reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs

Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs

Pracodawca organizując imprezę integracyjną dla pracowników może zasadniczo odliczyć podatek naliczony w związku z wydatkami poniesionymi na jego organizację. Prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie jednak przysługiwało, gdy wydatki pokryte zostaną z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usług są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku wydatków ponoszonych w związku organizacją różnego rodzaju imprez integracyjnych brak jest bezpośredniego ich związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Nabyte w związku z wydarzeniem towary i usługi nie służą bowiem bezpośrednio sprzedaży opodatkowanej (np. nie są przeznaczone do dalszej odsprzedaży).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Niemniej jednak możliwe jest wykazanie w tym wypadku pośredniego związku przedmiotowych zakupów z działalnością gospodarczą. Impreza integracyjna poprawia wzajemne relacje pracowników, wpływa na stosunek pracowników do przedsiębiorstwa. Aspekty te przyczyniają się do poprawy atmosfery panującej w pracy i mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W związku z powyższym przyjmuje się, że przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją tego rodzaju imprez.

Stanowisko to akceptują również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14.03.2016 r., znak: ILPP5/4512-1-298/15-4/PG, stwierdził, że "koszty (wydatki) związane z organizacją Spotkań mają/będą miały pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez Spółkę towary i usługi nie służą/nie będą służyły dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych – są/będą związane ze sprzedażą opodatkowaną".

Polecamy: Biuletyn VAT

Niemniej jednak zdarza się, że impreza integracyjna nie jest w całości pokrywana ze środków obrotowych podatnika. Przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń pracodawcy mogą bowiem korzystać ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwany dalej ZFŚS). W takim sytuacji powstaje wątpliwość czy również od części sfinansowanej ze środków ZFŚS przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Spółka XYZ zamierza zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. W ramach imprezy przewidziano integracyjne zajęcia rekreacyjno-sportowe, zabawy towarzyskie oraz konkursy. Część wydatków związanych z organizacją imprezy pochodzić ma z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Spółka ma wątpliwość czy w części wydatków, które zostały pokryte z ZFŚS, będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Celem tworzonego przez pracodawców ZFŚS jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej m.in. na rzecz pracowników i ich rodzin. Obowiązek jego utworzenia wynika z przepisów prawa (tj. przede wszystkim z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Pracodawca jest administratorem środków ZFŚS, nie są to środki obrotowe przedsiębiorstwa.

Wydatkując środki z ZFŚS przedsiębiorca nie występuje w roli podatnika, nie realizuje bowiem celów działalności gospodarczej, a cele socjalne wyznaczone przepisami. Stanowisko powyższe potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z 16.03.2016 r., znak: IBPP1/4512-189/16/AW stwierdził, że "podmiot administrujący Funduszem nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług, w związku z czym działalność socjalna wykonywana przez niego jako administratora ZFŚS nie podlega opodatkowaniu VAT". Skoro przy wydatkowaniu środków z ZFŚS przedsiębiorca nie występuje w roli podatnika to nie będzie mu z tego tytułu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Tym samym w przypadku, gdy organizowana impreza integracyjna została pokryta w części ze środków ZFŚS, to od wydatków w tej części nie przysługuje przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama