REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT
Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy coraz częściej działają z uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta polega na świadomym i zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy, ale także uwzględniającym interesy społeczne i ekologiczne w otoczeniu firmy. Jednym z jej przejawów jest przekazywanie przez podatników darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Odliczenie VAT

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Autopromocja

Prawo do odliczenia podatku na gruncie podatku VAT przysługuje zatem, jeżeli nabywane towary lub usługi pozostają w związku z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Zasada ta wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Związek z czynnościami opodatkowanymi może być także związkiem pośrednim, który istnieje, jeżeli określony zakup przyczynia się do rozwoju/prowadzenia działalności.

Przekazanie darowizny na poczet organizacji pożytku publicznego zasadniczo nie przyczynia się do prowadzenia przez podatników działalności opodatkowanej. Uznać więc należy, że podatnicy przekazujący towary w celach charytatywnych nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów.

Opodatkowanie darowizny

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Według art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
 2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Z treści przywołanego art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika jednoznacznie, że warunkiem wystąpienia obowiązku opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów jest posiadanie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego (w całości lub w części) przy nabyciu (wytworzeniu, imporcie) towaru. Jak wskazano wyżej, podatnicy zasadniczo nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów przekazywanych organizacjom dobroczynnym. W takim wypadku również ich przekazanie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Spółka przekazała na rzecz fundacji „Bezpieczne Miasto” darowiznę w postaci 1500 nabytych uprzednio kamizelek odblaskowych o wartości 10 000 zł. Kamizelki wykorzystane zostaną w celu realizacji programu poprawy bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Przekazanie na rzecz fundacji kamizelek odblaskowych nie będzie wiązać się po stronie Spółki z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich zakupie. Nieodpłatne przekazanie kamizelek nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

Zwolnienie z VAT dla darowizny żywności

Wspomnieć należy, iż ustawa o VAT zawiera szczególne regulacje w zakresie darowizn żywności. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, zwolniona jest z opodatkowania darowizna produktów spożywczych (z wyjątkiem napojów alkoholowych), jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Przy czym zastrzeżono, że zwolnienie to stosować się będzie pod warunkiem posiadania przez dokonującego tej dostawy dokumentacji potwierdzającej jej dokonanie na rzecz wskazanej organizacji, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.


Z uwagi na art. 43 ust. 12a ustawy o VAT, wspomnianego wyżej zwolnienia tego nie stosuje się, jeżeli:

 1. określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub
 2. wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zauważyć należy, iż stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 3 ustawy o VAT, w przypadku darowizn żywności podatnicy mają prawo do odliczenia podatku z tytułu importu lub nabycia towarów i usług odnoszących się do tej darowizny.

Ewelina Błądek, konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA