reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Zaokrąglanie kwot w podatkach

Zaokrąglanie kwot w podatkach

Najczęściej zaokrąglamy podatki i podstawy opodatkowania do pełnych złotych ale są wyjątki od tej zasady. Od 31 marca 2012 r. zmienia się metoda zaokrąglania w przypadku niektórych dochodów ze źródeł kapitałowych.

Zmiany w VAT w 2018 roku

Nie trzeba nikogo przekonywać, że prawidłowe ujęcie kwot, na których opierają się rozliczenia VAT jest bardzo ważne.              

Nawet drobna zmiana cyfr, także tych wyrażonych w groszach, może powodować zaniżenie lub zawyżenie kwoty podatku, którą podatnik zobowiązany jest odprowadzić do urzędu skarbowego.

Końcówki kwot wynoszące 50 gr i więcej zaokrągla się w górę

Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne,  oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Taka zasada wynika z art. 63 § 1 ordynacji podatkowej.

Regulacja ta nie dotyczy opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, a od 31 marca 2012 roku także niektórych przychodów (dochodów) opodatkowanych 19% zryczałtowanym  podatkiem (tzw. podatek Belki).

Od 31 marca 2012 r. zmienia się metoda zaokrąglania w przypadku odsetek

Tego dnia wchodzi bowiem w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, która przynosi przede wszystkim nowy § 1a w brzmieniu:

„§ 1a. Podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1—3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz kwoty podatków od nich pobierane zaokrągla się do pełnych groszy w górę.”.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wprowadzony został więc wyjątek, zgodnie z którym (w przypadku dochodów/przychodów odsetkowych) podstawy opodatkowania, oraz kwoty podatków od nich będą podlegały zaokrągleniu do pełnych groszy w górę.

Dotyczy to tylko niektórych dochodów (przychodów) opodatkowanych 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym:

1. z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;

2. z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;

3. z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą

Wartości ujęte na fakturach VAT

Analizując zagadnienia związane ze sposobem zaokrąglania wartości kwot dotyczących rozliczenia podatkowego, należy mieć na uwadze, że podatek VAT podlega szczegółowym regulacjom. 

Kwoty zawarte na dokumentach sprzedaży, takich jak faktura, nie podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych i należy je wykazywać wraz ze stosowną końcówką, wyrażoną  w groszach.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Należy przy tym pamiętać, że kwoty wykazywane w fakturze podlegają zaokrągleniu do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Podstawa prawna:

- art. 63 Ordynacji podatkowej,

- § 5 ust. 6 rozporządzenia  Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama