REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT-7 i inne deklaracje do rozliczania VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
deklaracje podatkowe
deklaracje podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Większość podatników rozlicza się w systemie miesięcznym. Deklaracja podatkowa w takiej sytuacji powinna być złożona na druku VAT-7. Wzór druku VAT-7, jak również innych druków związanych z rozliczeniem podatku VAT określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., nr 211, poz. 1333 z późn. zm.).

Przepisy tego rozporządzenia określa oprócz wzoru VAT-7, wzory:

Autopromocja

- VAT-7K - kwartalna deklaracja dla podatku od towarów i usług, przeznaczona dla małych podatników;

- VAT-7D - kwartalna deklaracja dla podatku od towarów i usług przeznaczona dla podatników innych niż mali podatnicy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- VAT-8 - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług;

- VAT-9M - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług od importu usług;

- VAT-10 - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu;

- VAT-11 - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu;

- VAT-12 - skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług przewozu osób i ładunków, opodatkowanych w formie ryczałtu.

Aktualne wzory deklaracji VAT wynikają ze zmiany ww. rozporządzenia, którą przyniosło rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 250 poz. 1681).

Rozliczenie kwartalne

W sytuacji, gdy podatnik rozlicza się kwartalnie z podatku VAT – złożenie deklaracji powinno nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Identycznie jak przy rozliczeniu miesięcznym, również i w tym przypadku, gdy termin do złożenia rozliczenia przypada na dzień wolny od pracy złożenie deklaracji uważa się za dokonane w terminie jeśli nastąpi w najbliższym dniu roboczym.

Jak składać deklaracje podatkowe przez Internet

Rozliczenie w systemie kwartalnym ma zastosowanie do małych podatników, którzy wybrali metodę kasową.

Przez małego podatnika - rozumie się podatnika podatku od towarów i usług:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro.

Mały podatnik VAT - limity obrotu

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W takim przypadku podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe kwartalne po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

W przypadku małych podatników rozliczających się metodą kasową – zobowiązanych do składania deklaracji podatkowej co kwartał – płatność podatku również następować będzie co kwartał. Inaczej rzecz się ma w przypadku podatników, którzy sami zdecydowali się składanie zeznania podatkowego w systemie kwartalnym. Tacy podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał - w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.

Kwartalny okres rozliczeniowy to jednocześnie kwartał kalendarzowy, podatnik nie może wybrać dowolnie kolejnych trzech następujących po sobie miesięcy do rozliczenia. W praktyce oznacza to, że rozliczeniem kwartalnym objęte są: styczeń – marzec, kwiecień – czerwiec, itd.

Transakcje wewnątrzwspólnotowe

Zakres deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D obejmuje niemal wszystkie transakcje opodatkowane, w tym wewnątrzwspólnotowe nabycie. Czynni podatnicy podatku od towarów i usług właśnie w tych deklaracjach powinni wykazać te czynności.

Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i osoby prawne niebędące podatnikami, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwotę 50.000 zł, lub skorzystali z możliwości wymienionej w art. 10 ust. 6 ustawy o VAT, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Podmioty te powinny złożyć rozliczenie VAT na deklaracji VAT-8.

Nabycie i dostawa nowych środków transportu przez podmioty nie będące czynnymi podatnikami VAT

W pierwszej kolejności należy jedynie wspomnieć, że podmiot składający deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, które dokonują nabycia nowego środka transportu powinny rozliczyć tą transakcję w składanych deklaracjach.

Nabycie nowych środków transportu podlega opodatkowaniu niezależnie od statusu podmiotu dokonującego zakupu. W konsekwencji podmiot nie będący czynnym podatnikiem (również osoba fizyczna) zobligowany jest do rozliczenia tej transakcji i złożenia rozliczenia podatkowego w tym zakresie. Deklaracja składana jest wówczas na druku VAT-10 w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Podobnie wygląda sytuacja podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą rozliczają taką transakcję w składanych deklaracjach.

Natomiast podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej i dokonują sporadycznie wewnątrzwspólnotowych dostaw nowego środka transportu, są obowiązani do składania odrębnej deklaracji dla tej czynności.

Zastosowanie ma wówczas deklaracja VAT-11. Deklaracja taka powinna być złożona w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Deklaracja VAT-9M

Deklaracja ta jest składana z tytułu importu usług. Dotyczy przypadków kiedy nie jest składana deklaracja VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Składają ją podatnicy zwolnieni podmiotowo lub przedmiotowo, importujący usługi lub nabywający towary w okolicznościach wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.

Deklaracje VAT (wzory)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA