REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje i kary za nieprawidłowe złożenie deklaracji VAT

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Konsekwencje i kary za nieprawidłowe złożenie deklaracji VAT
Konsekwencje i kary za nieprawidłowe złożenie deklaracji VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją przepisów Ustawy o VAT, które weszły z początkiem tego roku, przedsiębiorcy którzy zobowiązani są do składania informacji podsumowujących VAT-27 oraz VAT-UE muszą je składać wyłącznie drogą elektroniczną. Ta grupa przedsiębiorców również deklaracje VAT-7 musi składać w postaci elektronicznej. Wcześniej ustawodawca dopuszczał możliwość skorzystania z poczty tradycyjnej, środków komunikacji elektronicznej lub też osobistego złożenia dokumentów w urzędzie. Obowiązek składania deklaracji VAT-7 w formie elektronicznej obejmie wszystkich podatników od 1 stycznia 2018.

Zmieniły się również okresy rozliczeniowe  dla informacji podsumowujących (VAT-27, VAT-UE) Do końca roku 2016 można było tego typu informacje składać za okresy kwartalne, teraz czas ten został skrócony do jednego miesiąca. Od 1 stycznia 2017 r. nastąpiła także likwidacja rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali (wycofano formularz  deklaracji VAT-7D.)

Autopromocja

Jakie konsekwencje może ponieść przedsiębiorca, którego przepisy obligują do składania deklaracji VAT-7 wyłączenie drogą elektroniczną a złoży tego typu dokumenty w formie nieelektronicznej? Czy niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie jest przestępstwem skarbowym? W jaki sposób ustawodawca nalicza wysokość kary za nierzetelne rozliczanie podatku VAT?

Czyn zabroniony, wykroczenie a przestępstwo

Kodeks karny skarbowy określa co jest podstawą do nałożenia grzywny przez sąd za czyn zabroniony oraz czym różni się przestępstwo od wykroczenia skarbowego w 2017 roku. Zgodnie z art.53 kks przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny, którą egzekwuje się w postaci stawek dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności.

­– Sąd jednak rzadko stosuje rozwiązania, które uszczuplają budżet państwa. Jeżeli tylko przedsiębiorca jest w stanie dalej prowadzić działalność, wówczas nakładana jest kara finansowa –  mówi Władysław Varga, doradca podatkowy w firmie Taxpoint.

Natomiast wykroczenie skarbowe, to czyn zabroniony przez kks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym czy czyn zabroniony zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo czy wykroczenie uzależnione jest od uszczuplenia kwotowego należności publiczno–prawnej, czyli kwoty jaka powinna trafić do budżetu państwa z tytułu rozliczenia podatku VAT lub od tego czy kodeks tak stanowi.

- Gdy uszczuplenie nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia to mamy do czynienie z wykroczeniem. Obecnie minimalna płaca wynosi 2000 zł, a więc to uszczuplenie nie może przekroczyć  10.000 zł. Jeżeli jest ono wyższe, wówczas grzywna będzie obliczana według przepisów dla przestępstwa skarbowego – wyjaśnia Władysław Varga, doradca podatkowy w firmie Taxpoint. .

- Złożenie deklaracji VAT-7 nie w terminie lub w formie nieelektronicznej, a więc za pośrednictwem poczty tradycyjnej, lub też osobistego złożenia dokumentów w urzędzie podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe. W przypadku złożenia deklaracji VAT-7, w której nie podano prawdy lub ją zatajono,  podatnikowi może grozić kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie – dodaje Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.

Polecamy: Biuletyn VAT

Jak wylicza się wysokość grzywny

Sąd może nałożyć grzywnę w postaci stawek dziennych. Nie ma ona stale określonej wartości. Jest to kwota, którą sąd ustala, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Istnieją natomiast górna i dolna granica stawki dziennej.

- W przypadku kary za przestępstwo skarbowe stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej najniższego miesięcznego wynagrodzenia i nie może przekraczać czterystukrotności jednej trzydziestej najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi   2000 złotych zł. Oznacza to, że wysokość stawki dziennej może obecnie wynieść od 66,67  zł do 26 666,66 zł.  Przy wymierzaniu kary sąd określa liczbę stawek dziennych i jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10 a najwyższa – 720 – tłumaczy Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.

Ile w takim razie może wynieść kara grzywny w przypadku przestępstwa skarbowego?

Minimalna kara grzywny jaką może nałożyć sąd wynosi 10 stawek dziennych, a więc 666,70 zł. Natomiast maksymalna kara sięga aż 19 199 995,20 zł., a w przypadku wyroku nakazowego to 5 333 332 zł. ­ – dodaje Barbara Przybylska.

Inaczej wylicza się karę grzywny w przypadku wykroczenia skarbowego. Jej minimalna wysokość wynosi nie więcej niż jedna dziesiąta część minimalnego wynagrodzenia, a więc 200 zł. i nie może przekroczyć 40 tys. złotych, czyli dwudziestokrotności minimalnej płacy. Jeżeli sąd  nałoży wyrok nakazowy wówczas podatnik zostanie obciążony maksymalnie kwotą 20 tys. złotych (dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia). Natomiast wysokość mandatu karnego wynosi maksymalnie 4 tys. złotych, czyli dwukrotność płacy minimalnej.


Zapominalskim grożą wysokie kary, a kłamstwo ma krótkie nogi

Wiemy już, że niezłożenie deklaracji VAT w terminie bądź też złożenie jej w formie nieelektronicznej kwalifikuje się jako wykroczenie skarbowe. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego przedsiębiorca, który nie dotrzyma obowiązku nałożonego przez ustawodawcę może zostać ukarany maksymalną karą grzywny w wysokości 40 tys. złotych. Najniższy stawka to 200 zł. Jeżeli sąd wyda wyrok nakazowy wówczas ta kara może wynieść maksymalnie 20 tys. złotych a maksymalna kara grzywny nałożona mandantem karnym to 4 tys. złotych.

Znacznie surowsze kary ustawodawca przewidział dla przedsiębiorców, którzy dopuścili się przestępstwa skarbowego. Maksymalna stawka grzywny zarówno za czyny zabronione popełnione umyślnie, jak i popełnione nieumyślnie, jeżeli sprawca nie zachował wymaganej ostrożności wynosi 720 stawek dziennych, czyli 19 milionów złotych. To suma, która każdemu przemawia do rozsądku i przekonuje do trzymania się litery prawa.

***

Systemy Comarch ERP aktualne

Użytkownicy rozwiązań oferowanych przez firmę Comarch nie muszą martwić się o ewentualne niezgodności systemów ERP z nowo obowiązującymi przepisami. Są one na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do wymogów prawa. Wszystkie systemy dają możliwość elektronicznego składania deklaracji VAT-7, VAT-UE, VAT-27 a Dodatkowo domyślne ustawienia podpowiadają, że deklaracje VAT-UE oraz VAT-27 są już wyliczane miesięcznie a nie kwartalnie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA