukcję,

2) sposób wykorzystywania przez podatnika, który wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Pojazdy należące do drugiej grupy co do zasady trzeba zgłosić naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT). Ponadto sposób ich użytkowania powinien być określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania oraz dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu.

Podatnik może w całości odliczyć VAT z faktury za usługę monitoringu samochodów, pod warunkiem że dotyczy ona samochodów uprawniających do pełnych odliczeń.

Zatem w całości może Pani odliczyć VAT tylko w części, w jakiej faktura dotyczy monitoringu samochodów uprawniających do pełnych odliczeń. W pozostałej części kwota podatku naliczonego wynikająca z faktury za monitoring jest ograniczona do 50%, a więc w części tej może Pani odliczyć jedynie połowę kwoty podatku z otrzymanej faktury.

Nie jest przy tym wykluczone, że ani z tej faktury, ani z zawartej umowy o monitoring nie wynika, w jakiej części faktura ta dotyczy monitoringu samochodów uprawniających do pełnych odliczeń, a w jakiej części pozostałych samochodów. Według autora w takim przypadku kwota podatku naliczonego wynikająca z tej faktury jest w całości ograniczona do 50%.

Jeszcze inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby samochody były wykorzystywane do działalności mieszanej (tj. częściowo do działalności opodatkowanej, częściowo do działalności zwolnionej). W takim przypadku mogłaby Pani odliczyć z faktury tylko część kwoty podatku naliczonego odpowiadającą obowiązującej Pani firmę w obecnym roku proporcji wstępnej.

Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną i zwolnioną od VAT otrzymał fakturę za monitoring posiadanych samochodów na kwotę 1000 zł netto + 230 zł VAT. Faktura dotyczy zarówno samochodów uprawniających do pełnych odliczeń, jak i samochodów pozostałych. Cena usługi monitoringu ma charakter ryczałtu (niezależnego od liczby monitorowanych samochodów) i ustalenie, w jakiej części faktura dotyczy poszczególnych samochodów, nie jest możliwe. Proporcja wstępna obowiązująca podatnika w 2016 r. to 82%. W tej sytuacji kwota podatku naliczonego z faktury za monitoring wynosi 115 zł (230 zł x 50%), z czego podatnik może odliczyć 94,30 zł (115 zł x 82%).

Autopromocja

Podstawa prawna:

• art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 1 pkt 1, art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1, art. 86a ust. 12 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1052

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA