reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

Zawarliśmy umowę o dostawę towarów. Umowa zawiera zapis, że nasz kontrahent przez 6 miesięcy będzie dostarczał nam określoną partię towarów za konkretną cenę. Kwota została podana jednostkowo za każdą sztukę towaru, ale wcześniej została wynegocjowana podczas spotkania. Ostatecznie w umowie została uwzględniona cena wynegocjowana, która była niższa o 15% od ceny pierwotnie wskazanej przez kontrahenta. Otrzymaliśmy pierwszą dostawę towaru i pierwszą fakturę. Na fakturze do zapłaty została uwzględniona cena pierwotnie podana przez kontrahenta, a nie ta, którą mamy w umowie. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Czy urząd nie uzna, że został odliczony VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę?

Odliczenie VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę jest ryzykowne. Niezwłocznie powinni Państwo wystąpić o korektę faktury. Najbezpieczniej będzie, jeśli wstrzymają się Państwo z odliczeniem VAT z faktury pierwotnej do czasu otrzymania faktury korygującej. Wówczas będzie można rozliczyć fakturę pierwotną i korektę do tej faktury w tym samym miesiącu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Z pytania wynika, że Czytelnik ma wątpliwość, czy ma prawo do odliczenia podatku, skoro sprzedawca wykazał na fakturze zawyżoną kwotę za dostarczony towar.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że nie odliczymy VAT z faktury czy dokumentu celnego, jeśli:

a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności (art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT).

Nie daje prawa do odliczenia VAT faktura, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Faktura, która zawiera cenę inną niż wskazana w umowie, spełnia przesłanki uznania jej za fakturę, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością, czyli nie stanowi podstawy do odliczenia z niej VAT.

Zakaz ten nie będzie miał zastosowania, gdy nie ma wątpliwości, że transakcja opodatkowana zaistniała i wykreowała podatek naliczony, a zmiana ceny została przez strony transakcji uzgodniona i zaakceptowana. W takiej sytuacji podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Jednak w przypadku naszego Czytelnika tak nie było. Jako nabywca podpisał umowę, w której zawarto określoną cenę za towar. Cena ta nie była już później zmieniana. Z treści pytania wynika, że nie doszło do podpisania aneksu do umowy, w którym zmiana ta zostałaby uwzględniona. W takiej sytuacji należy uznać, że kwota podana na fakturze jest niezgodna z rzeczywistością, ponieważ nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką ustaliły strony umowy. W rezultacie faktura w takiej formie nie stanowi podstawy do odliczenie podatku w niej wykazanego.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2017.1.ISZ), w której czytamy:

W opisanym we wniosku zdarzeniu (w przypadku gdy Wnioskodawca otrzyma fakturę dokumentującą faktycznie wykonaną na Jego rzecz usługę z błędnie określoną kwotą należnego wynagrodzenia za usługi - kwoty są wyższe niż określone w umowie), kwota podana w fakturze, dotyczącej umowy o świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy, jest niezgodna z rzeczywistością, tzn. nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką uzgodniły strony umowy, co oznacza, że według ustaleń Wnioskodawca za zgodą kontrahenta, faktycznie zapłaci cenę w odmiennej wysokości niż to wynika z faktury.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama