Podatek VAT od aut sprowadzanych z krajów UE - rozliczenia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Sposób rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów zależy od tego, czy nabycie samochodu można zakwalifikować jako WNT.
Zakup w innym kraju UE
Według art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W ustawie przewidziano dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby transakcję zakwalifikować jako WNT:
1) nabywcą towarów jest:
● podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
● osoba prawna niebędąca podatnikiem,
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem.
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
WNT nie wystąpi, jeśli nabywcą jest:
● rolnik ryczałtowy, który nabywa samochód dla prowadzonej działalności rolniczej,
● podatnik, który wykonuje jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem i któremu nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,
● podatnik, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (ze względu na wysokość obrotów),
● osoba prawna, która nie jest podatnikiem
– jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego oraz w poprzednim roku kwoty 50 000 zł, chyba że wybierze opcję opodatkowania WNT.
Polski podatnik nie rozliczy także WNT, gdy samochód został kupiony, a jego dostawa była opodatkowana według procedury VAT marża.
Status nabywcy i sprzedawcy nie ma znaczenia, gdy przedmiotem zakupu są samochody, które można zaliczyć do nowych środków transportu. W takim przypadku zawsze rozliczamy WNT.
Od 1 stycznia 2015 r. urząd skarbowy nie wydaje zaświadczenia VAT-25, do tej pory koniecznego do zarejestrowania samochodu. Dlatego gdy nie rozliczamy WNT, nie składamy do urzędu skarbowego również VAT-24.
Marcin Jasiński
Cały artykuł na INFORFK: Jak rozliczać VAT od samochodów sprowadzanych z UE >>
Artykuł omawia zmiany, jakie od 1 stycznia obowiązują w zakresie sprowadzania samochodów z innych krajów UE. Podpowiada, jak rozliczać zakup samochodu w innym kraju UE i sprowadzenie do Polski importowanego samochodu.
Czytaj także:
„VAT od samochodów sprowadzanych z UE – zmiany od 1 stycznia 2015 r.” >>
„Czy sprowadzając samochód z Unii Europejskiej, należy wystąpić o VAT-25?” >>
„Jak uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy od sprowadzanych z UE samochodów” >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat