| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Więcej deklaracji VAT można złożyć bez podpisu kwalifikowanego

Więcej deklaracji VAT można złożyć bez podpisu kwalifikowanego

Resort finansów przygotował nowe rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie. Nowe rozporządzenie zostało przygotowane przede wszystkim w celu upowszechniania składania deklaracji i podań bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego, w tym m.in. deklaracji VAT.

Deklaracje VAT bez podpisu kwalifikowanego

Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone – Dz. U. z 29 września 2017 r., poz. 1802, które weszło w życie 1 października 2017 r.

Rozporządzenie przewiduje możliwość zastosowania także zwykłego podpisu przy składaniu poniższych deklaracji VAT, tj.:

  • deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-8, VAT-9M),
  • deklaracji dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10),
  • deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11),
  • skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu (VAT-12),
  • informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu (VAT-23),
  • informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (VAT-26).

Jednocześnie rozporządzenie precyzuje, że istnieje możliwość opatrywania wszystkich deklaracji i podań kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jest to istotne w przypadku składania niektórych podań i wniosków przez pełnomocników.

W jaki sposób można przesyłać deklaracje i podania drogą elektroniczną?

Rozporządzenie wskazuje trzy metody przesyłu możliwe do zastosowania przez przedsiębiorcę: za pomocą oprogramowania interfejsowego udostępnionego na stronie ministra właściwego ds. finansów publicznych w BIP, przez portal podatkowy oraz przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Każda deklaracja i podanie muszą być opatrzone odpowiednim podpisem. Podatnik może w przypadku rozliczenia podatku VAT wybrać kwalifikowany podpis elektroniczny, znajdujący zastosowanie we wszystkich deklaracjach i podaniach, albo inny podpis elektroniczny zapewniający autentyczność deklaracji i podań.

Podpis elektroniczny jest oparty na zestawie unikalnych danych w postaci elektronicznej dotyczących podatnika, płatnika lub podmiotu przesyłającego deklarację lub podanie. Do danych tych w przypadku spraw związanych z podatkiem VAT należą:

  • identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL
  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia

W świetle rozporządzenia deklaracje i podania przesyła się stosując:

1) reguły kontroli poprawności danych deklaracji i podań,

2) opis sposobu weryfikacji poprawności urzędowego poświadczenia odbioru i integralności deklaracji i podań,

3) specyfikację oprogramowania interfejsowego służącego do złożenia deklaracji i podań.

Polecamy: Biuletyn VAT

Dowodem złożenia deklaracji lub  podania jest urzędowe poświadczenie odbioru tworzone i udostępnione nadawcy przez system teleinformatyczny organu administracji skarbowej po wcześniejszym przeprowadzeniu prawidłowej weryfikacji struktury logicznej, poprawności danych, autentyczności oraz umocowania do podpisywania tych dokumentów.

Struktury logiczne podpisów elektronicznych są udostępnione w BIP na stronie ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »