VAT-7 - błędy rachunkowe popełniane przy wypełnianiu deklaracji
REKLAMA
REKLAMA
Czasem urząd skarbowy sam poprawi deklarację
Jeśli w ramach czynności sprawdzających urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami - organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień, koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień.
REKLAMA
Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?
Dotyczy to sytuacji jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1.000 zł.
Dlatego jeśli ustalone nieprawidłowości powodują zmianę zobowiązania w kwocie przewyższającej 1.000 zł, urząd skarbowy nie dokona korekty deklaracji. W takiej sytuacji zwróci się do podatnika o skorygowanie deklaracji oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.
W przypadku, gdy organ podatkowy dokona korekty deklaracji ciąży na nim obowiązek uwierzytelnia kopii skorygowanej deklaracji oraz doręczenia podatnikowi uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian.
Od dokonanej przez urząd skarbowy korekty podatnikowi przysługuje prawo sprzeciwu do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji.
Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę. W razie niewniesienia sprzeciwu w terminie, korekta deklaracji dokonana przez organ podatkowy, wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.
Błędy rachunkowe – nieprawidłowe zaokrąglanie kwot wykazanych w deklaracjach
Wśród błędów jakie występują przy wypełnianiu deklaracji spotkać się można z nieprawidłowym zaokrąglaniem kwot wykazywanych w deklaracjach.
Przepisy Ordynacji podatkowej regulują tą kwestie wprost - podstawę opodatkowania, kwoty podatków, zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Problem związany ze sposobem zaokrąglania kwot w deklaracji wynikać może chociażby z faktu, iż inne zasady dotyczące zaokrąglania kwot stosuje się do wystawianych faktur VAT.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 26 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, kwoty podatku zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
Pamiętać przy tym należy o tym, że kwoty wpisane na fakturach stanowią podstawę wpisów do ewidencji sprzedaży. Dopiero wówczas po zsumowaniu kwoty następuje ich zaokrąglenie do pełnych złotych przy wpisywaniu ich do deklaracji.
Informacja podsumowująca, a deklaracje – rozbieżności jako podstawa korekty
Wśród błędów o charakterze rachunkowym należy zaliczyć rozbieżność jaka może wystąpić pomiędzy kwotami wykazanymi w deklaracji podatkowej VAT-7, a danymi zawartymi w informacji podsumowującej.
Zaznaczyć od razu jednak należy, iż dotyczy to wyłącznie podatników zarejestrowanych jako VAT UE, którzy są zobligowani do składania w urzędzie skarbowym zbiorczych informacji o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach i dostawach. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.
W określonych przepisami przypadkach informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.
Istotne przy tym jest to, iż zakres danych zawartych w informacji podsumowującej objęty jest również w składanych deklaracjach. W konsekwencji rozbiezność pomiędzy tymi danymi wynikajacymi z deklaracji VAT-7, a informacja podsumowującą wymaga wyjaśnienia, gdyż jasno wskazuje na to, że gdzieś błąd rachunkowy, bądź wynikający z pominięcia lub niepotrzebnego dodania jakiejś kwoty, został popełniony.
Błędy jakie mogą się pojawić w składanych rozliczeniach podatkowych to nie tylko konsekwencja w postaci błędnego rozliczenia, to również ryzyko naliczenia odsetek, obowiązkowej wizyty w urzędzie skarbowym, a nawet w niektórych przypadkach kwestia odpowiedzialności na tle przepisów z Kodeksu karnego skarbowego.
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny
Pamiętać więc należy i dołożyć szczególnej staranności przy wypełnianiu deklaracji, tak by przykrych konsekwencji uniknąć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat