reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostały stawki VAT na wiele wyrobów i usług. W większości przypadków stawka VAT uległa podwyższeniu. Najbardziej popularny przykład to podwyżka stawki VAT na kawy typu latte. Nie jest to jednak jedyna zmiana.

Prawodawca zdecydował się na podwyższenie stawki VAT do 23% dla wełny szarpanej oraz odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych (z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków). Zmiana została wprowadzona w poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Dotychczas dostawa wełny szarpanej podlegała opodatkowaniu stawką 8%, natomiast odpady zwierzęce surowe, niejadalne – stawką 5%.  Do tych ostatnich, jak podkreślono w uzasadnieniu nowelizacji VAT, należą np.:

  • szczecina i sierść świń lub dzików, sierść borsuka i inne szczeciny do wyrobu szczotek i pędzli,
  • kości i rdzenie rogów,
  • skorupy żółwia, kopyta, paznokcie, szpony, pazury i dzioby.

Ze względu na brak ich zastosowania w branży spożywczej bezzasadne było stosowanie preferencyjnej stawki podatku do ich dostaw. Jedynie jelita, pęcherze i żołądki, stanowiące produkty żywnościowe, pozostały wśród katalogu towarów opodatkowanych 5% stawką VAT.

Podatki 2013 cz.1–3 +VAT - najnowsze zmiany

Kolejna zmiana (poz. 52 zał. nr 3 i poz. 31 zał. nr 10 do ustawy o VAT) dotyczy obniżonej stawki podatku dla napoi bezalkoholowych. Ustawodawca doprecyzował, że taka stawka nie dotyczy napoi zawierających tłuszcz mlekowy, w których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, bez względu na ich udział procentowy w napoju. Dotychczas wiele wątpliwości podatników budziła kwestia możliwości stosowania obniżonej stawki podatku do tego typu napoi (np. kawa latte, cappuccino), pomimo że sprzedaż kawy i herbaty podlega opodatkowaniu stawką podstawową. Od 1 kwietnia 2013 r. stawka dla tego rodzaju napoi wynosi 23%.

VAT 2013 – praktyczny komentarz do zmian w 2013 r. i 2014 r.

Wzrosła stawka podatku dla wyrobów sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, które posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej. Z załącznika nr 3 do ustawy o VAT zniknęły pozycje od 108 do 128. W efekcie przykładowo dostawa zastaw stołowych, wyrobów świątecznych czy obrusów i serwetek jest opodatkowana stawką 23%.

Wzorcowy plan kont z komentarzem

Wzrost stawki VAT dotknął również branżę radiowo-telewizyjną. W celu dostosowania polskich przepisów do regulacji unijnych zrezygnowano ze stawki preferencyjnej dla usług (uchylenie poz. 164–168):

  • związanych z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi – wyłącznie w zakresie produkcji programów telewizyjnych,
  • w zakresie nagrywania dźwięku i wydarzeń na żywo,
  • związanych z produkcją programów radiofonicznych,
  • związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych, innych niż określone w art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy o VAT.

Jednocześnie jednak do załącznika nr 3 do ustawy o VAT dodana została poz. 169. Według  nowych regulacji 8% stawka podatku ma zastosowanie w przypadku usług innych niż elektroniczne, polegających na umożliwieniu odbioru programów telewizyjnych i radiowych w rozumieniu przepisów o radiofonii i telewizji za pomocą urządzeń odbiorczych, z wyjątkiem jednak usług wypożyczania filmów i audycji w wybranym przez korzystającego z usługi czasie.

Nowe PKWiU ze stawkami VAT 2013 z CD i aktualizacją online

Joanna Dmowska,
Redaktor naczelna "Biuletynu VAT"

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama