Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zawieszenie działalności – czym jest i na jakich warunkach może być dokonane
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na dość proste pytanie: czym jest zawieszenie działalności gospodarczej? W znaczeniu potocznym będzie to z pewnością powstrzymanie się od działań realizowanych w ramach wykonywanego biznesu.
REKLAMA
Wydaje się przy tym zasadne uznanie, iż przerwa musi obejmować jakiś dłuższy czas. Potoczne zdefiniowanie przywołanego terminu jest o tyle istotne, że ustawodawca nie zdecydował się na jego objaśnienie. Posłużył się jednak pewnymi warunkami, od których istnienia uzależnił możliwość dokonania zawieszenia.
Kluczowy w tym względzie jest zapis art. 14a ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, który stanowi, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
Jak wynika z powyższego możliwość zawieszenia działalności nie tylko została zamknięta w ramy czasowe (od jednego do 24 miesięcy), ale też ograniczona do podmiotów, które nie zatrudniają pracowników. Nie są to przy tym jedyne warunki zawieszenia działalności – w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Prawa i obowiązki podatnika w okresie zawieszenia działalności
Pomimo dość poważnych ograniczeń jakie towarzyszą zawieszeniu działalności nie jest to sytuacja identyczna z zaprzestaniem jej prowadzenia. W konsekwencji w okresie zawieszenia przedsiębiorca:
1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4. ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Zawieszenie działalności gospodarczej
VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia
Czy zawieszenie działalności należy zgłosić do urzędu skarbowego? Co z deklaracjami VAT-7?
Podatnik podatku od towarów i usług, który zdecyduje się na zawieszenie działalności musi więc wziąć pod uwagę przedstawione powyżej przepisy. Uznając przy tym, że spełnia nałożone prawem wymogi może zawiesić działalność.
Co ciekawe w takiej sytuacji przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku zgłaszania zawieszenia działalności do właściwego urzędu skarbowego.
Co więcej przepisy ustawy o podatku VAT, w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej, stanowią o tym, że podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.
Zastrzeżono jedynie przy tym, że zwolnienie ze składania deklaracji przy zawieszeniu działalności gospodarczej nie dotyczy:
- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
- podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.
Biorąc pod uwagę powyższe regulacje zauważyć należy, że zawieszenia działalności gospodarczej nie można utożsamiać z jej zaprzestaniem. Zawieszenie działalności ma bowiem skutek czasowy i stanowi jedynie przerwę w jej wykonywaniu. Co istotne w takiej sytuacji przedsiębiorca wciąż pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług, z tą tylko różnicą, że w okresie zawieszenia nie prowadzi aktywnej działalności.
Źródło: interpretacja indywidualna nr IPPP2/443-724/11-2/MM z 2 września 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat