REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT
Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zawarliśmy umowę o dostawę towarów. Umowa zawiera zapis, że nasz kontrahent przez 6 miesięcy będzie dostarczał nam określoną partię towarów za konkretną cenę. Kwota została podana jednostkowo za każdą sztukę towaru, ale wcześniej została wynegocjowana podczas spotkania. Ostatecznie w umowie została uwzględniona cena wynegocjowana, która była niższa o 15% od ceny pierwotnie wskazanej przez kontrahenta. Otrzymaliśmy pierwszą dostawę towaru i pierwszą fakturę. Na fakturze do zapłaty została uwzględniona cena pierwotnie podana przez kontrahenta, a nie ta, którą mamy w umowie. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Czy urząd nie uzna, że został odliczony VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę?

Odliczenie VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę jest ryzykowne. Niezwłocznie powinni Państwo wystąpić o korektę faktury. Najbezpieczniej będzie, jeśli wstrzymają się Państwo z odliczeniem VAT z faktury pierwotnej do czasu otrzymania faktury korygującej. Wówczas będzie można rozliczyć fakturę pierwotną i korektę do tej faktury w tym samym miesiącu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Z pytania wynika, że Czytelnik ma wątpliwość, czy ma prawo do odliczenia podatku, skoro sprzedawca wykazał na fakturze zawyżoną kwotę za dostarczony towar.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że nie odliczymy VAT z faktury czy dokumentu celnego, jeśli:

a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności (art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT).

Nie daje prawa do odliczenia VAT faktura, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Faktura, która zawiera cenę inną niż wskazana w umowie, spełnia przesłanki uznania jej za fakturę, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością, czyli nie stanowi podstawy do odliczenia z niej VAT.

Zakaz ten nie będzie miał zastosowania, gdy nie ma wątpliwości, że transakcja opodatkowana zaistniała i wykreowała podatek naliczony, a zmiana ceny została przez strony transakcji uzgodniona i zaakceptowana. W takiej sytuacji podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Jednak w przypadku naszego Czytelnika tak nie było. Jako nabywca podpisał umowę, w której zawarto określoną cenę za towar. Cena ta nie była już później zmieniana. Z treści pytania wynika, że nie doszło do podpisania aneksu do umowy, w którym zmiana ta zostałaby uwzględniona. W takiej sytuacji należy uznać, że kwota podana na fakturze jest niezgodna z rzeczywistością, ponieważ nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką ustaliły strony umowy. W rezultacie faktura w takiej formie nie stanowi podstawy do odliczenie podatku w niej wykazanego.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2017.1.ISZ), w której czytamy:

W opisanym we wniosku zdarzeniu (w przypadku gdy Wnioskodawca otrzyma fakturę dokumentującą faktycznie wykonaną na Jego rzecz usługę z błędnie określoną kwotą należnego wynagrodzenia za usługi - kwoty są wyższe niż określone w umowie), kwota podana w fakturze, dotyczącej umowy o świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy, jest niezgodna z rzeczywistością, tzn. nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką uzgodniły strony umowy, co oznacza, że według ustaleń Wnioskodawca za zgodą kontrahenta, faktycznie zapłaci cenę w odmiennej wysokości niż to wynika z faktury.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2018. Komentarz


W dobie walki organów podatkowych z wyłudzeniami w VAT istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uznałyby fakt odliczenia VAT z tej faktury za czynność mającą na celu wyłudzenie nienależnego podatku. Odliczenie VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę jest zatem ryzykowne. Niezwłocznie powinni Państwo wystąpić o korektę tej faktury.

Najbezpieczniej będzie, jeśli wstrzymają się Państwo z odliczeniem VAT z faktury pierwotnej do czasu otrzymania faktury korygującej. Wówczas będzie można rozliczyć fakturę pierwotną i korektę do tej faktury w tym samym miesiącu.

Artykuł 86 ust. 19a ustawy o VAT stanowi, że jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Taki sposób postępowanie potwierdził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w cytowanej już interpretacji z 23 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2017.1.ISZ).

Odliczenia z faktury można dokonać w miesiącu otrzymania faktury, pod warunkiem że powstał obowiązek podatkowy, lub w dwóch następnych miesiącach.

Spółka Alfa otrzymała 13 listopada 2017 r. fakturę dokumentującą dostawę towarów, która miała miejsce w październiku. Faktura została wystawiona na zawyżone kwoty. Spółka nie odliczyła z niej VAT, tylko wystąpiła do kontrahenta o wystawienie faktury korygującej. Fakturę korygującą otrzymała 26 stycznia 2018 r., dlatego odliczy VAT w deklaracji za styczeń 2018 r. W ewidencji powinna wpisać zarówno fakturę pierwotną, jak i fakturę korygującą.

Podstawa prawna:

Magdalena Miklewska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA