VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej:
REKLAMA
Udzielenie odpowiedzi na powyższe zapytanie wymaga rozróżnienia statusu komornika oraz podatnika w przedmiotowej sprawie. Zauważyć należy, iż komornik sądowy wykonał powyżej opisane czynności w ramach czynności egzekucyjnych.
Stosownie do treści art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) – dalej: ustawa o VAT - organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
W myśl art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
VAT przy sprzedaży nieruchomości
VAT od nieruchomości niezabudowanych – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Przepis art. 106 ust. 8 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne podmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.
REKLAMA
Wykorzystując powyższą delegację ustawową minister finansów w rozporządzeniu z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360, z późn. zm.) ustanowił przepis § 23.
Stosownie do treści pkt 2 § 23 ww. rozporządzenia faktury dokumentujące dokonanie dostawy towarów, o której mowa w art. 18 ustawy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego - jeżeli na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy związany z dostawą tych towarów.
Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji sprzedaży przez komornika sądowego w drodze egzekucji maszyny, wykorzystywanej w działalności gospodarczej podatnika podatku od towarów i usług i należącej do tego podatnika, podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy związany z dostawą tej maszyny jest podatnik, jednakże podatek ten oblicza, pobiera i wpłaca organowi podatkowemu działający w charakterze płatnika komornik, który również wystawia w imieniu i na rzecz podatnika fakturę VAT dokumentującą sprzedaż ww. maszyny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat