REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motorower, skuter i motocykl – jak przedsiębiorca rozliczy VAT?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Motorower, skuter i motocykl – jak przedsiębiorca rozliczy VAT? /Fot. Fotolia
Motorower, skuter i motocykl – jak przedsiębiorca rozliczy VAT? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bez odpowiedniego pojazdu wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Co warte podkreślenia, w firmie można użytkować nie tylko samochód. Motocykl, motorower czy skuter to również świetna opcja. Uwaga jednak – użytkowanie każdego z nich wymaga odpowiedniego rozliczenia pod kątem VAT. A to może okazać się nie tak łatwe.

Motocykl samochodem? Przepisy nie pozostawiają złudzeń

Spora część przedsiębiorców, którzy decydują się wykorzystywać w firmie motocykl, robi to ze względów oszczędnościowych. Taki pojazd jest bowiem tańszy od samochodu – nie tylko w odniesieniu do samego zakupu, ale również jego późniejszej eksploatacji.

Autopromocja

Tyle, że przepisy podatkowe traktują motocykl nie jako jednoślad, ale jako… pojazd samochodowy posiadający silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3. W praktyce oznacza to, że powinien być on rozliczany na zasadach identycznych, jak ma to miejsce przy zwykłej „osobówce”.

Jak wygląda rozliczenie VAT od zakupów związanych z motocyklem?

Zaliczenie motocykla do samochodów osobowych sprawia, że rozliczenie VAT od jego zakupu i kosztów eksploatacyjnych zależne jest od sposobu wykorzystania w firmie.

Co za tym idzie, w przypadku, gdy przedsiębiorca używa motocykla wyłącznie w działalności gospodarczej (pojazd wprowadzony jest do środków trwałych firmy), może odliczyć 100% podatku VAT przy jego zakupie - o ile spełni dodatkowe warunki. Chodzi tu o obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu na potrzeby podatku VAT, sporządzenie regulaminu użytkowania oraz zgłoszenie do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca korzystający z motocykla wyłącznie w firmie może również w pełnej wysokości odliczać VAT od zakupionego paliwa i kosztów eksploatacji.

Powszechniejszą jest jednak sytuacja, w której motocykla używa się do tzw. celów mieszanych, czyli równocześnie w firmie i na potrzeby prywatne. Taki sposób użytkowania pozwala na odliczenie 50% podatku od zakupu. Ta sama zasada obowiązuje też w odniesieniu do nabycia paliwa i kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie prawa i obowiązki ma podatnik występujący o zwrot nadwyżki VAT

Odliczenie VAT od motoroweru używanego w firmie – inne zasady niż przy motocyklu

Posiadanie przez przedsiębiorcę firmowego motoroweru również wymaga odpowiedniego rozliczania. Przepisy definiują motorower jako pojazd dwu- lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Co najważniejsze – nie jest on traktowany jako pojazd samochodowy. Tym samym jego rozliczenie przebiega na zasadach ogólnych. Jeśli więc motorower ma służyć wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, to przedsiębiorca może w całości odliczyć podatek VAT od jego zakupu, nabycia paliwa oraz pozostałych wydatków na eksploatację.

Nie ma także konieczności zgłaszania takiego pojazdu do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nie musi ponadto prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.

Koszty transportu w podstawie opodatkowania VAT


Rozliczenie skutera komplikują niejednolite regulacje

Na pewne trudności mogą z kolei natknąć się właściciele skuterów. Wszystko przez niejednolite przepisy podatkowe. Najbardziej bezpieczną dla przedsiębiorcy opcją jest tu odliczenie 50% VAT od wydatków związanych z zakupem i eksploatacją takiego pojazdu.

O pełne odliczenie mogą się jednak pokusić właściciele firm, którzy posiadają skutery o maksymalnej prędkości nieprzekraczającej 25 km/h. Taki pojazd nie jest bowiem traktowany jako samochodowy, co daje prawo do odliczenia VAT w całości.

Jeśli jednak skuter rozwija większą prędkość niż wspomniane 25 km/h, to w myśl przepisów jest samochodem. To z kolei sprawia, że rozliczenie VAT wygląda identycznie, jak przy motocyklu.

Jakie są skutki w VAT przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne

Autopromocja

Odzież ochronna w kosztach? Nie ma na to szans

Niezależnie od typu pojazdu, na który zdecyduje się przedsiębiorca, nie ma możliwości, żeby zakup odzieży ochronnej czy też kasku zapisać jako koszty firmowe. Obowiązujące regulacje traktują tego typu zakupy jako mające charakter osobisty. A takich w firmie rozliczyć się, niestety, nie da.

Autor: Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA