REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek podatkowy w usługach transportowych

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych / Fot. Fotolia
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych, w przypadku usług transportu sanitarnego, od importu usług transportowych, od usług spedycji oraz dla usług transportu krwi i jej preparatów na rzecz podmiotów leczniczych?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych

23 czerwca 2014 r. wykonałem usługę transportową na rzecz innego podatnika VAT. Zapłatę za usłu­gę otrzymałem 3 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy od tej usługi?

REKLAMA

W przypadku usług transportowych, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wykonania usługi. Jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania - w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Jeżeli wy­konał Pan usługę transportową 23 czerwca 2014 r., to w tym dniu powstał obowiązek podatkowy w VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Obowiązek podatkowy od usługi rocznej licencji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług transportu sanitarnego

REKLAMA

Jesteśmy podmiotem leczniczym. Zajmujemy się świadczeniem usług w zakresie szeroko po­jętej działalności związanej z ochroną zdrowia. Świadczymy również usługi związane z trans­portem sanitarnym na podstawie umów podpisanych z innymi podmiotami leczniczymi, NFZ czy w stosunku do jednostek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale także na zlecenie osób fi­zycznych, których transport ze względu na wskazania medyczne może zostać dokonany jedynie karetką ze specjalistycznym wyposażeniem i z zapewnieniem obsługi medycznej. W jakim mo­mencie powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy dla świadczonych przez nas usług trans­portu sanitarnego?

Usługi transportu sanitarnego dotyczące przewozu pacjentów są bezsprzecznie usługami transportu osób, nawet jeśli są wykonywane przygotowanymi w tym celu specjalistycznymi środkami transportu, z zapewnieniem opieki medycznej osobie transportowanej. Dla usług transportu osób nie przewidziano szczególnego sposobu określania obowiązku podatkowego. Powstaje on zatem na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Zatem, przy świadczeniu usług transportu sanitarnego, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie moment wykonania przez Państwa tej usługi.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od importu usług transportowych

REKLAMA

Wysyłamy produkowane przez nas towary kontrahentowi niemieckiemu. Zgodnie z zawartą umową z niemieckim kontrahentem częściowo pokrywamy koszty transportu towarów odpowiednio do wiel­kości przesyłki. Kontrahent niemiecki refakturuje na nas część kosztów usługi transportowej, naby­wanej przez niego od podmiotu trzeciego, wystawiając na naszą rzecz rachunki w euro na tę część kosztów transportu, która obciąża naszą firmę. Kiedy powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy od importu usług transportowych?

Przepisy nie przewidują szczególnych zasad powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do importu usług transportowych, który wystąpi u Państwa z tytułu nabycia usługi od niemieckiego kontra­henta niemającego w Polsce siedziby ani stałego miejsca wykonywania działalności. Oznacza to, że obo­wiązek ten powstaje na takich samych zasadach, jak w przypadku tego rodzaju usługi krajowej. Art. 19a ustawy o VAT nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usługi transportowej. W konsekwencji dla tej usługi obowiązek powstaje na zasadach ogólnych, tj. w momencie, gdy usługa transportowa jest faktycznie zrealizowana, o ile nie uiszczą Państwo na poczet jej wykonania jakiejś zaliczki. Wówczas bowiem, obowiązek podatkowy powstanie w dacie zapłaty zaliczki - w odniesie­niu do zapłaconej kontrahentowi niemieckiemu kwoty. Jeśli płatności zaliczkowe na rzecz niemieckiego kontrahenta nie wystąpią, to podatek należny z tytułu importu usługi transportowej powinni Państwo wykazać w deklaracji VAT za okres, w którym ją faktycznie wykonano.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 maja 2014 r. (sygn. IBPP4/443-27/14/LG) czytamy:

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Mając na uwadze, że dla przedmiotowej usługi nie przewidziano szczególnego momentu po­wstania obowiązku podatkowego, jak i też z wniosku nie wynika, że usługa ta była przedpłacona, to obo­wiązek podatkowy dla tej usługi powstaje na zasadach ogólnych, tj. gdy usługa jest faktycznie zrealizo­wana. (...) W konsekwencji usługa ta winna być wykazana w deklaracji VAT za okres, w którym ją faktycznie wykonano, abstrahując od ustaleń dokonanych pomiędzy Wnioskodawcą i jego kontrahentem co do terminu zakończenia usługi.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług spedycji

Świadczymy usługi spedycji. Obejmują one organizowanie transportu lądowego, zgodnie z zapo­trzebowaniem składanym przez klientów. Wykonując zlecone usługi, dokonujemy zakupu usług transportowych od firm transportowych lub innych przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych. Po wykonaniu usługi obciążamy swoich zleceniodawców kwotami stanowiącymi wynagrodzenie za realizację usługi spedycyjnej, skalkulowane z uwzględnieniem kwot należnych przewoźnikom lub innym przedsiębiorstwom transportowo-spedycyjnym za wykonane usługi przewozowe lub spedy­cyjne oraz kwot opłat manipulacyjnych, biurowych itp. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów zwią­zanych z realizacją zamówienia, zostaje wystawiona faktura za wykonaną usługę spedycyjną. Czy postępujemy prawidłowo, przyjmując jako moment wykonania usługi spedycyjnej dzień, w którym dysponujemy wszystkimi niezbędnymi dokumentami, umożliwiającymi rzetelne wykonanie usługi i wywiązanie się z obowiązków spedytora? Nadmieniam, że na wystawianych przez nas fakturach ten właśnie dzień jest wskazany jako data sprzedaży usługi spedycji.

Nie. Dniem wykonania usługi spedycyjnej w sytuacji opisanej przez Państwa w pytaniu jest moment za­kończenia jej wykonywania, którym to momentem jest wykonanie ostatniej czynności wchodzącej w skład tej usługi. Z pytania nie wynika bowiem, że klienci dokonują wpłat jakichkolwiek zaliczek czy przedpłat na poczet wykonania tych usług w przyszłości, zatem przy określaniu momentu powstania obowiązku po­datkowego nie będzie miał zastosowania art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Ponieważ dla usług spedycyjnych nie przewidziano ustalania obowiązku podatkowego na szczególnych zasadach, to będzie on powstawał zgodnie z zasadą ogólną, określoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z momentem wykonania tej usługi, określonym we wskazany wyżej sposób.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 maja 2014 r. (sygn. ILPP2/443-148/14-4/EN) czytamy:

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi spedycyjnej. Natomiast za dzień zakończenia usługi spedycyjnej należy uznać dzień, w którym wykonana zostanie ostania czynność składająca się na usługę spedycyjną świadczoną przez Wnioskodawcę.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług transportu krwi i jej preparatów na rzecz podmiotów leczniczych

Na zamówienie podmiotów leczniczych dostarczamy krew i jej składniki swoim transportem. Usługa transportu krwi i jej preparatów jest wykonywana wyłącznie na terenie kraju. Jak powinniśmy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla tych usług?

Dla usług transportu towarów obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym, powinni Państwo opodatkować świadczoną usługę transpor­tową z chwilą jej wykonania.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

REKLAMA