Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Samo zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nie skutkuje powstaniem u Pana obowiązku podatkowego. W tym przypadku nie dochodzi wówczas do faktycznego przeniesienia prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel. Obowiązek podatkowy powstanie natomiast w razie późniejszego wydania towaru niezaspokojonemu wierzycielowi. Wydanie towaru w zamian za wierzytelności znajduje się bowiem w katalogu czynności opodatkowanych VAT.
Zatem w dniu wydania towarów nastąpi dostawa w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż w tym właśnie dniu wierzyciel uzyska prawo do swobodnego rozporządzania towarem będącym przedmiotem przewłaszczenia. Dla tej czynności ustawodawca nie przewidział szczególnego sposobu powstania obowiązku podatkowego. Powstanie on więc na zasadach ogólnych - z momentem wydania towaru wierzycielowi, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat