reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy dotrzymany jest termin na złożenie deklaracji VAT

Kiedy dotrzymany jest termin na złożenie deklaracji VAT

Podatnicy podatku VAT obowiązani są do składania deklaracji VAT do właściwego urzędu skarbowego w ściśle określonych terminach. Jakie terminy obowiązują w przypadku poszczególnych deklaracji VAT oraz jak prawidłowo obliczać te terminy?

Terminy składania deklaracji VAT

Jak wynika z zapisu zawartego w art. 99 ustawy o podatku  od towarów i usług podatnicy mają obowiązek składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne do dnia 25 następującego po rozliczanym miesiącu. Natomiast zgodnie z art. 15 tej samej ustawy podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Przy czym od wspomnianego art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług istnieje kilka wyjątków.

I tak, w przypadku deklaracji VAT-10, czyli deklaracji dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu - należy ją składać do 14 dni od dnia powstania zobowiązania podatkowego.

Deklarację VAT-11 (tj. deklarację dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu) - złożyć trzeba do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Deklarację VAT-14 (deklarację o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych) - do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.

Natomiast deklarację VAT-IM (deklarację importową dla podatku od towarów i usług) - do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc lub kwartał obejmujący ten miesiąc.

Deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT- 12 i VAT-13 składa się do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu (lub kwartale), którego dotyczy deklaracja.

Z kolei deklaracje VAT-9M i VAT-11 składa się do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Obliczanie terminów

Składając deklarację należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się dzień następujący po nim.

W jaki sposób należy złożyć deklarację do urzędu skarbowego? Podstawowym sposobem doręczenia deklaracji jest złożenie jej w urzędzie skarbowym. Jednak może być ona doręczona także innymi sposobami. Termin na złożenie deklaracji VAT zostanie dotrzymany m.in. gdy deklaracja:

- przed upływem terminu dostarczenia deklaracji zostanie wysłana w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzyma urzędowe poświadczenie odbioru,

- przed upływem terminu nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948) lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub otrzymana przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej albo złożone w polskim urzędzie konsularnym,

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

- przed upływem terminu złożona przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama