REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od niezdrowej żywności

Monika Kurlit
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Podatek od niezdrowej żywności
Podatek od niezdrowej żywności

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach w mediach wielokrotnie można było usłyszeć hasło „podatek od niezdrowej żywności” w połączeniu z kolejnym krajem, który zamierza takie obciążenie wprowadzić. Samo określenie „podatek od niezdrowej żywności” jest często używane, choć zdaniem niektórych nie powinno mieć zastosowania. Trudno bowiem określić co za niezdrową żywność powinno być uważane. W końcu, wszystko co zostało legalnie dopuszczone do spożycia nie może jednocześnie zagrażać życiu i zdrowiu konsumentów.

Abstrahując od nazewnictwa nowego podatku, coraz więcej państw europejskich dyskutuje o jego wprowadzeniu.

REKLAMA

Autopromocja

Rozważa się zwiększenie cen takich produktów jak słodycze, chipsy czy napoje energetyzujące o dodatkową daninę. Racjonalność wprowadzania uregulowań tego typu może wiązać się z jednej strony z próbą łatania dochodów budżetowych  (niejednokrotnie nadszarpniętych przez kryzys), z drugiej zaś z troską o zdrowie społeczeństwa i walką z otyłością (coraz częściej nazywaną chorobą cywilizacyjną).

Niezdrowy tryb życia, na który w dużej mierze składa się nieprawidłowa dieta, przyczynia się do rozwoju chorób, a w związku z tym – wpływa na osłabienie gospodarki. Zdaniem państw decydujących się na wprowadzenie specjalnej daniny od pustych kalorii, korzyści z niej płynące zapewniają z jednej strony prewencję w zakresie ochrony zdrowia, z drugiej zaś zwiększają wpływy budżetowe.

Dodatkowy podatek ma również wywierać pośredni wpływ na długość życia konsumentów, co nie jest też bez znaczenia dla gospodarki.

Polecamy: Podatek od chipsów i coli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Jednak zawsze pozostaje pytanie, czy podnoszenie cen żywności, którą niektóre kraje uważają za niezdrową, może być skutecznym sposobem na walkę z otyłością. Wielu uważa, że tak, lecz na pewno nie powinien to być jedyny sposób prewencji.

Przykłady w Europie

W Danii, już blisko od pół roku obowiązuje tzw. podatek tłuszczowy, ustalany na podstawie ilości zawartych w produkcie tłuszczów nasyconych. Na każdy kilogram tego składnika przewidziano obciążenie w wysokości około 10 złotych.

W podobnym czasie, dodatkowy podatek zwany hamburgerowym lub chipsowym  zaczął obowiązywać również na Węgrzech. Dotyczy on głównie żywności zawierającej duże ilości węglowodanów, soli lub tłuszczy, np. gazowanych energetyzujących  napojów, chipsów i ciastek.

Obecnie kilka europejskich krajów (np. Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Rumunia czy Finlandia) rozważa wprowadzenie podatku od tzw. „niezdrowej” żywności.

Przykładowo w Portugalii trwają prace nad wprowadzeniem daniny od hamburgerów i frytek. Dochody z niej miałyby być przeznaczone na poprawę sytuacji służby zdrowia.

Natomiast, we Francji zadecydowano o wprowadzeniu podatku od cukru w napojach bezalkoholowych.

Polecamy: Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Podatek od pustych kalorii na gruncie polski

REKLAMA

Czy polski ustawodawca również zdecyduje się na podobne rozwiązanie? Trudno przesądzać, lecz na razie wydaje się to mało prawdopodobne. Na początku roku Ministerstwo Finansów rozważało podwyższenie stawki podatku VAT na chipsy i chrupki (z 8 na 23%).

Jednak, działania Ministerstwa były jedynie odpowiedzią na interpelacje poselską dotyczącą preferowania tzw. „niezdrowej” żywności a nie początkiem dyskusji nad sposobem opodatkowania pustych kalorii. Ostatecznie, po konsultacjach z resortami zdrowia i rolnictwa dalszych prac nad podwyższeniem podatku VAT na chipsy i chrupki zaniechano.

Podsumowując, w chwili obecnej nie toczą się w Polsce zaawansowane prace mające na celu wprowadzenie podatku od pustych kalorii.

Monika Kurlit jest doradcą podatkowym, starszym konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

Księgowi pełnią coraz bardziej złożone role. Są w firmach doradcami, analitykami, a także partnerami biznesowymi

Księgowy przyszłości to nie tylko specjalista od liczb, ale także strategiczny doradca i wsparcie w rozwoju firmy. W obliczu rosnących oczekiwań przedsiębiorców, którzy cenią księgowych za zaangażowanie, komunikatywność i umiejętność zarządzania ryzykiem, profesja ta dynamicznie ewoluuje. Nowoczesne technologie odciążają księgowych od żmudnych zadań, pozwalając im skupić się na doradztwie.

Niższa składka zdrowotna dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy przy wspólnym rozliczeniu podatkowym PIT. Jak to obliczyć wyjaśnia Minister Zdrowia

Chęć skorzystania przez małżonków ze wspólnego rozliczenia PIT nie pozbawia małżonka zaliczonego do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z możliwości skorzystania z ulgi w składce zdrowotnej uregulowanej w art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie są warunki skorzystania z tej ulgi i jak ją liczyć, wyjaśnił 18 października 2024 r. Minister Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską .

REKLAMA

Minimalna zmiana w składce zdrowotnej od 2025 r. Polska 2050: dodatkowo ulga dla mikroprzedsiębiorców a od 2026 r. korzystniejsze zasady dla MŚP

Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada on, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Polska 2050 poinformowała tego samego dnia, że w przyszłym tygodniu krok drugi zmian w składce zdrowotnej, czyli wprowadzenie: 🔜od 2025 r. ulgi dla mikroprzedsiębiorców, 🔜a od 2026 r. korzystniejszych zasad naliczania składki zdrowotnej dla MŚP.

Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia. Budynki, budowle, garaże

Głównym powodem planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w podatku od nieruchomości (mają wejść w życie z początkiem 2025 r.) jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt: SK 14/21). W wyroku uznano za niekonstytucyjne rozwiązanie polegające na definiowaniu obiektów będących przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów prawa budowlanego (czyli nie tylko samej ustawy – Prawo budowlane). O ile orzecznictwo sądów administracyjnych zasadniczo akceptowało dotychczasową konstrukcję, to jednak Trybunał dostrzegł argumenty podatników i nakazał zmienić przedmiotową regulację. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (to w niej znajdują się przepisy dotyczące podatku od nieuchronności) zakłada przede wszystkim wprowadzenie autonomicznych definicji na potrzeby opodatkowania tym podatkiem. 

REKLAMA