REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje i kary za nieprawidłowe złożenie deklaracji VAT

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Konsekwencje i kary za nieprawidłowe złożenie deklaracji VAT
Konsekwencje i kary za nieprawidłowe złożenie deklaracji VAT

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją przepisów Ustawy o VAT, które weszły z początkiem tego roku, przedsiębiorcy którzy zobowiązani są do składania informacji podsumowujących VAT-27 oraz VAT-UE muszą je składać wyłącznie drogą elektroniczną. Ta grupa przedsiębiorców również deklaracje VAT-7 musi składać w postaci elektronicznej. Wcześniej ustawodawca dopuszczał możliwość skorzystania z poczty tradycyjnej, środków komunikacji elektronicznej lub też osobistego złożenia dokumentów w urzędzie. Obowiązek składania deklaracji VAT-7 w formie elektronicznej obejmie wszystkich podatników od 1 stycznia 2018.

Zmieniły się również okresy rozliczeniowe  dla informacji podsumowujących (VAT-27, VAT-UE) Do końca roku 2016 można było tego typu informacje składać za okresy kwartalne, teraz czas ten został skrócony do jednego miesiąca. Od 1 stycznia 2017 r. nastąpiła także likwidacja rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali (wycofano formularz  deklaracji VAT-7D.)

Jakie konsekwencje może ponieść przedsiębiorca, którego przepisy obligują do składania deklaracji VAT-7 wyłączenie drogą elektroniczną a złoży tego typu dokumenty w formie nieelektronicznej? Czy niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie jest przestępstwem skarbowym? W jaki sposób ustawodawca nalicza wysokość kary za nierzetelne rozliczanie podatku VAT?

Czyn zabroniony, wykroczenie a przestępstwo

Kodeks karny skarbowy określa co jest podstawą do nałożenia grzywny przez sąd za czyn zabroniony oraz czym różni się przestępstwo od wykroczenia skarbowego w 2017 roku. Zgodnie z art.53 kks przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny, którą egzekwuje się w postaci stawek dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności.

­– Sąd jednak rzadko stosuje rozwiązania, które uszczuplają budżet państwa. Jeżeli tylko przedsiębiorca jest w stanie dalej prowadzić działalność, wówczas nakładana jest kara finansowa –  mówi Władysław Varga, doradca podatkowy w firmie Taxpoint.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Natomiast wykroczenie skarbowe, to czyn zabroniony przez kks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym czy czyn zabroniony zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo czy wykroczenie uzależnione jest od uszczuplenia kwotowego należności publiczno–prawnej, czyli kwoty jaka powinna trafić do budżetu państwa z tytułu rozliczenia podatku VAT lub od tego czy kodeks tak stanowi.

- Gdy uszczuplenie nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia to mamy do czynienie z wykroczeniem. Obecnie minimalna płaca wynosi 2000 zł, a więc to uszczuplenie nie może przekroczyć  10.000 zł. Jeżeli jest ono wyższe, wówczas grzywna będzie obliczana według przepisów dla przestępstwa skarbowego – wyjaśnia Władysław Varga, doradca podatkowy w firmie Taxpoint. .

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

- Złożenie deklaracji VAT-7 nie w terminie lub w formie nieelektronicznej, a więc za pośrednictwem poczty tradycyjnej, lub też osobistego złożenia dokumentów w urzędzie podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe. W przypadku złożenia deklaracji VAT-7, w której nie podano prawdy lub ją zatajono,  podatnikowi może grozić kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie – dodaje Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.

Polecamy: Biuletyn VAT

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jak wylicza się wysokość grzywny

Sąd może nałożyć grzywnę w postaci stawek dziennych. Nie ma ona stale określonej wartości. Jest to kwota, którą sąd ustala, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Istnieją natomiast górna i dolna granica stawki dziennej.

- W przypadku kary za przestępstwo skarbowe stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej najniższego miesięcznego wynagrodzenia i nie może przekraczać czterystukrotności jednej trzydziestej najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi   2000 złotych zł. Oznacza to, że wysokość stawki dziennej może obecnie wynieść od 66,67  zł do 26 666,66 zł.  Przy wymierzaniu kary sąd określa liczbę stawek dziennych i jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10 a najwyższa – 720 – tłumaczy Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.

Ile w takim razie może wynieść kara grzywny w przypadku przestępstwa skarbowego?

Minimalna kara grzywny jaką może nałożyć sąd wynosi 10 stawek dziennych, a więc 666,70 zł. Natomiast maksymalna kara sięga aż 19 199 995,20 zł., a w przypadku wyroku nakazowego to 5 333 332 zł. ­ – dodaje Barbara Przybylska.

Inaczej wylicza się karę grzywny w przypadku wykroczenia skarbowego. Jej minimalna wysokość wynosi nie więcej niż jedna dziesiąta część minimalnego wynagrodzenia, a więc 200 zł. i nie może przekroczyć 40 tys. złotych, czyli dwudziestokrotności minimalnej płacy. Jeżeli sąd  nałoży wyrok nakazowy wówczas podatnik zostanie obciążony maksymalnie kwotą 20 tys. złotych (dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia). Natomiast wysokość mandatu karnego wynosi maksymalnie 4 tys. złotych, czyli dwukrotność płacy minimalnej.


Zapominalskim grożą wysokie kary, a kłamstwo ma krótkie nogi

Wiemy już, że niezłożenie deklaracji VAT w terminie bądź też złożenie jej w formie nieelektronicznej kwalifikuje się jako wykroczenie skarbowe. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego przedsiębiorca, który nie dotrzyma obowiązku nałożonego przez ustawodawcę może zostać ukarany maksymalną karą grzywny w wysokości 40 tys. złotych. Najniższy stawka to 200 zł. Jeżeli sąd wyda wyrok nakazowy wówczas ta kara może wynieść maksymalnie 20 tys. złotych a maksymalna kara grzywny nałożona mandantem karnym to 4 tys. złotych.

Znacznie surowsze kary ustawodawca przewidział dla przedsiębiorców, którzy dopuścili się przestępstwa skarbowego. Maksymalna stawka grzywny zarówno za czyny zabronione popełnione umyślnie, jak i popełnione nieumyślnie, jeżeli sprawca nie zachował wymaganej ostrożności wynosi 720 stawek dziennych, czyli 19 milionów złotych. To suma, która każdemu przemawia do rozsądku i przekonuje do trzymania się litery prawa.

***

Systemy Comarch ERP aktualne

Użytkownicy rozwiązań oferowanych przez firmę Comarch nie muszą martwić się o ewentualne niezgodności systemów ERP z nowo obowiązującymi przepisami. Są one na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do wymogów prawa. Wszystkie systemy dają możliwość elektronicznego składania deklaracji VAT-7, VAT-UE, VAT-27 a Dodatkowo domyślne ustawienia podpowiadają, że deklaracje VAT-UE oraz VAT-27 są już wyliczane miesięcznie a nie kwartalnie.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  e-Faktura (faktura ustrukturyzowana) - zmiany od września 2023 r. Aktualny wzór. Jak wystawiać?

  Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jaki jest jest aktualny wzór? Jak ją wystawiać? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej.

  Darowizna w transzach. Czy trzeba składać odrębne zgłoszenia SD-Z2?

  W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości oraz rosnącej popularności transakcji deweloperskich, wiele osób decyduje się na przekazywanie darowizn w transzach. Jednakże takie działanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe, w tym konieczność składania odrębnego zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dla każdej transzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, opierając się na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  Wdrożenie obowiązkowego KSeF – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Przepisy, zasady, harmonogram, darmowe narzędzia

  Na konferencji prasowej 26 września 2023 r. Krzysztof Rogowski, Kierownik projektu Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwie Finansów przedstawił aktualny stan przygotowań do wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSef) i kolejne działania resortu finansów w tym zakresie. Krzysztof Rogowski zapewnił m.in., że w IV kwartale 2023 r. Ministerstwo Finansów udostępni wszystkie akty wykonawcze dotyczące obowiązkowego KSeF i zapewni komplet dokumentacji technicznej KSeF.

  Uprawnienia do korzystania z KSeF - podatnicy, samofakturowanie, biura rachunkowe, jst. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  Jakie są rodzaje, modele i zasady nadawania oraz odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych. Codzienne aktualności o zmianach przepisów!

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych to nowoczesny serwis dla księgowych, kadrowych oraz biur rachunkowych. Nasza platforma oferuje kompleksową bazę informacji z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ZUS.

  Biura rachunkowe o wdrożeniu KSeF: są obawy ale też widać szansę na rozwój

  Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że biura rachunkowe dostrzegają związaną z nim szanse, ale mają także obawy związane z wdrożeniem KSeF. Jakie aspekty wymagają uwagi zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców?

  ZUS o umowach o dzieło w 2023 roku. 850 tys. umów przez 6 miesięcy

  Przez pierwsze 6 miesięcy 2023 roku zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło, to nieco więcej niż w analogicznym okresie w latach 2021-2022 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło częściej były zawierane z mężczyznami i osobami w wieku 30-39 lat.

  TSUE rozstrzygnął wątpliwości w VAT dla usług turystycznych na korzyść przedsiębiorców

  Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie towarzyszą żadne usługi dodatkowe. Tak orzekł unijny TSUE 29 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej spółki z o.o., która toczyła swój spór z organem podatkowym od kwietnia 2017 roku.

  REKLAMA