reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu usług parkingowych oraz rezerwacji miejsc parkingowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu usług parkingowych oraz rezerwacji miejsc parkingowych

Świadczymy usługi parkingowe, polegające na udostępnianiu klientom (kierowcom samochodów) miejsc parkingowych w określonej lokalizacji przez ustalony czas, w zamian za wynagrodzenie. Oferujemy również klientom możliwość rezerwacji miejsc parkingowych za pośrednictwem strony internetowej. Zasady świadczenia usług rezerwacji miejsc parkingowych online są określane w regulaminie świadczenia usług rezerwacji miejsc parkingowych drogą elektroniczną. Zgodnie z regulaminem, opłata rezerwacyjna, uiszczona przez klienta w związku z zawarciem umowy o rezerwację, zostaje zaliczona na poczet opłaty za korzystanie z miejsca parkingowego. Jeżeli czas korzystania przez klienta z miejsca parkingowego nie przekroczy czasu wskazanego w rezerwacji, to nie pobieramy od klienta dodatkowych opłat z tego tytułu. W przypadku, gdy klient przekroczy czas postoju wskazany w potwierdzeniu rezerwacji, to przed opuszczeniem parkingu jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za korzystanie z miejsca parkingowego ponad zarezerwowany czas postoju. Jak prawidłowo powinniśmy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla tych czynności?

W odniesieniu do opisanych przez Państwa w pytaniu usług parkingowych obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach ogólnych. Ponieważ opłata rezerwacyjna jest uiszczana z góry przez klientów za pośrednictwem elektronicznego systemu internetowego, to ma do niej zastosowanie art. 19a ust. 8 usta­wy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość bądź część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podat­kowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części - w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z chwilą zaewidencjonowania środków pieniężnych na Państwa rachunku rozliczeniowym. Mają bowiem Państwo dostęp do rachunku rozliczeniowego za po­średnictwem swojego konta udostępnianego w systemie komputerowym i z tego powodu można uznać, iż środki zaewidencjonowane na rachunku rozliczeniowym zostały już przez Państwa otrzymane. Z py­tania wynika również, że opłata rezerwacyjna obejmuje pełną kwotę należną z tytułu świadczenia usługi parkingowej. W konsekwencji po wykonaniu usługi parkingowej nie powstanie już ponownie obowiązek podatkowy w podatku VAT, chyba że klient będzie korzystał z parkingu przez okres dłuższy aniżeli wska­zany w dokonanym zgłoszeniu rezerwacyjnym. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu wykona­nia dodatkowej usługi parkingowej, nieobjętej dokonaną już uprzednio opłatą rezerwacyjną, powstanie z chwilą wykonania tej części usługi.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 listo­pada 2013 r. (sygn. IPPP2/443-846/13-4/KG) czytamy:

Uiszczana przez klientów opłata rezerwacyjna jest wpłacana na poczet świadczonej przez Wnioskodawcę usługi polegającej na pozostawaniu w gotowości do świadczenia na rzecz klienta usługi polegającej na udostępnieniu miejsca parkingowego. Wskazać należy, że usta­wodawca nie wyszczególnia wysokości zaliczki czy przedpłaty, co oznacza, że opodatkowaniu podlega każda z dokonanych zaliczek, przedpłat (także ta obejmująca 100% należności). Tym samym, obowią­zek podatkowy w odniesieniu do opłaty rezerwacyjnej powstanie na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT - z chwilą zaewidencjonowania środków pieniężnych na rachunku rozli­czeniowym Wnioskodawcy [od 1 stycznia 2014 r. - zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. auto­ra]. W przypadku, gdy czas pozostawienia przez klienta samochodu na parkingu przekroczy okres wskazany w zgłoszeniu rezerwacyjnym, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania tej części usługi, na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o VAT [od 1 stycznia 2014 r. - na podstawie art. 19a ust. 1 usta­wy o VAT - przyp. autora].

Obowiązek podatkowy w usługach transportowych

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama