REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego - rozliczenie VAT

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego - rozliczenie VAT
Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego - rozliczenie VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oznacza zmianę jego przeznaczenia. Po złożeniu aktualizacji informacji VAT-26 pojazd będzie uznawany za używany przez podatnika zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Aktualizację informacji VAT-26 trzeba złożyć najpóźniej przed dniem, od którego podatnik zrezygnuje z prowadzenia ewidencji. Od dnia rezygnacji podatnik będzie mógł odliczać tylko 50% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu, w tym od paliwa. Podatnik będzie również zobowiązany do korekty VAT odliczonego przy zakupie samochodu.

Rezygnacja z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - skutki w VAT

Prowadzę działalność opodatkowaną VAT. W lipcu 2014 r. kupiłem samochód osobowy. Cena netto wyniosła 52 000 zł. Od zakupu odliczyłem 100% VAT, ponieważ zdecydowałem się prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Odliczałem również 100% VAT od wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu. Od nowego roku chciałbym zrezygnować z prowadzenia ewidencji. Co muszę zrobić, żeby w 2016 r. jej nie prowadzić? Czy taka rezygnacja ma jakieś skutki w VAT?

Autopromocja

Podatnik, który zamierza zrezygnować z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, musi złożyć aktualizację informacji VAT-26. Należy to zrobić najpóźniej przed dniem, od którego podatnik zrezygnuje z prowadzenia ewidencji. Od dnia rezygnacji podatnik będzie mógł odliczać tylko 50% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu, w tym od paliwa. Podatnik będzie również zobowiązany do korekty VAT odliczonego przy zakupie samochodu.

Decydując się na rezygnację z prowadzenia ewidencji przebiegu dla osobowego samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik utraci prawo do odliczania 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją. Prowadzenie ewidencji jest jednym z warunków uprawniających do pełnego odliczania VAT od samochodów osobowych (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Jeżeli zatem od 1 stycznia 2016 r. podatnik przestanie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu, o którym mowa w pytaniu, to od tego dnia odliczy tylko 50% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją.

Aktualizacji informacji VAT-26 należy dokonać najpóźniej przed dniem, od którego następuje rezygnacja z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek aktualizacji informacji VAT-26

Podatnik, decydując się na odliczanie 100% VAT od zakupu samochodu, o którym mowa w pytaniu, oraz od wydatków związanych z jego eksploatacją, musiał złożyć informację VAT-26.

Aktywny druk informacji VAT-26 zamieszczamy na www.bv.infor.pl, w zakładce Formularze.

Jeśli podatnik rezygnuje z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, a co za tym idzie – z odliczania 100% VAT, to ma obowiązek aktualizacji informacji VAT-26. Wynika to wprost z brzmienia art. 86a ust. 14 ustawy o VAT. W przepisie tym zapisano, że:

W przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji, o której mowa w ust. 12 [czyli informacji VAT-26 – przyp. autora], najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.

Jeżeli podatnik zamierza zrezygnować z prowadzenia ewidencji od 1 stycznia 2016 r., to na podstawie przywołanego przepisu aktualizacji informacji VAT-26 musi dokonać najpóźniej 31 grudnia 2015 r.

Podatnik powinien dokonać aktualizacji, zaznaczając w części A krzyżykiem poz. 7 „aktualizacja informacji”. Natomiast w części C w kolumnie h musi wpisać datę, od której następuje zmiana. W tym przypadku będzie to 1 stycznia 2016 r. Wzór wypełnionej informacji VAT-26 prezentujemy poniżej.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Wzór wypełnionej informacji VAT-26

Obowiązek korekty VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu

Rezygnacja z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oznacza zmianę jego przeznaczenia. Do końca 2015 r. samochód był wykorzystywany tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Po złożeniu aktualizacji informacji VAT-26 będzie uznawany za używany przez podatnika zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Ponieważ z pytania wynika, że samochód został nabyty w lipcu 2014 r., a jego cena netto wyniosła 52 000 zł, więc podatnik będzie zobowiązany do przeprowadzenia korekty VAT odliczonego przy jego zakupie na podstawie art. 90b ust. 1 ustawy o VAT.

Z przepisu tego wynika m.in., że podatnik ma obowiązek dokonania korekty VAT, jeżeli w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabył samochód, nastąpiła zmiana jego wykorzystywania do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza. Korekty podatnik powinien dokonać w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).


W takiej sytuacji podatnik będzie musiał „oddać” część odliczonego VAT. Obowiązek korekty dotyczy tylko VAT od wydatku związanego z zakupem samochodu. VAT od pozostałych wydatków nie podlega korekcie.

Przykład:

Podatnik nabył w lipcu 2014 r. samochód osobowy. Złożył dla niego informację VAT-26. Od jego zakupu odliczył 100% VAT w wysokości 10 000 zł. Od 1 stycznia 2016 r. zamierza zrezygnować z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. 31 grudnia 2015 r. podatnik złoży aktualizację informacji VAT-26. Zmiana przeznaczenia samochodu następuje w okresie korekty, czyli w czasie od lipca 2014 r. do czerwca 2019 r. Korekty VAT podatnik dokona następująco:

Krok 1. Ustalenie kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie: 10 000 zł x 50% = 5000 zł

Krok 2. Wyliczenie liczby miesięcy pozostałych do końca okresu korekty: 42 miesiące (okres od stycznia 2016 r. do czerwca 2019 r.)

Krok 3. Wyliczenie korekty VAT: 5000 zł x 42/60 = 3500 zł

Podatnik wykaże korektę w deklaracji za styczeń 2016 r. składanej do 25 lutego 2016 r. Korektę należy wpisać w poz. 45 „Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych” deklaracji, przy założeniu, że podatnik będzie składał za styczeń wersję 15 deklaracji VAT-7. Wpisu trzeba dokonać ze znakiem minus.

Najpóźniej 31 grudnia 2015 r. podatnik musi złożyć aktualizację VAT-26.

Podstawa prawna:

• art. 90b ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA