REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?
Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Uznanie, że konkretna czynność wykonana przez podatnika podatku VAT jest czynnością opodatkowaną na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, skutkuje koniecznością określenia, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tym związany. Nie jest to proste i stwarza wiele trudności dla podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi.

Podstawową w tym zakresie regulację zawarto w art. 19 ustawy o VAT. Przepis ten zawiera szeroki katalog reguł ogólnych dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego, jak również opisuje sytuacje szczególne związane z jego powstaniem.

REKLAMA

Autopromocja

Warto przyjrzeć się tym regulacjom na tle konkretnego stanu faktycznego.

Przykład 1
Podatnik świadczy usługi budowlane. Zgodnie z umową rozpoczęcie realizacji budowy nastąpi z dniem 1 maja 2011 r. Na poczet realizowanych usług w marcu 2011 r. otrzymał kwotę w wysokości 10.000 zł.

Polecamy:Jak ustalić wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości?

Przykład 2
Podatnik świadczy usługi budowlane. Zgodnie z umową rozpoczęcie realizacji budowy nastąpiło z dniem 1 marca 2011 r. Za część wykonanych usług w kwietniu 2011 r. otrzymał kwotę w wysokości 10.000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady ogólne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego zostały wprowadzone w art.19 ustawy o VAT m.in. w:
- ust. 1 - zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi,
- ust. 4 - w myśl którego jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą jej wystawienia nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi,
- ust. 11 - regulującym kwestie otrzymania zaliczek - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ustawodawca jednakże zupełnie odmiennie od w/w zasad potraktował kwestię powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia niektórych szczególnych kategorii czynności w tym m.in.;
- dostaw energii elektrycznej, cieplnej i gazu, usług telekomunikacyjnych (ust. 13 pkt 1) - obowiązek powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tego tytułu;
- usług transportowych, spedycyjnych, przeładunkowych, budowlanych (ust. 13 pkt 2) - obowiązek powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia licząc od dnia wykonania usług;
- dostawy książek drukowanych, gazet i czasopism (ust. 13 pkt 3) – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy, nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów;
- usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, usług ochrony osób oraz ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług pośrednictwa ubezpieczeniowego, stałej obsługo biurowej i prawnej (ust.13 pkt 4) - obowiązek powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze;
- usług komunikacji miejskiej (ust.13 pkt 7) - obowiązek powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury.

Polecamy:Lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacje emitowane przez inne podmioty nie podlega VAT

Odnosząc się do przedstawionych regulacji stwierdzić należy, iż w przedstawionych na wstępie przykładach zastosowanie będą miały odrębne reguły dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przykładzie pierwszym, moment powstania obowiązku podatkowego określony zostanie przez datę wpływu zaliczki (art. 19 ust. 11).

W drugim przykładzie, zastosowanie będą miały reguły szczególne – przewidziane dla usług budowlanych (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d).

REKLAMA

Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Natomiast na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Wskazać należy, że oba te przepisy odnoszą się do różnych sytuacji faktycznych.

Przepis art. 19 ust. 11 mówi o otrzymaniu należności na poczet przyszłych prac, usług budowlanych.

Warunkiem zaś koniecznym, by przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d znalazł zastosowanie jest wykonanie określonej usługi i uzyskanie z tego tytułu wynagrodzenia lub przynajmniej części wynagrodzenia.

Polecamy:Jak rozliczyć w VAT nieodpłatne świadczenie usług po 1 kwietnia 2011 r.?

Warto w tym miejscu wskazać, iż uzupełnienie tej normy zawiera art. 19 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym powołany powyżej przepis stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

Tym samym art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d nie odnosi się do sytuacji, w której wykonawca robót budowlanych lub budowlano-montażowych otrzymuje nie zapłatę za wykonane wcześniej usługi, lecz zaliczkę na poczet wykonywanych prac.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA