Zaokrąglanie kwot w podatkach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie trzeba nikogo przekonywać, że prawidłowe ujęcie kwot, na których opierają się rozliczenia VAT jest bardzo ważne.
Nawet drobna zmiana cyfr, także tych wyrażonych w groszach, może powodować zaniżenie lub zawyżenie kwoty podatku, którą podatnik zobowiązany jest odprowadzić do urzędu skarbowego.
Końcówki kwot wynoszące 50 gr i więcej zaokrągla się w górę
Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Taka zasada wynika z art. 63 § 1 ordynacji podatkowej.
Regulacja ta nie dotyczy opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, a od 31 marca 2012 roku także niektórych przychodów (dochodów) opodatkowanych 19% zryczałtowanym podatkiem (tzw. podatek Belki).
Od 31 marca 2012 r. zmienia się metoda zaokrąglania w przypadku odsetek
Tego dnia wchodzi bowiem w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, która przynosi przede wszystkim nowy § 1a w brzmieniu:
„§ 1a. Podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1—3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz kwoty podatków od nich pobierane zaokrągla się do pełnych groszy w górę.”.
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
Wprowadzony został więc wyjątek, zgodnie z którym (w przypadku dochodów/przychodów odsetkowych) podstawy opodatkowania, oraz kwoty podatków od nich będą podlegały zaokrągleniu do pełnych groszy w górę.
Dotyczy to tylko niektórych dochodów (przychodów) opodatkowanych 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym:
1. z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;
2. z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;
3. z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Wartości ujęte na fakturach VAT
Analizując zagadnienia związane ze sposobem zaokrąglania wartości kwot dotyczących rozliczenia podatkowego, należy mieć na uwadze, że podatek VAT podlega szczegółowym regulacjom.
Kwoty zawarte na dokumentach sprzedaży, takich jak faktura, nie podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych i należy je wykazywać wraz ze stosowną końcówką, wyrażoną w groszach.
Polecamy: VAT 2018. Komentarz
Kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.
Należy przy tym pamiętać, że kwoty wykazywane w fakturze podlegają zaokrągleniu do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
Podstawa prawna:
- art. 63 Ordynacji podatkowej,
- § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat