REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów

Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów
Odliczenie VAT z faktury za monitoring samochodów

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałam fakturę za monitoring samochodów od firmy ochroniarskiej. Dotyczy samochodów, od których odliczam VAT w 100% oraz w 50%. Czy z tej faktury mogę odliczyć VAT?

Tak, z otrzymanej faktury może Pani odliczyć VAT. Podatku nie może jednak Pani odliczyć w całości. Szczegóły poniżej.

REKLAMA

Autopromocja

Odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatników towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Związek między zakupami dokonywanymi przez podatników a czynnościami opodatkowanymi nie musi być bezpośredni. Również zakupy pośrednio wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych pozwalają na odliczanie podatku naliczonego (zob. przykładowo wyrok NSA z 29 marca 2011 r., sygn. I FSK 571/10).

W konsekwencji podatek naliczony może być odliczany m.in. z faktur dokumentujących zakupy dotyczące samochodów wykorzystywanych do działalności opodatkowanej. Odnosi się to również do kosztów monitoringu takich samochodów. Nie ulega zatem wątpliwości, że może Pani odliczyć VAT z faktury za monitoring. Warunkiem jest jednak, że monitoring dotyczy samochodów wykorzystywanych przez Panią do działalności opodatkowanej.

Polecamy: Biuletyn VAT

Osobną kwestią jest wysokość podatku podlegającego odliczeniu z takiej faktury. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, 50% kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatników (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Odnosi się to m.in. do wydatków dotyczących towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT), w tym zakupu usług monitoringu pojazdów samochodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją jednak dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń. Są to pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na:

1) swoją konstrukcję,

2) sposób wykorzystywania przez podatnika, który wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Pojazdy należące do drugiej grupy co do zasady trzeba zgłosić naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT). Ponadto sposób ich użytkowania powinien być określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania oraz dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu.

Podatnik może w całości odliczyć VAT z faktury za usługę monitoringu samochodów, pod warunkiem że dotyczy ona samochodów uprawniających do pełnych odliczeń.

REKLAMA

Zatem w całości może Pani odliczyć VAT tylko w części, w jakiej faktura dotyczy monitoringu samochodów uprawniających do pełnych odliczeń. W pozostałej części kwota podatku naliczonego wynikająca z faktury za monitoring jest ograniczona do 50%, a więc w części tej może Pani odliczyć jedynie połowę kwoty podatku z otrzymanej faktury.

Nie jest przy tym wykluczone, że ani z tej faktury, ani z zawartej umowy o monitoring nie wynika, w jakiej części faktura ta dotyczy monitoringu samochodów uprawniających do pełnych odliczeń, a w jakiej części pozostałych samochodów. Według autora w takim przypadku kwota podatku naliczonego wynikająca z tej faktury jest w całości ograniczona do 50%.

Jeszcze inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby samochody były wykorzystywane do działalności mieszanej (tj. częściowo do działalności opodatkowanej, częściowo do działalności zwolnionej). W takim przypadku mogłaby Pani odliczyć z faktury tylko część kwoty podatku naliczonego odpowiadającą obowiązującej Pani firmę w obecnym roku proporcji wstępnej.

Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną i zwolnioną od VAT otrzymał fakturę za monitoring posiadanych samochodów na kwotę 1000 zł netto + 230 zł VAT. Faktura dotyczy zarówno samochodów uprawniających do pełnych odliczeń, jak i samochodów pozostałych. Cena usługi monitoringu ma charakter ryczałtu (niezależnego od liczby monitorowanych samochodów) i ustalenie, w jakiej części faktura dotyczy poszczególnych samochodów, nie jest możliwe. Proporcja wstępna obowiązująca podatnika w 2016 r. to 82%. W tej sytuacji kwota podatku naliczonego z faktury za monitoring wynosi 115 zł (230 zł x 50%), z czego podatnik może odliczyć 94,30 zł (115 zł x 82%).

Podstawa prawna:

• art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 1 pkt 1, art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1, art. 86a ust. 12 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1052

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA