reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacje emitowane przez inne podmioty nie podlega VAT

Lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacje emitowane przez inne podmioty nie podlega VAT

Czasami (oby jak najczęściej) przytrafia się sytuacji, że posiadamy wolne środki finansowe i zamierzamy je ulokować, aby przynajmniej nie traciły one na wartości. Jednym z pomysłów na taką lokatę może być zakup obligacji wyemitowanych przez innego przedsiębiorcę.

Otrzymywanie odsetek z tych obligacji jest rzeczą miłą, ale jednocześnie wzbudza drażniące nas bardzo pytanie – „Czy aby nie musimy tego oVATować ?”.

Pytanie to na szczęście możemy odłożyć do lamusa, gdyż analiza przepisów o podatku VAT wskazuje, że czynności polegające na lokowaniu wolnych środków pieniężnych w obligacjach emitowanych przez inne podmioty, nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy:VAT 2011 - zmiany ustawy o VAT od 1 kwietnia oraz nowe rozporządzenia

Powyższe występuje wtedy, gdy lokowanie wolnych środków dokonuje się poprzez korzystanie z usługi innego podmiotu.

Ponieważ podmiot zakupujący obligacje nie świadczy usługi, a jedynie korzysta z usługi instytucji finansowej, to otrzymywane przez niego odsetki od tych obligacji nie są świadczeniem wzajemnym czy odpłatnym, bo stanowią nieodłączny element posiadania środków pieniężnych w instrumencie finansowym, jakim jest obligacja.

Dodatkowo wskazać należy, iż stanowisko takie wyrażone zostało również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w wydanej przez niego w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej nr IBPP2/443-957/10/WN z dnia 8 lutego 2011 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama