Czy praca na etacie chroni przed opodatkowaniem handlu internetowego VAT-em?
REKLAMA
REKLAMA
Taką możliwość potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 25 marca 2011 r. (sygn akt: I SA/Wr 17/11), w którym orzekł, że fakt stałego zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej nie eliminuje automatycznie możliwości prowadzenia przez podatnika dodatkowo działalności gospodarczej za pośrednictwem portalu internetowego.
REKLAMA
Jeśli sprzedaż ma charakter zorganizowany i ciągły, to osoba sprzedająca towary na aukcjach prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jest podatnikiem VAT.
WSA podkreślił, że :”duża częstotliwość i ciągłość dokonywanych transakcji sprzedaży na aukcjach internetowych towarów należących do różnorodnych grup asortymentowych, w dużych ilościach, dokonywanych systematycznie, powiększanie liczby posiadanych kont na portalu Allegro oraz wielkość wpływów należności z tytułu sprzedaży (na dwa konta bankowe) świadczą o prowadzeniu przez skarżącego działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co jest podstawą uznania skarżącego za podatnika tego podatku art. 15 ust. 1 ustawy. Składane wyjaśnienia, że jest to wyprzedaż z powodów osobistych kolekcji gromadzonej od lat 70. i że przedmiotem sprzedaży były drobne rzeczy, (...) nie znajduje oparcia w zgromadzonym materiale dowodowym oraz potwierdzenia w opisach aukcji czy w opisach tytułów wpływów należności na konta bankowe".
Ważne jest zatem, czy nasza „aktywność” w zakresie sprzedaży internetowej nabiera charakteru stałego i częstego.
Jeśli zdajemy sobie sprawę, że sprzedaż przez internet ma przynosić nam określone zyski i chcemy taką działalność kontynuować, to znaczy, że stajemy się podatnikami VAT. Jak bowiem wynika z treści art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza to działalność wykonana choćby jednorazowo, ale z zamiarem wykonywania podobnych czynności w sposób częstotliwy.
To zaś powoduje, że powinniśmy zastanowić się nad rozliczeniami z fiskusem.
Przy czym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Oczywiście jeśli chcemy możemy dla potrzeb VAT się zarejestrować, ale nie ma takiego obowiązku. Natomiast, po przekroczeniu ww. pułapu obowiązek rejestracji już istnieje, a każda kolejna sprzedaż winna być rozliczona i opodatkowana VAT.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat