reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za pośrednictwem firm spedycyjnych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za pośrednictwem firm spedycyjnych

Prowadzimy działalność handlową. Towary są często wysyłane spedycją na zlecenie spółki. Ponosimy koszty wynagrodzenia firmy spedycyjnej, a także odpowiedzialność za towar do momentu jego odbioru przez kupującego od spedytora. W razie uszkodzenia dostarczanego towaru w trakcie transportu, to my jesteśmy uprawnieni do otrzymania odszkodowania. Ryzyko związane z towarem przechodzi na kupującego dopiero w momencie jego odbioru od spedytora i od tego momentu ma on prawo dysponowania towarem jak właściciel. Sprzedawane towary w momencie wydania z magazynu pozostają naszą własnością do momentu ich dostarczenia odbiorcy. Dokumentem potwierdzającym dokonaną transakcję jest faktura VAT, którą wystawiamy z dniem wydania towaru spedytorowi. Nie mamy żadnego wpływu na termin dostarczenia towaru przez spedytora do nabywcy. W przypadku wydania towaru spedytorowi i wystawienia faktury sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca może on zostać dostarczony na miejsce w pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca lub jednym z kolejnych dni. Czy postępujemy prawidłowo, rozpoznając obowiązek podatkowy w momencie wydania spedytorowi towaru wraz z fakturą?

Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji obowiązek podatkowy powstanie u Państwa dopiero w momencie odbioru towaru przez kupującego od spedytora. Z tą chwilą bowiem uzyska on prawo rozporządzania nim jak właściciel, więc dopiero w tym momencie dojdzie do wydania towaru w rozumieniu ustawy o VAT, czyli jego dostawy. Nie będzie jednak konieczne korygowanie wystawionej w poprzednim miesiącu faktu­ry, gdyż obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dopuszczają wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem za­płaty (całości lub części). Należy jednak pamiętać, że wystawienie faktury nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-203/14-2/MP) czytamy:

(...) dostarczenie towaru w miejsce wskazane przez odbiorcę powoduje utratę ekonomicznego władztwa nad rzeczą przez Spółkę (Wnioskodawcę). Tym samym, „dokonanie dostawy" następu­je w momencie dostarczenia przez spedytora towarów do odbiorcy. W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy wywoła to powstanie obowiązku podatkowego z tytułu ww. dostawy towarów. W sytuacji, gdy Wnioskodawca wystawi fakturę w ostatnim dniu miesiąca i jednocze­śnie dany towar przekaże na własne ryzyko przewoźnikowi, który towar ten dostarczy odbiorcy w pierw­szym lub kolejnym dniu roboczym następnego miesiąca, zaś z zawartej umowy wynikać będzie, że prawo do rozporządzania towarami jak właściciel przejdzie na kupującego w momencie dostarczenia do punktu odbioru kupującego, na powstanie obowiązku podatkowego nie będzie miał wpływu fakt wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż przed dokonaniem tej dostawy. Powyższa okoliczność nie spowoduje również konieczności korekty wystawionej faktury, dokumentującej ww. sprzedaż.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1, art. 106i ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama