Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Prawodawca zdecydował się na podwyższenie stawki VAT do 23% dla wełny szarpanej oraz odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych (z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków). Zmiana została wprowadzona w poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Dotychczas dostawa wełny szarpanej podlegała opodatkowaniu stawką 8%, natomiast odpady zwierzęce surowe, niejadalne – stawką 5%. Do tych ostatnich, jak podkreślono w uzasadnieniu nowelizacji VAT, należą np.:
REKLAMA
- szczecina i sierść świń lub dzików, sierść borsuka i inne szczeciny do wyrobu szczotek i pędzli,
- kości i rdzenie rogów,
- skorupy żółwia, kopyta, paznokcie, szpony, pazury i dzioby.
Ze względu na brak ich zastosowania w branży spożywczej bezzasadne było stosowanie preferencyjnej stawki podatku do ich dostaw. Jedynie jelita, pęcherze i żołądki, stanowiące produkty żywnościowe, pozostały wśród katalogu towarów opodatkowanych 5% stawką VAT.
Podatki 2013 cz.1–3 +VAT - najnowsze zmiany
Kolejna zmiana (poz. 52 zał. nr 3 i poz. 31 zał. nr 10 do ustawy o VAT) dotyczy obniżonej stawki podatku dla napoi bezalkoholowych. Ustawodawca doprecyzował, że taka stawka nie dotyczy napoi zawierających tłuszcz mlekowy, w których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, bez względu na ich udział procentowy w napoju. Dotychczas wiele wątpliwości podatników budziła kwestia możliwości stosowania obniżonej stawki podatku do tego typu napoi (np. kawa latte, cappuccino), pomimo że sprzedaż kawy i herbaty podlega opodatkowaniu stawką podstawową. Od 1 kwietnia 2013 r. stawka dla tego rodzaju napoi wynosi 23%.
VAT 2013 – praktyczny komentarz do zmian w 2013 r. i 2014 r.
Wzrosła stawka podatku dla wyrobów sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, które posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej. Z załącznika nr 3 do ustawy o VAT zniknęły pozycje od 108 do 128. W efekcie przykładowo dostawa zastaw stołowych, wyrobów świątecznych czy obrusów i serwetek jest opodatkowana stawką 23%.
Wzorcowy plan kont z komentarzem
Wzrost stawki VAT dotknął również branżę radiowo-telewizyjną. W celu dostosowania polskich przepisów do regulacji unijnych zrezygnowano ze stawki preferencyjnej dla usług (uchylenie poz. 164–168):
- związanych z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi – wyłącznie w zakresie produkcji programów telewizyjnych,
- w zakresie nagrywania dźwięku i wydarzeń na żywo,
- związanych z produkcją programów radiofonicznych,
- związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych, innych niż określone w art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy o VAT.
Jednocześnie jednak do załącznika nr 3 do ustawy o VAT dodana została poz. 169. Według nowych regulacji 8% stawka podatku ma zastosowanie w przypadku usług innych niż elektroniczne, polegających na umożliwieniu odbioru programów telewizyjnych i radiowych w rozumieniu przepisów o radiofonii i telewizji za pomocą urządzeń odbiorczych, z wyjątkiem jednak usług wypożyczania filmów i audycji w wybranym przez korzystającego z usługi czasie.
Nowe PKWiU ze stawkami VAT 2013 z CD i aktualizacją online
Joanna Dmowska,
Redaktor naczelna "Biuletynu VAT"
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat