reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Motorower, skuter i motocykl – jak przedsiębiorca rozliczy VAT?

Motorower, skuter i motocykl – jak przedsiębiorca rozliczy VAT?

Bez odpowiedniego pojazdu wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Co warte podkreślenia, w firmie można użytkować nie tylko samochód. Motocykl, motorower czy skuter to również świetna opcja. Uwaga jednak – użytkowanie każdego z nich wymaga odpowiedniego rozliczenia pod kątem VAT. A to może okazać się nie tak łatwe.

Motocykl samochodem? Przepisy nie pozostawiają złudzeń

Spora część przedsiębiorców, którzy decydują się wykorzystywać w firmie motocykl, robi to ze względów oszczędnościowych. Taki pojazd jest bowiem tańszy od samochodu – nie tylko w odniesieniu do samego zakupu, ale również jego późniejszej eksploatacji.

Tyle, że przepisy podatkowe traktują motocykl nie jako jednoślad, ale jako… pojazd samochodowy posiadający silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3. W praktyce oznacza to, że powinien być on rozliczany na zasadach identycznych, jak ma to miejsce przy zwykłej „osobówce”.

Jak wygląda rozliczenie VAT od zakupów związanych z motocyklem?

Zaliczenie motocykla do samochodów osobowych sprawia, że rozliczenie VAT od jego zakupu i kosztów eksploatacyjnych zależne jest od sposobu wykorzystania w firmie.

Co za tym idzie, w przypadku, gdy przedsiębiorca używa motocykla wyłącznie w działalności gospodarczej (pojazd wprowadzony jest do środków trwałych firmy), może odliczyć 100% podatku VAT przy jego zakupie - o ile spełni dodatkowe warunki. Chodzi tu o obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu na potrzeby podatku VAT, sporządzenie regulaminu użytkowania oraz zgłoszenie do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca korzystający z motocykla wyłącznie w firmie może również w pełnej wysokości odliczać VAT od zakupionego paliwa i kosztów eksploatacji.

Powszechniejszą jest jednak sytuacja, w której motocykla używa się do tzw. celów mieszanych, czyli równocześnie w firmie i na potrzeby prywatne. Taki sposób użytkowania pozwala na odliczenie 50% podatku od zakupu. Ta sama zasada obowiązuje też w odniesieniu do nabycia paliwa i kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.

Polecamy: Jakie prawa i obowiązki ma podatnik występujący o zwrot nadwyżki VAT

Odliczenie VAT od motoroweru używanego w firmie – inne zasady niż przy motocyklu

Posiadanie przez przedsiębiorcę firmowego motoroweru również wymaga odpowiedniego rozliczania. Przepisy definiują motorower jako pojazd dwu- lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Co najważniejsze – nie jest on traktowany jako pojazd samochodowy. Tym samym jego rozliczenie przebiega na zasadach ogólnych. Jeśli więc motorower ma służyć wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, to przedsiębiorca może w całości odliczyć podatek VAT od jego zakupu, nabycia paliwa oraz pozostałych wydatków na eksploatację.

Nie ma także konieczności zgłaszania takiego pojazdu do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nie musi ponadto prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.

Koszty transportu w podstawie opodatkowania VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama