REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT-7 i inne deklaracje do rozliczania VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
deklaracje podatkowe
deklaracje podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Większość podatników rozlicza się w systemie miesięcznym. Deklaracja podatkowa w takiej sytuacji powinna być złożona na druku VAT-7. Wzór druku VAT-7, jak również innych druków związanych z rozliczeniem podatku VAT określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., nr 211, poz. 1333 z późn. zm.).

Przepisy tego rozporządzenia określa oprócz wzoru VAT-7, wzory:

REKLAMA

Autopromocja

- VAT-7K - kwartalna deklaracja dla podatku od towarów i usług, przeznaczona dla małych podatników;

- VAT-7D - kwartalna deklaracja dla podatku od towarów i usług przeznaczona dla podatników innych niż mali podatnicy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- VAT-8 - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług;

- VAT-9M - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług od importu usług;

- VAT-10 - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu;

- VAT-11 - deklaracja dla rozliczenia podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu;

- VAT-12 - skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług przewozu osób i ładunków, opodatkowanych w formie ryczałtu.

Aktualne wzory deklaracji VAT wynikają ze zmiany ww. rozporządzenia, którą przyniosło rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 250 poz. 1681).

Rozliczenie kwartalne

W sytuacji, gdy podatnik rozlicza się kwartalnie z podatku VAT – złożenie deklaracji powinno nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Identycznie jak przy rozliczeniu miesięcznym, również i w tym przypadku, gdy termin do złożenia rozliczenia przypada na dzień wolny od pracy złożenie deklaracji uważa się za dokonane w terminie jeśli nastąpi w najbliższym dniu roboczym.

Jak składać deklaracje podatkowe przez Internet

Rozliczenie w systemie kwartalnym ma zastosowanie do małych podatników, którzy wybrali metodę kasową.

Przez małego podatnika - rozumie się podatnika podatku od towarów i usług:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro.

Mały podatnik VAT - limity obrotu

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W takim przypadku podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe kwartalne po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

REKLAMA

W przypadku małych podatników rozliczających się metodą kasową – zobowiązanych do składania deklaracji podatkowej co kwartał – płatność podatku również następować będzie co kwartał. Inaczej rzecz się ma w przypadku podatników, którzy sami zdecydowali się składanie zeznania podatkowego w systemie kwartalnym. Tacy podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał - w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.

Kwartalny okres rozliczeniowy to jednocześnie kwartał kalendarzowy, podatnik nie może wybrać dowolnie kolejnych trzech następujących po sobie miesięcy do rozliczenia. W praktyce oznacza to, że rozliczeniem kwartalnym objęte są: styczeń – marzec, kwiecień – czerwiec, itd.

Transakcje wewnątrzwspólnotowe

Zakres deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D obejmuje niemal wszystkie transakcje opodatkowane, w tym wewnątrzwspólnotowe nabycie. Czynni podatnicy podatku od towarów i usług właśnie w tych deklaracjach powinni wykazać te czynności.

Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i osoby prawne niebędące podatnikami, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwotę 50.000 zł, lub skorzystali z możliwości wymienionej w art. 10 ust. 6 ustawy o VAT, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Podmioty te powinny złożyć rozliczenie VAT na deklaracji VAT-8.

Nabycie i dostawa nowych środków transportu przez podmioty nie będące czynnymi podatnikami VAT

W pierwszej kolejności należy jedynie wspomnieć, że podmiot składający deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, które dokonują nabycia nowego środka transportu powinny rozliczyć tą transakcję w składanych deklaracjach.

Nabycie nowych środków transportu podlega opodatkowaniu niezależnie od statusu podmiotu dokonującego zakupu. W konsekwencji podmiot nie będący czynnym podatnikiem (również osoba fizyczna) zobligowany jest do rozliczenia tej transakcji i złożenia rozliczenia podatkowego w tym zakresie. Deklaracja składana jest wówczas na druku VAT-10 w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Podobnie wygląda sytuacja podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą rozliczają taką transakcję w składanych deklaracjach.

Natomiast podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej i dokonują sporadycznie wewnątrzwspólnotowych dostaw nowego środka transportu, są obowiązani do składania odrębnej deklaracji dla tej czynności.

Zastosowanie ma wówczas deklaracja VAT-11. Deklaracja taka powinna być złożona w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Deklaracja VAT-9M

Deklaracja ta jest składana z tytułu importu usług. Dotyczy przypadków kiedy nie jest składana deklaracja VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Składają ją podatnicy zwolnieni podmiotowo lub przedmiotowo, importujący usługi lub nabywający towary w okolicznościach wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.

Deklaracje VAT (wzory)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

REKLAMA

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

REKLAMA

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

REKLAMA