REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs
Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca organizując imprezę integracyjną dla pracowników może zasadniczo odliczyć podatek naliczony w związku z wydatkami poniesionymi na jego organizację. Prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie jednak przysługiwało, gdy wydatki pokryte zostaną z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usług są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku wydatków ponoszonych w związku organizacją różnego rodzaju imprez integracyjnych brak jest bezpośredniego ich związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Nabyte w związku z wydarzeniem towary i usługi nie służą bowiem bezpośrednio sprzedaży opodatkowanej (np. nie są przeznaczone do dalszej odsprzedaży).

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Niemniej jednak możliwe jest wykazanie w tym wypadku pośredniego związku przedmiotowych zakupów z działalnością gospodarczą. Impreza integracyjna poprawia wzajemne relacje pracowników, wpływa na stosunek pracowników do przedsiębiorstwa. Aspekty te przyczyniają się do poprawy atmosfery panującej w pracy i mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W związku z powyższym przyjmuje się, że przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją tego rodzaju imprez.

Stanowisko to akceptują również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14.03.2016 r., znak: ILPP5/4512-1-298/15-4/PG, stwierdził, że "koszty (wydatki) związane z organizacją Spotkań mają/będą miały pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez Spółkę towary i usługi nie służą/nie będą służyły dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych – są/będą związane ze sprzedażą opodatkowaną".

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemniej jednak zdarza się, że impreza integracyjna nie jest w całości pokrywana ze środków obrotowych podatnika. Przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń pracodawcy mogą bowiem korzystać ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwany dalej ZFŚS). W takim sytuacji powstaje wątpliwość czy również od części sfinansowanej ze środków ZFŚS przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Spółka XYZ zamierza zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. W ramach imprezy przewidziano integracyjne zajęcia rekreacyjno-sportowe, zabawy towarzyskie oraz konkursy. Część wydatków związanych z organizacją imprezy pochodzić ma z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Spółka ma wątpliwość czy w części wydatków, które zostały pokryte z ZFŚS, będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Celem tworzonego przez pracodawców ZFŚS jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej m.in. na rzecz pracowników i ich rodzin. Obowiązek jego utworzenia wynika z przepisów prawa (tj. przede wszystkim z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Pracodawca jest administratorem środków ZFŚS, nie są to środki obrotowe przedsiębiorstwa.

Wydatkując środki z ZFŚS przedsiębiorca nie występuje w roli podatnika, nie realizuje bowiem celów działalności gospodarczej, a cele socjalne wyznaczone przepisami. Stanowisko powyższe potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z 16.03.2016 r., znak: IBPP1/4512-189/16/AW stwierdził, że "podmiot administrujący Funduszem nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług, w związku z czym działalność socjalna wykonywana przez niego jako administratora ZFŚS nie podlega opodatkowaniu VAT". Skoro przy wydatkowaniu środków z ZFŚS przedsiębiorca nie występuje w roli podatnika to nie będzie mu z tego tytułu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Tym samym w przypadku, gdy organizowana impreza integracyjna została pokryta w części ze środków ZFŚS, to od wydatków w tej części nie przysługuje przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA