reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > NIP > Czy podatnik może wybrać miesięczny lub kwartalny okres składania deklaracji?

Czy podatnik może wybrać miesięczny lub kwartalny okres składania deklaracji?


Przepis art. 99 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnicy, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne. Jedynie, mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy wykonujący wyłącznie czynności wymienione w art. 43 ust. 3 mogą składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.

Małym podatnikiem nazywamy podatnika podatku od towarów i usług:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Zasadą jest, że termin zapłaty podatku jest analogiczny do terminu składania deklaracji. Podatnicy, co do zasady, obowiązani są składać deklaracje podatkowe do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. W tym samym terminie, podatnicy ci są obowiązani do obliczania i wpłacania podatku na rachunek urzędu skarbowego. Od zasady tej przepisy ustawy przewidują jeden wyjątek i dotyczy on właśnie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu przez podatników składających regularnie deklaracje podatkowe.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Z art. 99 wynika, że podatnicy, którzy składają deklaracje za określone okresy rozliczeniowe mają obowiązek składania deklaracji za każdy kolejny okres rozliczeniowy, także wówczas gdy w danym okresie nie wystąpił obowiązek podatkowy lub kwota podatku naliczonego obniżająca podatek należny.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama