REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?
Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy mają wątpliwości, czy nabycie paliwa do samochodów od podmiotu nieposiadającego siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce podlega VAT?

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Natomiast jak czytamy w ust. 2 powołanego przepisu (w brzmieniu obowiązujący od dnia 1 kwietnia 2011 r.), w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Załóżmy, że Spółka dokonała nabycia paliwa na terytorium Polski. Tankowanie dotyczyło zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych. Przedmiotowa transakcja została udokumentowana przez zagranicznego sprzedawcę za pomocą faktury VAT . Dostawca w przedmiotowej transakcji posłużył się numerem identyfikacji podatkowej potwierdzającej zarejestrowanie na potrzeby podatku VAT w Polsce (VAT-PL XXXXXXXXXX). Wystawiona przez ww. kontrahenta faktura VAT nie zawiera kwoty ani stawki podatku. W fakturze znajduje się adnotacja: „odwrotne obciążenie”.

Spółka dokonała rozliczenia przedmiotowej transakcji jako dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca. Przy czym przedmiotowe rozliczenie potraktowało jako zdarzenie neutralne podatkowo (podatek należny był równy podatkowi naliczonemu). Czy słusznie?

Zakładając, że określony w ww. przykładzie kontrahent nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (powyższe powinien potwierdzić ww. podmiot), obowiązek rozliczenia transakcji dostawy towarów będzie spoczywać na nabywcy. W tym zakresie bez znaczenia jest okoliczność, iż ww. kontrahent zarejestrował się na potrzeby podatku od towarów i usług.

Tym samym, zdaniem Autora, Spółka powinna rozliczyć przedmiotową transakcję jako dostawę dla której podatnikiem jest nabywcy. W tym zakresie Spółka powinna odprowadzić podatek należny. Natomiast ustalając czy będzie uprawniona do odliczenia kwoty podatku naliczonego winna przeanalizować przepisy umożliwiające i ograniczające taką sposobność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jaka stawka VAT na montaż opraw oświetleniowych w mieszkaniach?

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary i usługi służą lub będą służyć do wykonywana działalności opodatkowanej. Jednakże, jak czytamy w art. 4 ustawy nowelizującej z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2010 r. nr 247, poz. 1652), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (poza nielicznymi wyjątkami).

W konsekwencji, przedmiotowa transakcja nie będzie dla podatnika neutralna podatkowo. Spółka zobowiązana jest odprowadzić podatek należny w 100%. Natomiast VAT naliczony jest uprawniona odliczyć jedynie w zakresie zakupu paliwa do tych samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej, co do których takie uprawnienie przysługuje (z całą pewnością nie będą to samochody osobowe, które nie przeszły specjalistycznych badań potwierdzających spełnienie warunków umożliwiających odliczenie podatku w 100%).

Polecamy: Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Obowiązek podatkowy dla tego typu transakcji należy rozpoznać co do zasady z chwilą wystawienia faktury przez sprzedawcę (zobacz art. 19 ust. 20 ustawy o VAT). Natomiast prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego Spółce przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 11 tej ustawy).

Czynność należy udokumentować za pomocą faktury wewnętrznej VAT. Transakcja powinna zostać opodatkowana wg podstawowej stawki podatku VAT (tut. 23%).

Transakcję należy wykazać w poz. 41 i 42 (podatek należny) deklaracji VAT-7 z chwilą powstania obowiązku podatkowego, oraz w poz. 51 i 52 (podatek naliczony) z chwilą skorzystania z prawa do odliczenia kwoty podatku VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA