Podatek VAT jest, co do zasady, rozliczany tzw. metodą memoriałową. Oznacza to, że trzeba go płacić niezależnie od tego czy kontrahent zapłacił za dostarczone mu towary lub świadczone usługi.
W trochę lepszej sytuacji są podatnicy, którzy rozliczają się tzw. metodą kasową. W tym przypadku obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności (otrzymania zapłaty od klienta), nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
reklama
reklama
Natomiast w przypadku częściowego uregulowania należności przez kontrahenta, obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu jedynie do zapłaconej części należności.
Nie każdy jednak może wybrać tę formę rozliczenia. Skorzystają z niej tylko tzw. mali podatnicy.
Mały podatnik – ważny jest limit sprzedaży
Status małego podatnika przysługuje tym przedsiębiorcom, u których sprzedaż, zawierająca wliczoną już kwotę podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty równowartości 1 200 000 euro.
Górny limit sprzedaży za rok 2011 uprawniający do uznania za małego podatnika w 2012 roku wynosi zatem 5 324 000 zł.
W odniesieniu do osób prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – status małego podatnika dotyczy tych, u których kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi nie przekroczyła równowartości 45 000 euro, czyli 200 000 zł.
Limity obrotu małego podatnika VAT
Wybór metody kasowej rozliczania VAT - zawiadomienie
Ze względu na to, że metoda kasowa stanowi fakultatywny sposób rozliczania podatku VAT, niezbędne jest zawiadomienie właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu.
Zawiadomienia dokonuje się w formie pisemnej najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosowana kasowa metoda rozliczeń. Ponadto, podatnik powinien pamiętać o tym, że w momencie, gdy decyduje się na stosowanie metody kasowej, zobowiązany jest do wystawiania faktur VAT-MP.
Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową
Metoda kasowa rozliczania VAT
Metoda kasowa w odróżnieniu od powszechnie stosowanej metody memoriałowej stanowi uproszczoną formę rozliczeń, polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.