Jaka stawka VAT na usługi transportu osób?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz ujednolicony akt prawny: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
REKLAMA
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT stawką 8% są opodatkowane:
- transport kolejowy pasażerski międzymiastowy – symbol 49.10 wg PKWiU 2008;
- transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski – symbol 49.31 wg PKWiU 2008;
- usługi taksówek osobowych – symbol 49.32 wg PKWiU 2008;
- pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany – symbol 49.39 wg PKWiU 2008;
- transport morski i przybrzeżny pasażerski, włączając żeglugę bliskiego zasięgu – symbol 50.10.1 wg PKWiU 2008;
- transport wodny śródlądowy pasażerski – symbol 50.30.1 wg PKWiU 2008;
- wynajem pasażerskich statków żeglugi śródlądowej z załogą – symbol 50.30.20.0 wg PKWiU 2008;
- transport lotniczy pasażerski - wyłącznie przewozy lotnicze rozkładowe pasażerskie i pozarozkładowe pasażerskie – symbol ex 51.10.1 wg PKWiU 2008;
- wynajem środków transportu lotniczego pasażerskiego, z załogą – symbol 51.10.20.0
wg PKWiU 2008;
Usługi transportu pasażerskiego obejmują przewóz osób oraz ich podręcznego bagażu (zwierzęcia), za który nie jest pobierana dodatkowa opłata. Przewożony pojazd podróżnego nie jest traktowany jako podręczny bagaż.
Ale zwolnione z VAT jest świadczenie usług międzynarodowego przewozu drogowego polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państw trzecich, które nie pobierają podatków lub opłat o podobnym charakterze od przewozów osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium kraju, przez podatników mających siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, lub miejsce zamieszkania lub pobytu poza terytorium kraju
Wynika to z § 13 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 246, poz. 1649, zwanego dalej "rozporządzeniem".
Zwolnienia przedmiotowe z VAT - rozporządzenie
Natomiast gdy nabywane usługi turystyczne, o których mowa w art. 119 ust. 8 ustawy o VAT (chodzi o usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim), są usługami transportu międzynarodowego świadczonymi środkami transportu morskiego lub lotniczego - usługi te dla opodatkowania stawką VAT w wysokości 0% usług turystyki uznaje się za usługi świadczone poza terytorium Wspólnoty (§ 6 rozporządzenia)
REKLAMA
W przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego mogą wystąpić trudności w zakresie właściwego określenia długości pokonanych odległości na terytorium Wspólnoty i poza terytorium Wspólnoty, gdzie świadczone są te usługi (chodzi o przestrzeń powietrzną i wody terytorialne).
Dlatego też dla opodatkowania usług turystyki stawką podatku w wysokości 0% wprowadzony został przepis, który umożliwia uznanie usług transportu międzynarodowego świadczonych środkami transportu morskiego lub lotniczego, w przypadku gdy są usługami nabywanymi dla świadczenia usług turystyki, za usługi świadczone poza terytorium Wspólnoty.
Minister Finansów zauważa (odpowiedź na interpelację poselską nr 20100 ze stycznia 2011 r.), iż dla opodatkowania usług turystyki podlegających szczególnej procedurze istotne, co do zasady, jest miejsce siedziby lub stałe miejsce zamieszkania podatnika świadczącego usługi turystyki, nie zaś miejsce rozpoczęcia podróży (art. 28n ustawy o VAT).
Usługa turystki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w państwie, w którym podmiot świadczący tę usługę posiada siedzibę. Kwestie natomiast opodatkowania usług transportu morskiego, lotniczego, kolejowego, jak i drogowego osób regulują inne przepisy, w szczególności art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) oraz załącznik nr 3 do tej ustawy.
Także przed przystąpieniem do Unii Europejskiej transport drogowy osób podlegał opodatkowaniu obniżoną stawką i takie rozwiązanie przeważa w państwach członkowskich UE.
Minister Finansów wyjaśnia również, że dla celów opodatkowania podatkiem VAT w Polsce istotne jest miejsce świadczenia usług. Przepisy regulujące miejsce świadczenia przy świadczeniu usług co do zasady określone zostały w art. 28a– 28o ww. ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku świadczenia usług transportu pasażerów nieistotne jest miejsce rozpoczęcia podróży.
Miejscem świadczenia tych usług, co do zasady, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 28f ust. 1 ustawy). Wyjątek dotyczy usług transportu międzynarodowego osób świadczonego środkami transportu morskiego lub lotniczego, dla których w celu uproszczenia rozliczeń postanowiono, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju.
Tego rodzaju uproszczeń nie można było jednak wprowadzić dla transportu drogowego osób, gdyż powinien on być opodatkowany w każdym z państw, w którym ma miejsce.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat