reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r.

Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r.

Komisja Europejska w dniu 7 kwietnia 2016 roku przyjęła plan zmierzający do utworzenia jednolitego wewnątrzwspólnotowego obszaru VAT, który ma służyć skuteczniejszemu zwalczaniu oszustw oraz wspieraniu przedsiębiorstw, gospodarki cyfrowej i handlu elektronicznego. Dokument określa szereg działań, których podjęcie zdaniem Komisji jest niezbędne do uszczelnienia systemu VAT w Unii Europejskiej. Wniosek ustawodawczy dotyczący wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT ma zostać przedstawiony w 2017 r.

Według ostatnich szacunków, luka w podatku VAT w całej Unii Europejskiej wyniosła w 2013 r. niemal 170 mld euro. Szacuje się, że same oszustwa transgraniczne odpowiadają za utratę dochodów z VAT w wysokości około 50 mld euro rocznie. Eksperci silnie akcentują potrzebę modernizacji obecnego systemu VAT, który powinien dotrzymywć kroku wyzwaniom dzisiejszej globalnej i cyfrowej gospodarki. Obowiązujący obecnie system VAT dla handlu transgranicznego, który wszedł w życie w 1993 r., miał być systemem przejściowym, ale jak to w praktyce bywa funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Zmiany w VAT i akcyzie dotyczące obrotu paliwami

W związku z powyższym Komisja zamierza przedstawić w 2017 r. wniosek ustawodawczy w sprawie wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT. Zgodnie z komunikatem prasowym KE, przyjęty plan działania określa sposób modernizacji obecnych przepisów unijnych. Obejmuje on:

  • podstawowe zasady przyszłego jednolitego europejskiego systemu VAT,
  • program działań w krótkim terminie służący zwalczaniu oszustw związanych z VAT,
  • aktualizację regulacji prawnych dotyczących stawek VAT i możliwości zwiększenia swobody państw członkowskich w ustalaniu ich wysokości,
  • plan uproszczenia przepisów VAT dotyczących handlu elektronicznego w kontekście strategii jednolitego rynku cyfrowego, a także dotyczących kompleksowego pakietu VAT ułatwiającego małym i średnim przedsiębiorstwom prowadzenie działalności.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeżeli chodzi o przedmiotowy zakres zmian w systemie podatku od wartości dodanej to Komisja skupia się w głównej mierze na transakcjach transgranicznych, których charakter i sposób rozliczania ułatwiają dokonywanie wyłudzeń w VAT. Zgodnie z nowymi zasadami transakcje wewnątrzwspólnotowe byłyby nadal opodatkowane według stawek państwa członkowskiego przeznaczenia (tzw. zasada miejsca przeznaczenia). Jednakże mechanizm pobierania podatków byłby stopniowo zmieniany, w ten sposób że podatnik wywożąc towar do innego państwa UE nie zastosuje stawki 0%,lecz będzie zobowiązany do zapłaty podatku w kraju wywozu, według stawki VAT obowiązującej w państwie docelowym. Jednocześnie utworzony by został ogólnoeuropejski portal internetowy, który oferowałby firmom prosty system poboru VAT, a państwom członkowskim – solidniejszy system gromadzenia dochodów, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów administracyjnych.

Jakie zmiany w VAT planuje MF

Plan KE zakłada również zapewnienie większej autonomii państw członkowskich przy wyborze własnej polityki ustalania stawek. Zgodnie z obecnymi przepisami państwa członkowskie muszą przestrzegać ustalonego w Dyrektywie VAT wykazu towarów i usług, jeżeli chodzi o stosowanie zerowych lub obniżonych stawek VAT. Komisja zamierza unowocześnić ramy regulacyjne dotyczące stawek i pozostawić w przyszłości państwom członkowskim większą swobodę w tym zakresie. Komisja proponuje dwa warianty. Pierwszy polega na utrzymaniu minimalnej stawki podstawowej na poziomie 15 proc. i regularnym przeglądzie wykazu towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami, w oparciu o informacje przekazane przez państwa członkowskie. Drugi wariant przewiduje zniesienie wykazu towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami. W obydwu przypadkach obowiązujące obecnie stawki zerowe i obniżone zostałyby utrzymane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r. /Fot. fotolia
Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r. /Fot. fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama