reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Wyższa podstawa zastawu skarbowego od 1 stycznia 2012 roku

Wyższa podstawa zastawu skarbowego od 1 stycznia 2012 roku

Zdarza się nierzadko, że podatnikowi doręczana jest decyzja organu podatkowego, ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego. Wielu podatników posiada też zaległości podatkowe wraz z odsetkami. W takich przypadkach Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje prawo ustanowienia zastawu skarbowego na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, za wyjątkiem rzeczy lub praw majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki.

Zastaw skarbowy powstaje z dniem wpisu do rejestru zastawów skarbowych i co do zasady jest skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi.

Rejestry zastawów skarbowych prowadzone są przez naczelników urzędów skarbowych, natomiast  Centralny Rejestr Zastawów Skarbowych prowadzi Minister Finansów.

Warto więc czasami zerknąć do takiego rejestru, lub prosić zbywcę o okazanie aktualnego wypisu z rejestru zastawów skarbowych, aby nie mieć po pewnym czasie przykrej niespodzianki w postaci odwiedzin poborcy skarbowego, który będzie chciał wyegzekwować od nas zaległy podatek poprzedniego właściciela danej rzeczy lub prawa majątkowego…

Zanim jednak zaczniemy nerwowo patrzeć na każdego sprzedawcę pamiętajmy, że zastaw skarbowy można ustanowić wyłącznie na rzeczy lub prawie, których wartość w dniu ustanowienia zastawu wynosi co najmniej kwotę określoną w art. 41 § 1 Ordynacji podatkowej.

Kiedy warto być podatnikiem VAT

Kwota ta pierwotnie wynosiła 10.000 zł, ale podlega corocznej waloryzacji i w roku 2011 wynosi już 11.500 zł, przy czym, jak wynika z najnowszego obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2011 r. (Monitor Polski Nr 71, poz. 706 z dnia 12 sierpnia 2011 r.), w roku 2012 będzie to kwota 11.900 zł.

Zakupując zatem rzecz lub prawo o co najmniej takiej wartości, możemy sprawdzić, czy nie ustanowiono na nich zastawu skarbowego. Pamiętajmy jednak o tym, że chodzi o wartość z dnia ustanowienia zastawu – jeżeli zatem w danym roku będziemy nabywali rzecz o wartości poniżej progu z danego roku, to i tak może być ona wpisana do rejestru zastawów, bo kiedyś miała wartość powyżej progu z danego roku (zmiana wysokości progu, tj. jego waloryzacja nie powoduje wykreślenia z rejestrów dotychczasowych zastawów o wartości niższej od nowego progu).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama