Sprzedaż usług poza granice UE – rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Specyfika eksportu usług
W przypadku eksportu usług miejscem opodatkowania podatkiem VAT staje się zazwyczaj terytorium państwa nabywcy, stanowiące zgodnie z przepisami tzw. „miejsce świadczenia” usługi.
REKLAMA
Nie ma tutaj znaczenia miejsce, w którym usługa została faktycznie wykonana, ale owo „miejsce świadczenia” wskazane przez przepisy o VAT – a przepisy te są mocno zróżnicowane.
Zróżnicowanie to jest szczególnie ważne podczas ustalania miejsca świadczenia przy usługach związanych z nieruchomościami, w zakresie kultury i sztuki lub niematerialnymi.
Rozliczenie VAT przy sprzedaży wysyłkowej
Polski przedsiębiorca dokonujący eksportu usług ma prawo odliczenia VAT z faktury zakupowej - przy założeniu, że taka sama usługa wykonywana w kraju podlegałaby opodatkowaniu.
Dokumentowanie sprzedaży usług poza UE
Udokumentowaniu transakcji służy faktura, którą należy wystawić w identycznym terminie, jak ma to miejsce przy transakcjach krajowych, a więc maksymalnie do 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu wykonania usługi.
Fakturę tę można również wystawić w walucie obcej. Takie postępowanie wymaga przeliczenia kwoty na złotówki - przed zaksięgowaniem w KPiR.
Polski przedsiębiorca ujmuje transakcję w deklaracji VAT-7 bądź VAT-7K.
Który urząd skarbowy jest właściwy dla podatników VAT
Właściwe udokumentowanie transakcji z zagranicznym kontrahentem wymaga przechowywania nie tylko faktur, ale również bankowych dowodów wpłat, umów, wszelkich dodatkowych uzgodnień bądź też wyciągów z kont służących płatnościom online.
Autor: Aneta Chałupka, inFakt
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat